Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost

Má za sebou 129 dnů vazby, ani po propuštění na kauci si však nemůže užívat svobody či dokonce kontaktu s manželkou. Dle právníků je za vším komplot Nissanu a japonské vlády a bojují za jeho očištění.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost

22.11.2019 | Petr Prokopec

Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Má za sebou 129 dnů vazby, ani po propuštění na kauci si však nemůže užívat svobody či dokonce kontaktu s manželkou. Dle právníků je za vším komplot Nissanu a japonské vlády a bojují za jeho očištění.

„Naše rodina vždy slavila výročí, tento týden na to však nedošlo. Před rokem byl náš otec, bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn, zatčen a uvězněn. Momentálně je sice propuštěn na kauci, ale jeho aktivity jsou velmi omezené. Nevíme, kdy začne jeho soud a kdy tato noční můra skončí.“

Takto začíná prohlášení, jež zaslaly do médií Ghosnovy děti. I když jejich otec mohl opustit vazební věznici, ve které strávil 129 dní, stále nemá povolený kontakt s rodinou, a to v jakékoliv formě. Nemohou se tedy nejen vídat, ale ani si psát. Jak se tedy zdá, někdejší hlava francouzsko-japonské aliance stráví již další Vánoce a oslavy Nového roku v osamění. Dle Ghosnových právníků proces odstartuje nejdříve v dubnu příštího roku, tedy prakticky rok a půl po jeho zatčení.

Tento týden uplynulo přesně dvanáct měsíců od chvíle, kdy Ghosnův soukromý tryskáč naposledy přistál na letišti Haneda. Je tak ideální chvíle zrekapitulovat si, k čemu dosud došlo a připomenout si, jak velká podivnost se postupem času z kauzy stala. Začneme obviněními, dle kterých se bývalý šéf Renaultu a Nissanu měl dopustit finanční zpronevěry. Z japonské automobilky měl odčerpat 5 milionů dolarů (cca 115,4 milionů korun) a ty převést na účty krycích firem. Nakonec měly tyto peníze rozmnožit jeho majetek.

Mimo to mělo interní vyšetřování Nissanu poukázat na nesrovnalosti v Ghosnových výplatách, privátní akce placené firemními penězi a mnoho dalších přečinů. Veškeré informace si převzali zástupci japonské justice, kteří však dosud neumožnili protistraně jakoukoliv prohlídku důkazů. Proto Ghosnovi právníci požádali soud, aby jim umožnil přístup k šesti tisícům dokumentů, včetně elektronické pošty, aby mohl být jejich klientovi zajištěn spravedlivý proces.

Problém je v tom, že vládní vyšetřovatelé veškeré důkazy vrátili Nissanu. To je dle Ghosnových právníků stejné, jako kdyby „bylo povoleno vyšetřující agentuře smazat důkazy“. Zvláště proto, že japonská automobilka má nyní možnost mnohé náležitosti tajit s odkazem na obchodní tajemství. To je sice pochopitelné, nicméně v takovém případě by všude jinde ve světě ony důkazy nebyly soudem připuštěny. Princip fungování japonské justice je však jiný.

I z toho důvodu obhájci bývalého šéfa aliance poukazují na možné spolčení japonské automobilky, tamních vyšetřovatelů a tamního ministerstva průmyslu a obchodu. Ghosn chtěl daleko více svázat Renault a Nissan, aby mohl lépe čelit výzvám budoucnosti. Japonci však oproti tomu toužili po daleko větší svobodě a proto měli „upéct“ komplot, který dostal Ghosna do vězení. Jeho současná omezení na svobodě pak mají zlomit jeho vůli ukázat světu pravdu.

Šéf právnického týmu Junichiro Hironaka naznačuje, že veškerá obvinění jsou nejen neopodstatněná, ale dokonce i nedostatečná. Proto soud ještě hezky dlouho neproběhne. Vyšetřovatelé hledají další kostlivce, kteří by jim konečně pomohli dostat se Ghosnovi na kobylku. S tím souhlasí i bývalý vládní vyšetřovatel Nobuo Gohara, dle nějž je „celý proces nenormální. Pravděpodobně zatkli Ghosna jen proto, aby byl zatčený. Neexistuje však způsob, jak vybudovat případ jen s podporou Nissanu.“

Spekulace o spiknutí tak skutečně nejsou od věci, nicméně zda nakonec u soudu zvítězí ta či ona strana, není aktuálně vůbec jisté. Ovšem již nyní lze s jistotou tvrdit, že proces (pokud k němu vůbec dojde) bude asi nejsledovanější v celé japonské historii. A do značné míry ovlivní i tamní ekonomiku, neboť v závislosti na rozsudku možná zemi budou opouštět zahraniční manažeři. To by pro řadu firem mohla být pohroma, jak ostatně dokazuje i vývoj u aliance.

Bez Ghosna u kormidla se Nissan i Mitsubishi potácí v problémech a jejich spojenectví s Renaultem je křehčí než kdy dříve. Ani jedna automobilka nevykazuje růst či zisk, naopak dochází ke stále větším ztrátám. Ukazuje se tedy, že někteří lidé jsou nenahraditelní, jakkoliv je obestírá značná kontroverze. Ghosn byl jedním z nich a Nissan měl raději ustoupit ze své hrdosti a povolit užší vazby s Renaultem. Mohl by dnes přepočítávat zisk a nejspíše i počítat s podílem koncernu FCA. Takto ale nemá ani šéfa, který útok proti Ghosnovi odstartoval, neboť také Hiroto Saikawa „byl odejit“, a to rovněž kvůli finančním nesrovnalostem.


Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 1 - Carlos Ghosn 01Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 2 - Carlos Ghosn 02Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 3 - Carlos Ghosn 02Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 4 - Carlos Ghosn 01Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 5 - Carlos Ghosn 03Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 6 - Carlos Ghosn 04Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 7 - Carlos Ghosn 05Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 8 - Carlos Ghosn 06Uplynul již rok od náhlého zatčení šéfa Nissanu, z kauzy je stále větší podivnost - 9 - Carlos Ghosn 07
Od překvapivého zatčení Carlose Ghosna uplynul již rok. Přesto dle jeho právníků vyšetřovatelé nemají v ruce nic, zač by jej poslali za mříže na delší dobu. Proto na soud hned tak nedojde, místo toho bude žalující strana hledat další důkazy

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše