V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky

V aukčních katalozích jsme zvyklí vídat leccos, ale auta, která se nikdy nedostala do prodeje a zřejmě už se do něj ani nikdy nedostanou? Přesně tuto příležitost skýtá dražba, v níž jsou k mání hned dva vozy Faraday Future FF91.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky

12.8.2020 | Petr Prokopec

V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky

/

Foto: Worldwide Auctioneers

V aukčních katalozích jsme zvyklí vídat leccos, ale auta, která se nikdy nedostala do prodeje a zřejmě už se do něj ani nikdy nedostanou? Přesně tuto příležitost skýtá dražba, v níž jsou k mání hned dva vozy Faraday Future FF91.

Vývojové prototypy aut se na veřejnosti objevují v podstatě jen z jediného důvodu. Jejich úkolem je odstranění porodních bolístek, které by následně již neměly trápit zákazníky. Po splnění dané mise přitom prototypy mizí za branami továren, které povětšinou náročnou službu odměňují sešrotováním. Stát se mohou i součástí firemních sbírek, na tento krok ale již dochází poměrně zřídka. A prakticky nikdy nedochází na prodej takových aut mimo továrnu, jakkoliv nedávné fotky nástupce UAZu Buchanka dokázaly, že i takový případ někdy dojde. A dnes tu máme další.

Do aukce totiž míří Faraday Future FF91. Tedy elektrický crossover, který se dočkal tří pohonných jednotek a výkonu 1 050 koní. Stovku tedy zvládá za 2,3 sekundy, což je čas, jakému momentálně nedokáže konkurovat ani Tesla, ani Bugatti. Mimo to vůz disponuje dojezdem 608 kilometrů na jedno nabití, což je vedle konvenčních aut pořád bída, na tak velký elektromobil je to ale slušná porce. Na konto mu pak ještě můžeme přihodit někdejší rekord na Pikes Peak, slavný závod do oblak totiž FF91 zdolalo za 11 minut a 25 sekund, o 20 sekund rychleji než Tesla.

Veškeré výše zmíněné parametry jsou spojené s jedním konkrétním exemplářem, a sice právě s prototypem vyrobeným v roce 2016. Mimo něj ovšem bude dražen ještě kousek z roku 2017, který sice má být stejně rychlý, v Coloradu nicméně již svou stopu nezanechal. Na druhou stranu se nicméně pyšní již téměř zkompletovaným interiérem. Kromě toho měl najet pouhých 100 mil, tedy nějakých 161 kilometrů. De facto jde tedy o zcela nový vůz.

Značka Faraday Future předpokládala, že sériovou výrobu odstartuje již v roce 2018. Nicméně její zakladatel a šéf Jia Yueting se dostal do finančních potíží. Přestože tak firma evidovala na model FF91 více než 64 tisíc objednávek, namísto horečnaté aktivity na montážních linkách začala propouštět zaměstnance. A nakonec na vedoucí post rezignoval i sám Yueting, který navíc musel vyhlásit osobní bankrot. Nahradil jej někdejší šéf programu BMW i8 Carsten Breitfeld, ani ten ale věci nedotáhl do úspěšného konce.

Je tak vskutku otázkou, zda se vozy Faraday Future vůbec někdy dostanou do běžné produkce, příliš bychom na to nesázeli. O to zajímavější možnost aukce pořádané společností Worldwide Auctioneers skýtá. A to přesto, že oba prototypy nelze ozdobit registrační značkou a náhradní díly na ně budete shánět opravdu těžko.


V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 1 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 01V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 2 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 02V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 3 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 03V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 4 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 04V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 5 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 05V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 6 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 06V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 7 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 07V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 8 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 08V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 9 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 09V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 10 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 10V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 11 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 11V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 12 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 12V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 13 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 13V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 14 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 14V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 15 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 15V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 16 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 16V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 17 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 17V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 18 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 18V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 19 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 19V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 20 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 20V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 21 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 21V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 22 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 22
Do aukce míří hned dva prototypy Faraday Future FF91. Černý kousek kdysi opanoval Pikes Peak a je ve značném stádiu rozpracovanosti. Foto: Worldwide Auctioneers

V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 23 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 23V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 24 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 24V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 25 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 25V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 26 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 26V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 27 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 27V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 28 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 28V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 29 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 29V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 30 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 30V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 31 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 31V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 32 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 32V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 33 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 33V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 34 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 34V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 35 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 35V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 36 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 36V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 37 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 37V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 38 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 38V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 39 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 39V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 40 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 40V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 41 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 41V aukci jsou neobvykle na prodej prototypy nedokončených aut asi už mrtvé značky - 42 - Faraday Future FF91 prototypy na prodej 42
Stříbrný exemplář má k finalizaci blíže, již se chlubí i takřka produkčním interiérem. Foto: Worldwide Auctioneers

Zdroj: Worldwide Auctioneers

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše