V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu

Vypadá jako nepovedená replika, je to ale Ferrari schválené samotným zakladatelem značky. Vzniklo v pouhých dvou kusech, z nichž jeden jediný je v Evropě, kde je dnes také možné ho koupit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu

17.9.2020 | Petr Miler

V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu

/

Foto: Autogalerie

Vypadá jako nepovedená replika, je to ale Ferrari schválené samotným zakladatelem značky. Vzniklo v pouhých dvou kusech, z nichž jeden jediný je v Evropě, kde je dnes také možné ho koupit.

Musíte být velcí fanoušci Ferrari, pokud v tuto chvíli máte tušení, co před vámi stojí. Auto vypadá jako nepříliš povedená replika pokoušející se napodobit více modelů italské značky naráz, a to zvenčí i zevnitř, není ale ničím takovým. Jde současně o jedno z nejvzácnějších i nejošklivějších aut vůbec, která mohou legálně nosit na své karoserii znáček Ferrari.

Je pochopitelně zajímavé v obou ohledech, neboť Italové nepustili do prodeje mnoho vozů, kterým by šlo označit za nehezké. Takové Ferrari 400i není zrovna nádherné a ani Mondial nebo 612 Scaglietti mnoho krásy nepobraly, za vyloženě ošklivé bychom ale tyto modely neoznačili. Typ 365 GT NART Spyder, na který se právě díváte, ošklivý skutečně je.

S posvěcením samotného Enza Ferrari se o jeho zrod postaral Luigi Chinetti, svého času klíčová osoba při rozšiřování aktivit automobilky ve Spojených státech. Model 365 GT NART Spyder tak měl zvýšit povědomí o USA za Atlantikem a k přehlédnutí opravdu nebyl, jen ne v dobrém smyslu slova. Problémem ostatně bylo už to, jak celé auto vzniklo.

Chinetti s Ferrarim vzali v 80. letech šasí tehdy 20 let starého modelu 365 GTB/4, poslepovali jej s díky z novějších vozů a přidali styl těch starších. Už tohle zní divoce a poslechněte si detaily - auto je v zásadě Ferrari 365 s dvanáctiválcovým motorem o 358 koních a manuální převodovkou, které dostalo čelní sklo z mnohem novější 308, k němuž se přidal design přídě odkazující na první Ferrariho model 125. A protože vůz měl zaujmout v USA, vše bylo zaobaleno do karoserie připomínající tehdejší Corvette.

Na každé auto se snažíme dívat se zalíbením, ale... tady to prostě nejde. Je to paskvil, slepenec, auto proporčně nevyvážené, vzhledově nekonzistentní a v řadě designových detailů nehezké. A nakonec ani interiér není zrovna nápaditý. Se stovkou za 6 sekund a krásným zvukem dvanáctiválcového motoru jistě nebude k zahození ani tak, výsledek ale skutečně vypadá spíše jako napodobenina postavená na základech Corvette než vzácné Ferrari snažící se okouzlit americkou klientelu.

Vznikly jen dva kusy, červený a černý, z nichž ten druhý nyní jezdí po USA. Černý je ten jediný, který je nyní legálně provozován v Evropě, i když provozován... S 9 500 km na tachometru si za 32 let - rok první registrace 1969 odpovídá datu výroby původního šasí - si skutečně moc neužil. Zde je také na prodej, konkrétně v Německu, a pokud byste si mysleli, že ošklivý design stlačí jeho cenu dolů, tak ne. Jako velká vzácnost je vůz prodáván za 1,3 milionu Eur, tedy skoro 35 milionů Kč.

Proti gustu žádný dišputát, zde ale koupí zcela vážně riskujete, že zaplatíte 35 milionů za to, že se vám lidé budou smát za to, jak nepovedenou repliku Ferrari jste si asi za 35 tisíc korun postavili ze staré Corvette...


V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 1 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 01V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 2 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 02V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 3 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 03V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 4 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 04V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 5 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 05V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 6 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 06V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 7 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 07V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 8 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 08V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 9 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 09V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 10 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 10V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 11 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 12V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 12 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 13V prodeji se objevilo Ferrari, které je stejně ošklivé, jako vzácné, levné není ani trochu - 13 - Ferrari 365 GT NART Spyder prodej Nemecko 14Opravdu nehezké, ale opravdu vzácné Ferrari 365 GT NART Spyder se objevilo v prodeji v Německu. Stojí majlant, i když ani pořádně nevypadá ani jako skutečné Ferrari. Foto: Autogalerie

Zdroj: Autogalerie

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše