Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo

O malém zázraku můžeme mluvit, když se podaří najít jedno z těchto aut, dvě objevená naráz, to už vypadá jako příběh ze sci-fi. Tentokrát se to ale stalo, v případě DeLoreanu DMC-12 jde navíc o učiněné stroje času.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo

14.8.2020 | Petr Prokopec

Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo

/

Foto: Reed Nichols@Facebook

O malém zázraku můžeme mluvit, když se podaří najít jedno z těchto aut, dvě objevená naráz, to už vypadá jako příběh ze sci-fi. Tentokrát se to ale stalo, v případě DeLoreanu DMC-12 jde navíc o učiněné stroje času.

DeLorean DMC-12 je docela slavné auto s poněkud neslavnou historií. Té i jeho tvůrci, Johnu DeLoreanovi, jsme se v minulosti již podrobněji věnovali. Dnes si proto posvítíme na dva konkrétní exempláře, které pochází ze začátku výroby. Jejich původní majitel je totiž prakticky ihned po převozu ze showroomu zamkl do stodoly, kterou opustily teprve po skoro 40 letech.

Výroba sportovně působícího kupé odstartovala 21. ledna 1981, přičemž do konce roku 1982, kdy automobilka zbankrotovala, vzniklo přibližně devět tisíc exemplářů. Vaz značce zlomily jak průtahy při vývoji, tak zejména zásadní změny, jichž se vůz dočkal. Původně měl totiž DeLorean pohánět Wankel, jenž by kupé propůjčil zajímavou dynamiku. Kromě toho plány počítaly s cenou počínající na 12 tisících dolarech. To se však psala 70. léta minulého století.

Když se rozjely montážní linky, sjížděl z nich vůz, který již stál 25 tisíc dolarů. Namísto rotačního motoru dostal do vínku klasický šestiválec, který si vyžádal přepracování šasí. Usazen tak byl blíže k zádi vozu, což se projevilo na ovladatelnosti. Mimo to jednotka navzdory svému objemu skoro 3 litry produkovala pouze 132 koní, což vyústilo v nepříliš oslnivou dynamiku. Stovku totiž 1 233 kilogramů vážící kupé zdolalo až za 10,5 sekundy.

Právě to byly hlavní důvody, proč lidé ustupovali od rezervací. Na sklonku roku 1981 tak měl DeLorean vyrobeno 7 500 aut, prodány však byly pouhé tři tisíce kusů. Firma tak začala mít potíže, které následně již „nerozchodila“. To ale samozřejmě nikterak nevysvětluje, proč se exempláře se šasí 663 a 664 vyrobené v březnu 1981 dostaly do stodoly. Jeden z nich navíc majitel nikdy nepoužil, na tachometru má jen 22,5 převozních kilometru. Na tom druhém pak najdeme údaj 2 612 km.

Nyní oba vozy dostávají druhou šanci, neboť jsou na prodej. Stávající majitel Reed Nichols, který se postaral o jejich nalezení, se jich hodlá zbavit současně, a to za přijatelných 50 tisíc dolarů (cca 1,1 milionu korun). To je opravdu příznivá cena, zvláště s ohledem na onen nájezd. Jakkoliv je třeba dodat, že kupé s menším počtem kilometrů je částečně rozmontované. Veškeré potřebné komponenty jsou nicméně v krabicích a jsou součástí transakce.

Rýsuje se zde tedy unikátní příležitost vlastnit skutečné stroje času, byť zrovna tyto kousky se ve slavné trilogii Zpátky do budoucnosti neobjevily. Ovšem snadno vás mohou vzít zpět do 80. let, zvláště pokud jedno pouze umyjete a u druhého strávíte večer či dva v garáži. V té chvíli navíc jejich hodnota naroste, načež si v případě zájmu raději pospěšte. Ostatně nás vlastně překvapuje, že inzerát je i po sedmi dnech stále ještě aktivní.


Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo - 1 - DeLorean DMC-12 2020  stodolni nalez na prodej 01Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo - 2 - DeLorean DMC-12 2020  stodolni nalez na prodej 02Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo - 3 - DeLorean DMC-12 2020  stodolni nalez na prodej 03Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo - 4 - DeLorean DMC-12 2020  stodolni nalez na prodej 04Ve stodole byla po 40 letech stání nalezena dvě vzácná auta, jedno z nich nikdy nejelo - 5 - DeLorean DMC-12 2020  stodolni nalez na prodej 05
DeLorean DMC-12 se v prodeji příliš často neobjevuje. Nyní ale můžete pořídit hned dva najednou, přičemž zatímco jeden je jetý velmi málo, druhý vůbec. Byť v jeho případě budete muset přiložit ruku k dílu. Foto: Reed Nichols@Facebook

Zdroj: Reed Nichols@Facebook

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše