Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával

Německý hot hatch disponuje koncepcí „všechno vpředu“. Přesto se ale při náhlém vyhýbání překážce nehrnul po tečně jako nedávno BMW X2, ani zdaleka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával

1.5.2018 | Petr Prokopec | 22 příspěvků

Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával

/

Německý hot hatch disponuje koncepcí „všechno vpředu“. Přesto se ale při náhlém vyhýbání překážce nehrnul po tečně jako nedávno BMW X2, ani zdaleka.

Není tomu dlouho, co jsme tu měli losí test BMW X2. Jeho výsledek nás více než překvapil, takovou nedotáčivost jsme totiž již hezky dlouho neviděli. Mnichovský předohrab totiž během simulace několikeré náhlé změny směru připomínal sáňky, které se jednoduše vydaly po přímé trajektorii a zcela odmítají návrat do původního jízdního pruhu. Takové chování rozhodně nelze považovat za bezpečné, zvlášť při rychlosti, v jaké X2 vzdala boj s trakcí - lépe hodnocena byla při takové disciplíně i levnější Škoda Karoq.

Dnes si posvítíme na průjezd Volkswagenu Golf GTI, který lze vnímat pozitivně i negativně - záleží na úhlu pohledu. Německý hot hatch totiž zvládne test s čistým štítem nanejvýš při rychlosti 73 km/h, což rozhodně není mnoho. Překvapivé ale je, že v tu chvíli není nedotáčivý, naopak začíná naznačovat přetáčivost, což je u vozu s pohonem předních kol a motorem i převodovkou vpředu neobvyklé a u Volkswagenu ještě méně. Naplno se pak snaha hrnout se dveřmi napřed patrná při vyšším tempu, při rychlosti 77 km/h se pak GTI kvůli rozevlátosti ani nezvládne vrátit do původního jízdního pruhu.

Pokud bychom přitom měli hodnotit pouze samotný výsledek losího testu, pak platí výše zmíněné - dosahované rychlosti jsou relativně nízké. Golf GTI je často zmiňován jako nastavená laťka pro ostatní hot hatche. Není sice nejrychlejší, nejpraktičtější či vizuálně nejagresivnější, nicméně na druhou stranu je asi nejucelenější.

Nicméně je to hot hatch a k zábavnému projevu patří spíše přetáčivé chování. Je tak vlastně pěkné vidět předokolku, jejíž záď ochotně čitelně ustřeluje do stran. Testovací jezdci španělského magazínu km77 pak navíc dodávají, že stabilizační kontrola byla ponechána ve standardním nastavení v normálním jízdním režimu. Přesto ovšem zasahovala jen minimálně, což naznačuje, že za volantem GTI lze očekávat opravdu slušnou porci zábavy. Je ale potřeba se na ni připravit, aby byla i bezpečná...


Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával - 1 - VW Golf GTI 2018 losi test videoscreen 01Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával - 2 - VW Golf GTI 2018 losi test videoscreen 02Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával - 3 - VW Golf GTI 2018 losi test videoscreen 03Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával - 4 - VW Golf GTI 2018 losi test videoscreen 04Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával - 5 - VW Golf GTI 2018 losi test videoscreen 05Volkswagen Golf GTI převedl v losím testu něco, co nikdo neočekával - 6 - VW Golf GTI 2018 losi test videoscreen 06
VW Golf GTI překvapil při losím testu přetáčivostí. Ta může být zdrojem zábavy i potíží

Petr Prokopec

Diskuze 22 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše