Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky

Už déle než rok lze na části rakouských dálnic jezdit místo obligátních 130 km/h až 140 km/h. Podle samozvaných dopravních expertů to mělo přinést více rizika, stal se ale pravý opak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky

25.11.2019 | Petr Miler

Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už déle než rok lze na části rakouských dálnic jezdit místo obligátních 130 km/h až 140 km/h. Podle samozvaných dopravních expertů to mělo přinést více rizika, stal se ale pravý opak.

Řekněme si to rovnou v první větě: Rychlost nezabíjí. Fráze tvrdící opak je jen ničím nepodloženým strašením předpokládajícím, že když při řízení auta zachováte všechny ostatní faktory konstantní a přidáte k nim vyšší rychlost, riziko nehody naroste. To je sice fakt, je to ale také šedá teorie, zelený strom života roste úplně jiným směrem.

Jiným faktem totiž je, že s měnící se rychlostí ostatní faktory ovlivňující bezpečnost jízdy konstantní nezůstávají, mění se. A zda bezpečně dojedete do cíle obvykle ovlivňují více než to, jestli jedete zrovna 110 nebo 130 km/h. Typicky je to pozornost věnovaná jízdě - když vás někdo nutí se pohybovat po silnici nepřirozeně nízkou rychlostí vzhledem k okolnostem, vašim schopnostem a možnostem vámi řízeného vozu, pozornost ztrácíte. Lidé si tak za jízdy hrají s mobilem, ladí rádio, nechávají si odblokovat palubní televizní tunery, povídají si posádkou, svačí... Nic z toho nebudou dělat v momentě, kdy budou mít pocit, že je to jízda, která vyžaduje jejich pozornost. A pojedou bezpečněji.

Ale dost bylo slov, však je skoro zbytečné se o tom bavit. Ještě v Evropě stále máme německé dálnice, které jsou asi z 2/3 rychlostně neomezené. A jsou to statisticky nejbezpečnější dálnice kontinentu. O čem je třeba se za této situace bavit? Kdyby rychlost zabíjela, Německo dávno vymřelo. A mimochodem, i u nás jsme měli rychlost neomezenou - po zavedení omezení nehodovost stoupla. A mimochodem, rychlostní omezení zrušili také v Austrálii - tam pro změnu nehodovost klesla.

Bohužel, permanentní manipulující zmínky o opaku vytváří v lidech pocit, že rychlost je na silnici to největší zlo. Není, existuje tisíc a jeden důležitější faktor ovlivňující bezpečnost jízdy a další důkaz přichází z nám opět velmi blízkého prostředí, z Rakouska. Tam loni v srpnu zvýšili rychlost na jedné z dálnic na 140 km/h a tamní autoklub ÖAMTC nyní vyhodnotil výsledky.

Jsou vpravdě fascinující - nehodovost na sledovaném úseku za uplynulých 12 měsíců jako mávnutím kouzelného klesla o polovinu. Nezměnilo se přitom nic jiného, jen byla zvýšena nejvyšší povolená rychlost o 10 km/h. Za posledních pět měsíců pak na tomto úseku dálnice dokonce nedošlo ani k jedné vážné nehodě a je to rázem nejbezpečnější úsek jakékoli silnice v celé zemi. Křičet navíc nemohou ani ekologové, zvýšení rychlosti nezpůsobilo podstatné zvýšení jakýchkoli emisí, např. koncentrace sledovaných pevných částic se nezvýšily vůbec.

V podstatě nás to vzhledem k dřívějším zkušenostem s podobnými experimenty nepřekvapuje, povolení otěží řidičům zkrátka nemá ten efekt, před kterým „pachatelé dobra” rádi varují. Co překvapivé je, je politická reakce. V Rakousku v mezičase proběhly volby a vypadá to, že do vládní koalice se dostanou Zelení. A ti pochopitelně jakoukoli vyšší rychlost razantně odmítají.

Lídr Zelených Werner Kogler se dokonce nechal slyšet, že si „nedovede představit”, že by experiment se 140 km/h pokračoval dále. Aha. Je to nakonec „logické” - když dálnici vyšší limit téměř zbavil nehod a nezatížil životní prostředí, je třeba zavést nižší limit, aby se lidem žilo zase o něco lépe. A my jsme si mysleli, že s popsanými výsledky bude rychlost zvýšená všude...


Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky - 1 - Rakousko Tempo 140 prvni foto 01Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky - 2 - Rakousko Tempo 140 prvni foto 03Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky - 3 - Rakousko Tempo 140 prvni foto 05
Rakousko navýšilo povolenou rychlost na dálnici kousek od České republiky na 140 km/h a výsledky jsou ryze pozitivní. Přesto to vypadá, že vyšší limit nejenže nebude rozšířen, ale i na tomto úseku dálnice bude zrušen. Jak typické

Zdroje: ÖAMTC, Kurier

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.