Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky

Už déle než rok lze na části rakouských dálnic jezdit místo obligátních 130 km/h až 140 km/h. Podle samozvaných dopravních expertů to mělo přinést více rizika, stal se ale pravý opak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky

25.11.2019 | Petr Miler

Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už déle než rok lze na části rakouských dálnic jezdit místo obligátních 130 km/h až 140 km/h. Podle samozvaných dopravních expertů to mělo přinést více rizika, stal se ale pravý opak.

Řekněme si to rovnou v první větě: Rychlost nezabíjí. Fráze tvrdící opak je jen ničím nepodloženým strašením předpokládajícím, že když při řízení auta zachováte všechny ostatní faktory konstantní a přidáte k nim vyšší rychlost, riziko nehody naroste. To je sice fakt, je to ale také šedá teorie, zelený strom života roste úplně jiným směrem.

Jiným faktem totiž je, že s měnící se rychlostí ostatní faktory ovlivňující bezpečnost jízdy konstantní nezůstávají, mění se. A zda bezpečně dojedete do cíle obvykle ovlivňují více než to, jestli jedete zrovna 110 nebo 130 km/h. Typicky je to pozornost věnovaná jízdě - když vás někdo nutí se pohybovat po silnici nepřirozeně nízkou rychlostí vzhledem k okolnostem, vašim schopnostem a možnostem vámi řízeného vozu, pozornost ztrácíte. Lidé si tak za jízdy hrají s mobilem, ladí rádio, nechávají si odblokovat palubní televizní tunery, povídají si posádkou, svačí... Nic z toho nebudou dělat v momentě, kdy budou mít pocit, že je to jízda, která vyžaduje jejich pozornost. A pojedou bezpečněji.

Ale dost bylo slov, však je skoro zbytečné se o tom bavit. Ještě v Evropě stále máme německé dálnice, které jsou asi z 2/3 rychlostně neomezené. A jsou to statisticky nejbezpečnější dálnice kontinentu. O čem je třeba se za této situace bavit? Kdyby rychlost zabíjela, Německo dávno vymřelo. A mimochodem, i u nás jsme měli rychlost neomezenou - po zavedení omezení nehodovost stoupla. A mimochodem, rychlostní omezení zrušili také v Austrálii - tam pro změnu nehodovost klesla.

Bohužel, permanentní manipulující zmínky o opaku vytváří v lidech pocit, že rychlost je na silnici to největší zlo. Není, existuje tisíc a jeden důležitější faktor ovlivňující bezpečnost jízdy a další důkaz přichází z nám opět velmi blízkého prostředí, z Rakouska. Tam loni v srpnu zvýšili rychlost na jedné z dálnic na 140 km/h a tamní autoklub ÖAMTC nyní vyhodnotil výsledky.

Jsou vpravdě fascinující - nehodovost na sledovaném úseku za uplynulých 12 měsíců jako mávnutím kouzelného klesla o polovinu. Nezměnilo se přitom nic jiného, jen byla zvýšena nejvyšší povolená rychlost o 10 km/h. Za posledních pět měsíců pak na tomto úseku dálnice dokonce nedošlo ani k jedné vážné nehodě a je to rázem nejbezpečnější úsek jakékoli silnice v celé zemi. Křičet navíc nemohou ani ekologové, zvýšení rychlosti nezpůsobilo podstatné zvýšení jakýchkoli emisí, např. koncentrace sledovaných pevných částic se nezvýšily vůbec.

V podstatě nás to vzhledem k dřívějším zkušenostem s podobnými experimenty nepřekvapuje, povolení otěží řidičům zkrátka nemá ten efekt, před kterým „pachatelé dobra” rádi varují. Co překvapivé je, je politická reakce. V Rakousku v mezičase proběhly volby a vypadá to, že do vládní koalice se dostanou Zelení. A ti pochopitelně jakoukoli vyšší rychlost razantně odmítají.

Lídr Zelených Werner Kogler se dokonce nechal slyšet, že si „nedovede představit”, že by experiment se 140 km/h pokračoval dále. Aha. Je to nakonec „logické” - když dálnici vyšší limit téměř zbavil nehod a nezatížil životní prostředí, je třeba zavést nižší limit, aby se lidem žilo zase o něco lépe. A my jsme si mysleli, že s popsanými výsledky bude rychlost zvýšená všude...


Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky - 1 - Rakousko Tempo 140 prvni foto 01Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky - 2 - Rakousko Tempo 140 prvni foto 03Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici v Rakousku má fascinující výsledky - 3 - Rakousko Tempo 140 prvni foto 05
Rakousko navýšilo povolenou rychlost na dálnici kousek od České republiky na 140 km/h a výsledky jsou ryze pozitivní. Přesto to vypadá, že vyšší limit nejenže nebude rozšířen, ale i na tomto úseku dálnice bude zrušen. Jak typické

Zdroje: ÖAMTC, Kurier

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše