BMW nechalo majitele aut soutěžit v tom, kdo vypustí míň emisí CO2, místo toho se začali prát o to, kdo jich vypustí víc

Tohle se BMW nevrátilo v dobrém a upřímně řečeno se ani nedivíme. Anebo skutečně někdo čeká, že si lidé pořídí auta jako BMW M3 s cílem porážet ostatní majitele nízkou spotřebou?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

BMW nechalo majitele aut soutěžit v tom, kdo vypustí míň emisí CO2, místo toho se začali prát o to, kdo jich vypustí víc

9.6.2024 | Petr Miler

BMW nechalo majitele aut soutěžit v tom, kdo vypustí míň emisí CO2, místo toho se začali prát o to, kdo jich vypustí víc

/

Foto: BMW

Tohle se BMW nevrátilo v dobrém a upřímně řečeno se ani nedivíme. Anebo skutečně někdo čeká, že si lidé pořídí auta jako BMW M3 s cílem porážet ostatní majitele nízkou spotřebou?

Jeden můj známý před pár dny vezl do asi 200 km vzdáleného servisu své Porsche 911 Turbo S kvůli závadě, která jej přepínala do jakéhosi nouzového režimu. S autem tedy bylo možné jet, elektronika vozu ale téměř „vypínala” jeho přeplňování, takže mohlo mít možná 250, možná 300 koní. Pořád dost výkonu, s autem prý nebyl problém jet ani lehce přes 200 km/h bez nějakého trápení techniky, výsledkem ale byl vůz jedoucí někde na úrovni lepšího šestiválcového dieselu.

Právě tehdy mi frustrovaný známý napsal, že nechápe, jak si někteří mohou koupit takové auto a nevyužívat jeho výkonu, což není zase tak neobvyklé. K dispozici měl podle svých slov vůz, který jel jako Audi A6 s šestiválcovým dieselem, akorát tisíckrát méně komfortně. K čemu to? Machrovat s tím, že má Porsche, nepotřebuje. Prostě pokud si koupíte 600koňový supersport, jediným smyslem jeho pořízení je, že využijete jeho dynamiku. Jistě ne pořád, v tomto případě se ale bavíme o přesunu převážně po německé dálnici, kde je zrovna Turbo S hotovým králem a jeho dynamiky tam užijete dosyta.

Prostě nelze očekávat, že si někdo koupí sportovní vůz a pak s ním nebude jezdit jako se sportovním vozem. Přesto si BMW usmyslelo, že bude moudré motivovat s pomocí palubní aplikace i majitele aut jako M3 a M4 k tomu, aby snižovali svou „emisní stopu”. Bavíme se o emisích CO2, takže o přímém ekvivalentu spotřeby paliva. Majitelé si mohou přes mobil zapnout sdílení dat o spotřebě resp. vypouštěných CO2 s jinými majiteli a soutěžit s nimi v tom, kdo zaznamená nižší číslo. Na konci každého měsíce pak dostanete zprávu, že vaše emise CO2 jsou nižší nebo vyšší než u X procent majitelů stejného typu auta, přičemž cílem má být samozřejmě to, že budou co nejnižší.

Co se jen mohlo pokazit?

Za správnou odpověď nečekejte žádnou odměnu, majitelé vozů jako M3 a M4 začali soutěžit v tom, kdo zaznamená přesně opačný výsledek. Na Redditu se kolem toho strhlo slušné haló, když lidé začali sdílet své „negativní” výsledky. A někteří to dokázali - níže můžete vidět, jak aplikace některým ukázala zprávu typu: „Dokážete i něco lepšího! Vypustili jste víc emisí CO2 než 100 % majitelů [modelu XY].” Legrační.

Environmentalisté jistě nebudou nadšeni, ale ruku na srdce, co BMW čekalo? Vážně si někdo myslel, že si nadšenci koupí za 3 miliony model M3 místo verze 318d za 1 184 300 Kč a budou soutěžit o co nejnižší spotřebu? Proč by to dělali? Takové očekávání nedává žádný smysl. A mimochodem, na „vítězství” s M3 dnes podle dat na Redditu stačí spotřeba okolo 18 litrů benzinu na 100 km, to není zase tolik, znám majitele, kteří jezdí dlouhodobě i za víc. Že by se přidali do soutěže a přiměli dnešní vítěze „dokázat něco lepšího”?


BMW nechalo majitele aut soutěžit v tom, kdo vypustí míň emisí CO2, místo toho se začali prát o to, kdo jich vypustí víc - 1 - BMW M3 CS 2023 prvni sada 07BMW nechalo majitele aut soutěžit v tom, kdo vypustí míň emisí CO2, místo toho se začali prát o to, kdo jich vypustí víc - 2 - BMW M3 CS 2023 prvni sada 20BMW nechalo majitele aut soutěžit v tom, kdo vypustí míň emisí CO2, místo toho se začali prát o to, kdo jich vypustí víc - 3 - BMW M3 CS 2023 prvni sada 19
Lidé si koupí M3 a budou soutěžit o co nejnižší spotřebu, řekli si u BMW. Tak určitě, říkáme my. Foto: BMW

Two months running. Can anyone defeat my carbon emissions?
byu/Less_Significance_82 inBMW

Zdroj: BMW@Reddit

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše