Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu?

Přehřívání motoru dnes není tak časté jako kdysi, problém s ním ale může mít i zánovní vůz. Příčin je mnoho, části lze předejít, jiné snadno vyřešit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu?

12.3.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Přehřívání motoru dnes není tak časté jako kdysi, problém s ním ale může mít i zánovní vůz. Příčin je mnoho, části lze předejít, jiné snadno vyřešit.

Moment, kdy se teploměr chladicí kapaliny dostane do červeného pole, vůz začne pískat a na přístrojovém štítu se rozbliká červená kontrolka teploty motoru, je noční můrou snad každého majitele. Zejména, je-li si vědom, co všechno může přehřátí motoru znamenat - poškození těsnění hlavy válců, pokroucené hlavy motoru, roztavené písty a mnoho dalších vážných a opravdu drahých problémů.

O chladicí systém vozu je potřeba se řádně starat, přesto to mnoho lidí nedělá a když se jich zeptáte, kdy naposledy měnili chladicí kapalinu, pokrčí rameny. Přitom pečlivým servisem chladicího systému lze problémům téměř zcela předejít. Pojďme se podívat na hlavní příčiny přehřívání motoru a jeho řešení.


Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 1 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 01
Schema chladícího vozu může působit složitě, zase taková věda to ale není

1. Nedostatek chladící kapaliny

Nejbanálnější, ale také nejčastější příčinou přehřívání motoru je prostý nedostatek chladící kapaliny. Ta by se v dokonale fungujícím chladícím systému neměla nikam ztrácet, jenže nežijeme v dokonalém světě, a tak ani chladící systémy našich aut nejsou dokonalé. Zažili jsme relativně pozvolné, ale vytrvalé ubývání chladící kapaliny i u relativně nových aut, se kterým si ani v servisu nevěděli rady. A tak zkrátka bylo nutné čas kapalinu od času dolít (buď destilovanou vodou nebo odpovídající chladící kapalinou).

Pokud něco jako stav chladící kapaliny běžně nekontrolujete (slouží k tomu tzv. expanzní nádobky s jasně vyznačeným minimálním a maximálním stavem za studeného motoru - viz níže) a nemáte vůz, který si na nedostatek „postěžuje” sám, je to v případě přehřívání motoru první podezřelý. Zjistíte-li kritický nedostatek (tj. ne centimetr pod spodní ryskou, zase tak dramatické to není), je třeba kapalinu doplnit. Jen pozor s otevíráním - chladící systém je pod vyšším tlakem, takže bod varu je posunut do vyšších teplot. Pokud otevřete expanzku zbrkle hned u rozpáleného motoru, kapalina se z části vypaří a vás může ošklivě opařit.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 2 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 02Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 3 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 03
Typické expanzní nádobky (vlevo Škoda) s jasně vyznačeným ideálním stavem chladiva

2. Nedostatek oleje

Další celkem banální, ale znovu dosti typickou příčinou je nedostatek oleje. Olej jednak kromě mazání plní i chladicí funkci; samozřejmě zdaleka ne do té míry, do jaké to dělá chladicí kapalina, ale nějaká chladicí funkce tu přesto je, zejména je-li auto vybaveno chladičem oleje. V každém případě, kdykoliv je oleje v motoru nedostatek, mazání není dostatečné, což může vést ke zvýšení tření a tedy i teploty na některých místech. V extrému se v tomhle místě dvě pohyblivé části doslova svaří k sobě.

Že to je kardinální problém, snad nemusíme dodávat, takže zkontrolovat množství oleje v motoru je dalším nezbytným krokem, pokud se motor začne přehřívat. Řešení je zde znovu jednoduché - doplnění. Tady už si takový pozor dávat nemusíte, olej při otevření horkého motoru nikam nezmizí. Jen na rozpálené části motoru si je třeba dávat pozor.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 4 - Test Skoda Rapid 12 TSI DDT2 NS 41Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 5 - prehrivani motoru 05 olej
U novějších a dražších aut je olej měřen také nebo výlučně elektronicky, u starších či levnějších zůstává klasický ryska. Odečíst z ní s pomocí kapesníčku či hadříku množství zbývajícího oleje v motoru není složité

3. Zanesený či poškozený chladič

Toto je docela obvyklý problém starších a nebo hodně jetých aut. Chladič je vystaven náporu vzduchu se vším, co k tomu patří - kamínky, nečistoty, hmyz, listí, na co si vzpomenete. To vše jej zejména z dlouhodobého hlediska zanáší či v případě kamínků deformuje a chladící vzduch jím nemůže volně proudit. V určitou chvíli pak může zanesení chladiče omezit jeho chladící výkon natolik, že zejména při náročnější jízdě prostě není s to udržet teplotu motoru v normě.

Kontrola je zde jednoduchá - vizuální. Nemá velký smysl dělat ji na půl roku starém autě s 10 tisíci km, to byste snad museli jezdit bahnem, u starších vozů to ale může být dost pravděpodobná příčina. Pro řešení někdy stačí chladič vymontovat a řádně vyčistit, jindy může být nezbytná výměna za jiný.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 6 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 04Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 7 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 05
Chladič se může za léta a kilometry používání dosti poškodit, zanést a nebo obojí

4. Vadný termostat

Termostat je ventil, který propouští chladicí kapalinu mezi motorem a chladičem. Dokud je teplota chladiva nižší než určitá mez, většinou okolo 90 °C, termostat zůstává zavřený, čímž přispívá k rychlejšímu zahřátí motoru. Pak se otevře a pustí horkou kapalinu do chladiče a chladicí systém vykonává, pro co vznikl - chladí motor.

Termostat je velmi jednoduchá a levná součástka, ale jako každá může selhat. Když se zasekne otevřený, není to takový problém, motor se pomaleji zahřívá a auto hůře topí, ale když zůstane zavřený, nepustí horkou chladicí kapalinu z motoru do chladiče. V tu chvíli nastává problém, protože motor se nemá jak chladit a teplota prudce roste.

Že zůstal zavřený, poznáte tak, že budík teploty chladicí kapaliny je v červeném poli, ale chladič a hadice k němu vedoucí jsou studené. Identifikujete-li toto jako příčinu, v žádném případě není možné pokračovat v jízdě, termostat je třeba vyměnit. Je to jednoduchá práce s levným dílem, takže riskovat kvůli tomu poškození motoru diametrálně odlišné hodnoty by byl velký nerozum.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 8 - prehrivani motoru 01 termostatCo způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 9 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 06
Vlevo vidíme nový termostat mimo motor, vpravo starší ještě v něm

5. Zpuchřelé hadice, zanesený chladicí systém

Zejména u starších aut je potřeba hlídat stav hadic vedoucích mezi chladičem a motorem, resp. mezi motorem a interiérovým topením. Hadice můžou popraskat a tak chladivo vyteče ven. Když se do systému lije obyčejná voda místo destilované, uvnitř se vytváří vodní kámen a průtok chladiva se zmenšuje, což vede k horšímu chlazení. Zdrojů nečistot v chladicím systému ale může být mnohem víc a neprovádí-li se proplachy při pravidelné výměně chladiva, nečistot se může nashromáždit tolik, že je třeba nutné vyměnit celý chladič.

Že je toto příčinou, rozeznáte v prvním případě vizuální kontrolou, zpuchřelé hadice jsou zejména v místech záhybů a úchytů jasně patrné. Zanesený chladící systém nepoznáte jinak než vylučovací metodou - pokud vodítka nepovedou k jasné identifikaci některé ze zbylých příčin, je zanesení docela pravděpodobnou, byť pochopitelně ne jedinou zbývající možností.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 10 - prehrivani motoru 02 hadiceCo způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 11 - prehrivani motoru 03 hadice
Zpuchřelé či jinak poškozené hadice starší vozy docela trátpí

6. Vadný větrák či vodní pumpa

Ventilátor, někdy zvaný sahara, sedí v motorovém prostoru za chladičem a táhne skrz něj vzduch, když se auto nehýbe dostatečně rychle na to, aby proudící vzduch stačil kapalinu dostatečně ochladit. U některých aut ho pohání řemen, někdy přes spojku, u jiných elektromotor. Pokud elektromotor či kabely k němu vedoucí anebo spojka selžou, větrák nemůže táhnout vzduch skrz chladič a motor se pořádně nechladí, pokud se auto nehýbe. To samé se stane, když dojde k poškození samotného větráku - dole můžete vidět jeden extrémní případ.

Vodítkem k této příčině přehřívání bývá stav, že auto se za jízdy chladí zcela bezproblémově a delší stání či pohyb v pomalých kolonách jej přehřívá. Pochopitelně, tyto situace jsou ale pro chladící systém zejména v letních měsících obecně náročnější, takže není možné usuzovat hned na tuto příčinu při prvním vzrůstu teploty v dálniční koloně. Pokud to ale příčina je (snadno poznáte, že se větrák za za chladičem vůbec nespouští, nebo je vadný), výměna větráku vše vyřeší.

Vadná či opotřebovaná vodní pumpa zase nemusí zajišťovat dostatečnou cirkulaci chladiva okruhem, např. když dojde k poškození jejích lopatek. V takovém případě je vhodné pumpu vyměnit. Dělá se to i preventivně při výměnách rozvodů, protože to je často právě rozvodový řemen nebo řetěz, který ji pohání.

Problémy s vodní pumpou hlásí neustálé přehřívání motoru za všech okolností, i když signály nevedou k termostatu, prasklému těsnění pod hlavou ani jiným dalším problémům, které zde probíráme.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 12 - prehrivani motoru 04 vetrakCo způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 13 - Sok mechanici 04 vetrak 01
Zásadně poškozený větrák není zase tak výjimečný problém, jak se může zdát. Jindy mohou být jeho lopatky v pořádku, nefunkční elektromotor jej ale neroztočí vůbec

7. Vadné těsnění hlavy válců

Poškozené těsnění hlavy válců bývá spíš následkem přehřívání motoru, ale může být pochopitelně i jeho příčinou. Je už velmi nepříjemná potíž a kdysi jsme ji věnovali vlastní článek.

Pokud dojde k prasknutí těsnění pod hlavou, dírkou uniká chladicí kapalina a ať už se dostane kamkoli, spolehněte se, že to bude do míst, kde nemá co dělat. Jednak se tím sama ztrácí, takže nedokáže z motoru vyvést dostatek tepla a dochází k přehřívání motoru a případnému dalšímu poškození těsnění hlavy. Jednak se mísí s olejem, což oběma tekutinám bere jejich zamýšlené schopnosti a může se dostat do samotného válce, de bude komplikovat spalování.

V případě, že každou chvíli doléváte chladicí kapalinu a není zjevný únik nikam ven, např. prosakující hadice nebo děravý chladič, podezírejte těsnění pod hlavou válců. Stejně tak, je-li na víčku dolévání oleje kaše barvy bílé kávy - to znamená kontaminaci oleje chladicí kapalinou, většinou právě skrze vadné těsnění hlavy válců.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 14 - tesneni pod hlavou 03 foukleCo způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 15 - tesneni pod hlavou 05 slem
„Fouklé” těsnění pod hlavou válců je jedním z velmi nepříjemných problémů

8. Zavzdušněný chladicí systém

V chladicím systému nemá vzduch co dělat, protože neumí přenášet teplo tak dobře jako kapalina. Může vytlačit kapalinu do té míry, že se pohledem na nádržku zdá být v dostatečném množství, ale není tomu tak. Chladicí okruh je uzavřený, ale např. zpuchřelými hadicemi se dovnitř může dostat vzduch.

Pokud otevřete víčko chladiče studeného motoru, nastartujete a po pár minutách vidíte bublinky, znamená to, že z chladicího systému uniká nashromážděný vzduch. Nezavírejte ho, dolévejte chladící kapalinu nebo destilovanou vodu, dokud hladina nepřestane klesat a dokud bublinky nezmizí.

Co způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 16 - prehrivani motoru 06 zavzdusnenyCo způsobuje přehřívání motoru auta? A jak předejít nejhoršímu? - 17 - Priciny prehrivani motoru auta a reseni 07
Když identifikujete zavzdušněný chladící systém (vlevo), stačí prostě dolévat chladící kapalinu až do chvíle, než všechen vzduch vybublá

Inspirace: Car Throttle

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.