Expert porovnal levné pneumatiky s těmi drahými, jeho závěry nadchnou hlavně Čechy

Obecně bychom vám doporučili spíše omezit kouření či alkohol, než abyste šetřili na tom jediném, co zajišťuje kontakt auta se silnicí. I tak ale platí, že s levnými pneu české značky nebudete za těmi dražšími o moc zaostávat, můžete mít i navrch.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Expert porovnal levné pneumatiky s těmi drahými, jeho závěry nadchnou hlavně Čechy

5.4.2023 | Petr Prokopec

Expert porovnal levné pneumatiky s těmi drahými, jeho závěry nadchnou hlavně Čechy

/

Foto: Tomket, tiskové materiály

Obecně bychom vám doporučili spíše omezit kouření či alkohol, než abyste šetřili na tom jediném, co zajišťuje kontakt auta se silnicí. I tak ale platí, že s levnými pneu české značky nebudete za těmi dražšími o moc zaostávat, můžete mít i navrch.


Na dvou věcech byste rozhodně neměli šetřit. Tou první jsou boty, druhou pak pneumatiky. V obou případech jde o to jediné, co stojí mezi vámi a povrchem zeměkoule. Čím vyšší kvalitu si přitom dopřejete, tím více komfortu či pohodlí dorazí. Je-li ovšem váš rozpočet napjatější než tětiva indiánského luku, snadno můžete zplakat nad výdělkem. Levné boty se vám totiž i přes tu nejlepší možnou péči, jakou jim věnujete, začnou brzy trhat, třepit, rozlepovat a rozpadat. Při každém došlápnutí vás tak mohou začít brát křeče, v důsledku čehož již po pár měsících běžíte pro nové kousky.

Podobné je to i s pneumatikami. Pokud se rozhodnete pro laciné obutí bůhví odkud, můžete rovnou počítat s horší brzdnou dráhou, horším odtokem vody či nižší přilnavostí. V té chvíli ale doslova dráždíte hada bosou nohou, zvláště pokud máte v oblibě poněkud razantnější sešlapování plynového pedálu. Stav silnic po letošní zimě je totiž zase o něco tristnější. Pozvánka na neplánovaný výlet mimo silnici tak může přijít kdykoli, dle Murphyho zákonů pak navíc přesně ve chvíli, kdy to nejméně čekáte.

Pochopitelně si uvědomujeme, že ne každý má na pár bot od Hugo Bosse. A stejně tak si všichni motoristé nemohou dovolit pneumatiky značek Continental, Goodyear či třeba Pirelli. Protože ale jezdit musí, rozhodně by si neměli nechat ujít nové video Jonathana Bensona. Tento expert na pneumatiky se totiž rozhodl porovnat osm lacinějších typů s jedním prestižním. Cokoliv, co se přitom přiblížilo k jeho výsledkům, lze brát jako uspokojivé. Hned v několika disciplínách pak dokonce došlo i na překonání referenčních pneumatik Continental PremiumContact 7.

Našince přitom může hřát u srdce, že to nejlepší levné obutí produkuje česká společnost Tomket. Její typ Sport Series 1 přitom obsadil druhou příčku v rámci brzdné dráhy na mokru, stejně jako v případě ovladatelnosti na mokru. Je ale třeba dodat, že v první disciplíně zaostal o 7 metrů, zatímco ve druhé o 4,4 sekundy. Na druhou stranu, nejhorší obutí Double Coin DC99 je v prvním případě horší o více než 14 metrů a ve druhém o 11,5 s. Dobře si pak nevede ani při odvodu vody, v tomto ohledu nicméně neexceluje ani Tomket, místo toho je druhý Nankang Econex NA1.

Přesunout se můžeme na suchý okruh, kde české obutí v případě brzdné dráhy zaostává za Continentalem o 2,5 metru. Stále mu však patří druhá příčka. V případě ovladatelnosti nicméně již Tomket klesá na třetí místo za Nankang. Double Coin pak znovu vymetá chvost žebříčku, o to větším překvapením je však jeho hodnocení v rámci hlučnosti - jde totiž o vůbec nejtišší obutí. Zároveň je rovněž nejlevnější, zatímco na Tomket připadá prvenství za nejnižší valivý odpor.

Čechům tedy patří celkové druhé místo, pročež už jen dodáme, že za obutí Sport Series 1 v rozměru 205/55 R16 dáte zhruba 1 300 Kč. Vítězný Continental pak vychází na 2 100 Kč, v případě celé sady zde tak máme rozdíl 3 200 Kč. A jakkoli se může některým zdát zanedbatelný, pro řadu lidí je tento krok jedinou možností, jak následně dosáhnout na zimní obutí. Na druhou stranu, když si v rámci půlroku odpustíte 32 krabiček cigaret či 140 lahví plzeňského, máte snadno i na lepší obutí.


Expert porovnal levné pneumatiky s těmi drahými, jeho závěry nadchnou hlavně Čechy - 1 - Tomket Sport Series 1 ilustracni foto 01Expert porovnal levné pneumatiky s těmi drahými, jeho závěry nadchnou hlavně Čechy - 2 - Tomket Sport Series 1 ilustracni foto 02Expert porovnal levné pneumatiky s těmi drahými, jeho závěry nadchnou hlavně Čechy - 3 - Tomket Sport Series 1 ilustracni foto 03
Pneumatiky Sport Series 1 české společnosti Tomket jsou těmi nejlepšími mezi nejlevnějším obutím. Což je pozoruhodné. Foto: Tomket, tiskové materiály

Zdroj: Tyre Reviews@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.