Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní

Žínka z mikrovlákna je samozřejmostí, ale nemusí zůstat jen u ní. Tady je 9 dalších věcí, s jejichž pomocí bude perfektní umytí vašeho auta snazší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní

16.6.2017 | Marek Bednář | 20 příspěvků

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Žínka z mikrovlákna je samozřejmostí, ale nemusí zůstat jen u ní. Tady je 9 dalších věcí, s jejichž pomocí bude perfektní umytí vašeho auta snazší.

Čištění auta je pro nejednoho automobilového nadšence rituálem, kterým se svému autu odvděčuje za to, že ho hezky vozí po kopcích, po terénu anebo po městských bulvárech se staženou střechou. A pro ostatní nutností, jak udržet své auto ve stavu, za který se nebudou stydět a který pomůže uchovat jeho hodnotu co nejvýše po co nejdelší čas.

Měli jsme tu článek o chybách, které možná děláte při mytí auta a ani o tom nevíte, pak také návod, jak dokonale umýt auto a čerstvě i optimální postup pro perfektní vyčištění čelního skla. A dnes tu máme deset věcí, které vám s dokonalým umytím auta značně pomohou.

Žínka z mikrovlákna je samozřejmostí, ale není samospásná a na spoustu věcí nestačí. Už dříve jsme hovořili třeba o tzv. clay bar, dekontaminační hmotě, jejíž péči jednou za čas potřebuje každé denně používané auto. Existuje ale také speciální houba, kterou se dá snadno odstranit hmyz na předním nárazníku a spousta dalších pomůcek, které nestojí majlant a hodně pomohou. Tady jsou jeden za druhým.

1. Houba na hmyz

Tahle houba má na povrchu něco jako síťku a tak se s ní snáze odstraňují odolné zbytky hmyzu z předního nárazníku a čelního okna. Je agresivnější než žínka z mikrovlákna, ale neměla by poškrábat lak. Samozřejmostí ovšem je důkladné opláchnutí čištěného místa a nanesení pěny, než začnete s touhle houbou pracovat.


Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 1 - 10 veci k cisteni auta video 01Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 2 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 01

2. Speciální utěrka na sklo

Sklo nejde poškrábat tak snadno jako lak, takže na něj můžete použít agresivnější utěrku. Speciálně na sklo jsou určené utěrky z mikrovlákna s „křížovým” povrchem. Sklo očistí rychleji, na lakované díly auta by se ale neměly používat.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 3 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 02Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 4 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 03

3. Dekontaminační hmota

Tahle „plastelína”, i u nás nazývaná často nazývaná původním anglickým „clay bar”, slouží k dekontaminaci laku, např. od zrníček asfaltu, která jinak neodstraníte. Není určená k použití při každém mytí, ale jen v případě, že je to potřeba - že je lak po umytí drsný, když po něm přejedete prstem.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 5 - 10 veci k cisteni auta video 06Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 6 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 05

4. Mycí žínka z jehnětiny

Žínek je několik druhů, můžete si vybrat „střapatou” z mikrovlákna, nebo merino vlny, ovšem s dlouhým vlasem nebo nebo ideálně z jehnětiny. Důležitý je dlouhý vlas, protože na rozdíl od hub či kartáčů sbírá drobné nečistoty s laku, netlačí je po jeho povrchu - a tedy nevytváří vlasové škrábance.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 7 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 06Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 8 - 10 veci k cisteni auta video 08

5. Stlačený vzduch na čištění

I když auto usušíte utěrkou z mikrovlákna, jsou místa, kde voda zůstane - okolo stěračů, ve spárách apod. Stlačeným vzduchem ji vyfoukáte ven, kde na ni bude číhat utěrka. Nemáte-li kompresor, dají se koupit elektrické „fukary” nebo nádoby s extrémně stlačeným vzduchem.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 9 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 07Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 10 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 08

6. Štětka na kola

Nejlépe kolo umyjete, když ho sundáte, ale to je poměrně dost práce. Existují štětky, s jejichž pomocí umyjete kola i tam, kde by jinak zůstala špinavá. Jsou k mání v různých velikostech, takže si můžete přesně vybrat podle toho, jaká máte kola.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 11 - 10 veci k cisteni auta video 11Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 12 - 10 veci k cisteni auta video 12

7. Máchací kyblík

O „technologii dvou kyblíků” jsme psali už kdysi v rámci chyb, které možná děláte při mytí auta a nevíte o tom - v jednom kyblíku je vhodné mít čistou vodu se sítkem na nečistoty a v druhém vodu s autošamponem. Tak zbavíte mycí žínku nečistot v jiném kyblíku, než pak nabíráte čerstvou vodu se šamponem.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 13 - 10 veci k cisteni auta video 13Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 14 - 10 veci k cisteni auta video 14

8. Pěnová pistole

Tato v podstatě násada na tlakový čistič má nádobu na šampon a vytvoří pěnu, kterou pak nastříká na auto. Pěna nestéká tak rychle jako voda, takže má víc času na navlhčení a vyzvednutí nečistot s povrchu laku. Pokud doma nemáte „wapku”, existují i takové pistole, které lze nasadit na zahradní hadici.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 15 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 09Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 16 - 10 veci k cisteni auta video 16

9. Sítko na nečistoty

Tenhle užitečný pomocník slouží k tomu, abyste při máchání žínky a následném nabírání čerstvé vody se šamponem nenabrali také nečistoty. Drží je na dně kyblíku a má i šikmou část, na které můžete žínku lépe mechanicky očistit.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 17 - 10 veci k cisteni auta video 18Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 18 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 10

10. Utěrka z mikrovlákna

Utěrky z mikrovlákna jsou při čištění auta téměř univerzální, můžete je použít skoro na cokoliv. Mají různé gramáže; utěrky na skla se většinou pohybují okolo 200 - 250 GSM (gramů na m2), utěrky na lak a na interiér mívají okolo 350 - 400 GSM. Vhodné je mít víc utěrek v různých barvách, každou na jinou část auta. Podle barvy poznáte, která je na co.

Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 19 - Nastroje na dokonale vycisteni auta 11Jak na dokonalé umytí auta? Tady je 10 pomůcek, které vám to usnadní - 20 - 10 veci k cisteni auta video 20

Zdroj: Autoblog

Marek Bednář

Diskuze 20 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše