Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit

Moderní auta jsou stále více řízena elektronikou, fungování mnoha jejich podstatných částí mají ale pořád na starosti vcelku primitivní mechanické komponenty. Jako klínový řemen.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit

31.8.2019 | Mirek Mazal

Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Moderní auta jsou stále více řízena elektronikou, fungování mnoha jejich podstatných částí mají ale pořád na starosti vcelku primitivní mechanické komponenty. Jako klínový řemen.

Auto se spalovacím motorem obsahuje spoustu zdánlivě nevýznamných součásti, bez kterých se ovšem není schopen pohnout z místa. Jedním z těch naprosto zásadních je pružný díl ovlivňující fungování hned několika důležitých procesů odehrávajících se pod kapotou, zejména pak dostatečné chlazení agregátu, dobíjení akumulátoru, fungování klimatizace a u starších aut i funkci posilovače řízení. To vše ovlivňuje klínový, respektive drážkovaný řemen.

Pryžový popruh vyžaduje pravidelnou kontrolu, protože převádí pohon z klikové hřídele na další zařízení nezbytná k fungování celého ústrojí. Řemeny do automobilového průmyslu se vyrábí z velice odolné gumy vyztužené pevnou tkaninou, přesto postupem času ztrácí své klíčové vlastnosti. Je tedy nutné neodkládat jejich výměnu po uplynutí intervalu doporučeného výrobcem pro ten či onen vůz a vnímat projevy auta. Přehnaný nájezd či doba používání nebo ignorování varovných znaků může způsobit přetržení řemenu, které může být pro motor i fatální. Končící životnost řemenu se projevuje několika základními způsoby.

1. Podivný zvuk od motoru

Jendou z indikací nadmíru opotřebovaného klínového řemene je pískavý zvuk od motoru. Hlasitý projev může být způsoben nesprávným usazením či prokluzováním gumy. Starší generace doporučovala řemen potřít mýdlem, ale takové řešení může být uznáno snad jen na poslední cestu k opraváři. Řemen je třeba co nejdříve vyměnit.


Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 1 - Priznaky spatneho klinoveho remene 12Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 2 - Priznaky spatneho klinoveho remene 13

2. Zhoršená funkce klimatizace či posilovače řízení

Vada drážkovaného pásu může být u aut s hydraulickým posilovačem řízení řidičem diagnostikována citelným ztuhnutím volantu a foukáním teplého vzduchu z výdechů topení v momentě, kdy by jej klimatizace měla chladit. Řemen v chodu ovládá kromě jiného právě posilovač řízení i klimatizaci a jakákoliv závada se spolehlivě projevuje zhoršenou funkční či úplnou nefunkčností těchto zařízení.

Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 3 - Priznaky spatneho klinoveho remene 14Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 4 - Priznaky spatneho klinoveho remene 15

3. Přehřívání motoru

Pevná guma na kladkách taktéž často pohání chlazení motoru, z toho důvodu může její poškození způsobovat zvýšené ohřívání agregátu. Vodní čerpadlo nemá kde vzít energii k tlačení vody do oběhu, proto kapalina nechladí části, které se zahřívají do nezdravých hodnot.

Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 5 - Priznaky spatneho klinoveho remene 17Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 6 - Priznaky spatneho klinoveho remene 16

4. Praskliny a opotřebení na řemenu

Nejlepší prevencí je při každé práci v motoru kondici řemenu zkontrolovat. Jakékoliv praskliny, chybějící kusy, nerovnoměrné zářezy a jiné defekty jsou důvodem pro co nejdřívější výměnu. Obvykle bude nejlepší oslovit odborníky - ti zvládají výměnu snadno, asi jako majitelé škodovek z osmdesátých let, kde se „klíňák“ měnil běžně přímo na silnici. Dnes už je to v přeplněných motorových prostorech moderních aut o dost složitější operace.

Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 7 - Priznaky spatneho klinoveho remene 19Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 8 - Priznaky spatneho klinoveho remene 18

Klínový řemen má mnoho funkcí, proto je potřeba jej udržovat fit

Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 9 - Priznaky spatneho klinoveho remene 01Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 10 - Priznaky spatneho klinoveho remene 02Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 11 - Priznaky spatneho klinoveho remene 03Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 12 - Priznaky spatneho klinoveho remene 06Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 13 - Priznaky spatneho klinoveho remene 07Jak včas poznat odcházející klínový řemen a vyhnout se potížím, které umí způsobit - 14 - Priznaky spatneho klinoveho remene 10

Zdroj: Autoblog

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše