Kontrolky v autě: co která značí?

S rostoucí složitostí aut přibývá také kontrolek značících potíže s nějakou částí vozu. Znát všechny prakticky nelze, zorientujte se v nich s námi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kontrolky v autě: co která značí?

17.1.2015 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Kontrolky v autě: co která značí?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

S rostoucí složitostí aut přibývá také kontrolek značících potíže s nějakou částí vozu. Znát všechny prakticky nelze, zorientujte se v nich s námi.

Ještě před nějakými dvaceti lety byly automobily docela jednoduché. I když ani tehdy nepostrádaly elektronické systémy, nebylo jich zdaleka tolik, jako je tomu dnes. A nejde jen o jejich počet, podstatným způsobem se také změnila jejich moc nad samotným vozem či vaším životem, chcete-li. Kontrolka kdysi bývala jen kontrolkou, informací. Ani tak ji jistě nebylo vhodné ignorovat, pokud jste to ale udělali (a že to někdy nemusí být problematický postup), auto jste mohli používat dál. V současné době vám některá auta nedovolí se rozjet či nastartovat, popř. omezí výkon motoru či jinak vám znepříjemní jízdu, pokud nesplníte podmínku, kterou považují za nezbytné splnit. A přitom vám to dávají najevo prostřednictvím symbolů, kterým není vždy snadné porozumět.

Nemusí jít ale jen o podobnou „vzpouru stojů”, kterou můžete na cestách řešit. Někde jde opravdu o problém hodný vašeho zásahu, který umožní předejít nevratnému poškození auta či jiným potížím. Manuál není po ruce a nebo sám o sobě nic neřeší - třeba když je kontrolka s písmeny např. ABC popsána jako „Kontrolka systému ABC”. I tehdy je více než dobré vědět, co se vám auto snaží říci.

Zkušení mohou namítnout, že to přece vědí, jenže kontrolek je na dnešních přístrojových štítech taková hromada, že vyznat se v nich máme leckdy problém i my, motorističtí novináři. Znát je všechny bude jen pár expertů, ostatní mezi stovkami existujících kontrolek prostě budou čas od času tápat a bez jejich znalosti jim neporozumí - zase tak graficky výmluvné nejsou. Spásou přitom nebývají ani moderní vozy s velkými displeji na přístrojové desce - také na těch se často rozsvítí jen symbol, akorát větší a lépe graficky propracovaný.


Kontrolky v autě: co která značí? - 1 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 048Kontrolky v autě: co která značí? - 2 - Rychly test Subaru BRZ AT 2014 38Kontrolky v autě: co která značí? - 3 - Prvni test Mitsubishi Outlander PHEV 2014 069
Vypadá-li přístrojový štít nějak takto před startem motoru, je vše v pořádku, pokud se ale takovéto kontrolky rozsvěcí při jízdě, indikují problém

Možná ještě podstatnější než samotné kontrolky jsou barvy, které nabývají třech odstínů s jednou výjimkou. Zelené kontrolky informují o správné funkci, oranžové o drobném problému a červené o problému vážném do té míry, že může být nebezpečné pokračovat v jízdě, a to ať už pro zdraví posádky nebo pro zdraví auta. I tady se však najdou výjimky, které vše komplikují. Snad kvůli státním a nadstátním regulacím, snad pro snahu zachránit jediný lidský život za jakkoliv vysokou cenu někoho napadlo postavit barvou na stejnou úroveň nezapnutý bezpečnostní pás a kritický pokles tlaku oleje v motoru.

Pravda, když si nezapnete pás, můžete při nehodě zemřít, ale taky nemusíte havarovat a nic se nestane. Naopak když svítí červená kontrolka mazání a vy budete přesto pokračovat v jízdě - někdy na to stačí i pár metrů - motor zemře zcela jistě a bude na programu dne jeho drahá generální oprava popř. úplná výměna. A ten, který připoutaný jezdit nechce, protáhne pás za opěradlem a kontrolku se zvukovým varováním tak umlčí.

Pojďme se nyní podívat, co všemožné kontrolky znamenají a co dělat, když se vám palubní deska rozsvítí jako vánoční strom na náměstí - hodit se vám to může doma, v práci i na cestách. Dodejme, že na klasických přístrojových deskách kontrolky indikující jednotlivé problémy svítí, dokud nenastartujete. To neznamená závadu, naopak, jde jen o kontrolu toho, zda nepřestala fungovat samotná kontrolka. Pokud se ale rozsvítí za jízdy, platí vysvětlení níže.

Závažné až nebezpečné problémy

Problém s brzdami

Kontrolky v autě: co která značí? - 4 - prehled kontrolek 001Kontrolky v autě: co která značí? - 5 - prehled kontrolek 002

Pokud nemáte zataženou ruční brzdu, tyto kontrolky značí vážný problém s brzdami nebo nedostatek brzdové kapaliny. Je nutno co nejdříve zastavit. Může ale také indikovat pouze zataženou ruční brzdu, záleží na konkrétním vozidle.

Příliš vysoká/nízká teplota chladicí kapaliny

Kontrolky v autě: co která značí? - 6 - prehled kontrolek 004Kontrolky v autě: co která značí? - 7 - prehled kontrolek 005

Tato kontrolka se na většině aut vyskytuje jen červená a znamená, že motoru hrozí přehřátí a z něj pramenící poškození. Je potřeba co nejrychleji zastavit a nechat motor vychladnout, může také pomoci nastavení topení i větráku na nejvyšší možnou teplotu, to také odvede z motoru nějakou část tepla - výparník topení je nakonec také chladič; zastavit je však nutné.

Modrá varianta této kontrolky se začala objevovat až ve chvíli, kdy zmizel z přístrojovek teploměr chladicí kapaliny; byl nahrazen právě touto kontrolkou. Pokud svítí, je motor, resp. chladicí kapalina příliš studená a je vhodné počkat, až se zahřeje, než po něm začnete skutečně něco chtít. Jinak hrozí jeho nadměrné opotřebení.

Nízký tlak oleje

Kontrolky v autě: co která značí? - 8 - prehled kontrolek 006Kontrolky v autě: co která značí? - 9 - prehled kontrolek 007

Kontrolka ve tvaru olejničky značí, že tlak oleje v motoru je příliš nízký. Důvodů může být řada - je na každý pád nutné motor i za jízdy okamžitě přestat zatěžovat (např. vyhodit na neutrál), zastavit, motor vypnout a zkontrolovat, zda olej někde viditelně neuniká, jestli ho je v motoru dost a případně dolít. Pokud si nejste jisti, že jste odhalili pravou příčinu (může jí být také třeba nefunkční olejové čerpadlo, ale třeba také jen vadný senzor tlaku oleje), nepokračujte v jízdě. Další používání auta může znamenat zadření motoru.

Nízká hladina oleje

Kontrolky v autě: co která značí? - 10 - prehled kontrolek 008Kontrolky v autě: co která značí? - 11 - prehled kontrolek 009Kontrolky v autě: co která značí? - 12 - prehled kontrolek 010

Tato kontrolka nepatří k výbavě starších aut, ale značí příliš nízkou hladinu oleje. Je potřeba jej dolít. Slovo Sensor v kontrolce ukazuje na problém s čidlem hladiny oleje, který je potřeba opravit. V takové chvíli také ukazatel hladiny nebude fungovat a je třeba kontrolovat měrkou v motoru, existuje-li. Např. novější BMW už žádnou nemají...

Problém s dobíjením

Kontrolky v autě: co která značí? - 13 - prehled kontrolek 011

Červená kontrolka ve tvaru autobaterie znamená vážný problém s dobíjením baterie, ve většině případů alternátor nefungující správně. Pokud alternátor nedobíjí vůbec, po čase se motor vozu zastaví a s ním i veškerá elektronika včetně posilovačů řízení a brzd. Pokud alternátor přebíjí, tedy dává výrazně více než 14,4 V, může toto přepětí zničit řídící jednotky vozidla i další elektrické systémy.

Rutinní varovné kontrolky

Nezapnutý bezpečnostní pás

Kontrolky v autě: co která značí? - 14 - prehled kontrolek 043Kontrolky v autě: co která značí? - 15 - prehled kontrolek 044

Tato kontrolka, která by mohla klidně být oranžová, značí, že řidič či spolujezdec nemají zapnutý bezpečnostní pás. Ve většině případů vůz začne také pískat, pokud se za takovéhoto stavu rozjedete. Obrázek vpravo ukazuje na nezapnutý bezpečnostní pás na zadních sedadlech; i tato kontrolka nabývá různých podob.

Otevřené dveře

Kontrolky v autě: co která značí? - 16 - prehled kontrolek 013Kontrolky v autě: co která značí? - 17 - prehled kontrolek 014

Tato kontrolka signalizuje, že nejsou správně dovřeny dveře nebo zavazadelník (obrázek vpravo). Je potřeba dveře dovřít. Může být rozšířena o indikaci, které dveře jsou otevřeny, nebo může nabývat formy nápisu „Door” či „Door Ajar”. Vůz může také po rozjezdu začít pískat; v tomto případě už je to více oprávněné, než s nezapnutými pásy.

Nízká hladina paliva

Kontrolky v autě: co která značí? - 18 - prehled kontrolek 015

Význam je jednoduše ten, že v nádrži zbývá jen málo paliva a bude potřeba jej doplnit, pokud chcete ještě někam jet.

Nízká hladina kapaliny ostřikovačů

Kontrolky v autě: co která značí? - 19 - prehled kontrolek 016

Opět jednoduchá věc, dochází voda v nádržce ostřikovačů. Stačí ji dolít třeba u nejbližší pumpy.

Osvětlení vozidla

Zapnutá světla

Kontrolky v autě: co která značí? - 20 - prehled kontrolek 017Kontrolky v autě: co která značí? - 21 - prehled kontrolek 032

Tuto kontrolku dnes už mnoho výrobců nepoužívá, protože podsvícení přístrojovky je podle nich dostatečná indikace, že máte zapnutá světla. Může však nabývat různých forem a mohou dokonce být odděleny kontrolky pro světla obrysová a potkávací.

Problém s osvětlením

Kontrolky v autě: co která značí? - 22 - prehled kontrolek 018Kontrolky v autě: co která značí? - 23 - prehled kontrolek 019Kontrolky v autě: co která značí? - 24 - prehled kontrolek 020

Tyto kontrolky či jejich variace indikují problém s osvětlením, nejčastěji prasklou žárovku. Některé vozy umí říci i to, jakou přesně. Je vhodné vůz zkontrolovat a žárovku vyměnit, někde v autě by se měla válet krabička s náhradními žárovkami, je součástí povinné výbavy.

Dálková světla

Kontrolky v autě: co která značí? - 25 - prehled kontrolek 021

Tato kontrolka bývá umístěna uprostřed přístrojového štítu a indikuje, že svítíte dálkovými světly. Velmi často to bývá jediná modrá kontrolka na přístrojovém štítu. A také někdy v noci řidiče nepříjemně oslňuje.

Automatická dálková světla

Kontrolky v autě: co která značí? - 26 - prehled kontrolek 022Kontrolky v autě: co která značí? - 27 - prehled kontrolek 023

Tato kontrolka svítí, je-li v činnosti systém automatického tlumení dálkových světel. V dnešní době se tato funkce dostává čím dál více do zejména dražších vozů.

Problém s automatickým seřizováním světel

Kontrolky v autě: co která značí? - 28 - prehled kontrolek 024Kontrolky v autě: co která značí? - 29 - prehled kontrolek 025

Kontrolka ukazuje na omezenou či žádnou funkci automatického seřizování světlometů. Je standardem u xenonových výbojek, ale objevuje se i u některých halogenových světlometů. A také tato kontrolka vůbec na přístrojovce nemusí být, i když takovým systémem je vaše vozidlo vybaveno.

Problém s přisvěcováním do zatáček

Kontrolky v autě: co která značí? - 30 - prehled kontrolek 026Kontrolky v autě: co která značí? - 31 - prehled kontrolek 027Kontrolky v autě: co která značí? - 32 - prehled kontrolek 028

Je-li vůz vybaven systémem přisvěcujícím zatáčky a svítí-li tato kontrolka, systém nefunguje a je potřeba jej opravit. Není nutno se příliš znepokojovat, i když tato kontrolka svítí, normální světlomety budou svítit normálně.

Světla denního svícení

Kontrolky v autě: co která značí? - 33 - prehled kontrolek 029Kontrolky v autě: co která značí? - 34 - prehled kontrolek 030

Zelená kontrolka světel denního svícení (Daytime Running Lights) indikuje, že světla svítí, jak mají. V autech se objevuje poměrně zřídka.

Problém se zadními světly

Kontrolky v autě: co která značí? - 35 - prehled kontrolek 031

Toto nejsou řasy, nýbrž indikace nejpravděpodobněji spálené žárovky v zadních světlech. Výměna vadné žárovky je více než vhodná.

Přední a zadní mlhová světla

Kontrolky v autě: co která značí? - 36 - prehled kontrolek 033Kontrolky v autě: co která značí? - 37 - prehled kontrolek 034

Tyto kontrolky indikují zapnutá přední či zadní mlhová světla. I když je kontrolka zadních oranžová, nesignalizuje problém, ale „jen” to, že zadní mlhovky svítí. A mohou oslňovat řidiče za vámi, pokud jsou použity nevhodně - což se stává více než často, proto je také kontrolka oranžová, nesprávné použití může v tomto případě přivodit potíže jiným.

Směrová světla

Kontrolky v autě: co která značí? - 38 - prehled kontrolek 035

Ať už v jedné kontrolce dohromady, či jako dvě oddělené šipky, tyto kontrolky blikají, když dáváte znamení o změně směru jízdy.

Diskuze 18 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše