Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod

Starší auta mají své kouzlo a existuje spousta důvodů, proč jim dát přednost. Jenže v jedné věci těm novějším nestačí a stačit nikdy nemohou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod

30.6.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Starší auta mají své kouzlo a existuje spousta důvodů, proč jim dát přednost. Jenže v jedné věci těm novějším nestačí a stačit nikdy nemohou.

Nevěříte-li v pokrok ve vývoji automobilů za poslední dvě, tři dekády, video níže vás přesvědčí alespoň o jedné věci, která se za poslední roky pohybovala kupředu sedmimílovými botami. Je jí pasivní bezpečnost automobilů v případě nehody, a to jak co se airbagů týče, tak i strukturální pevnosti karoserie.

Video předkládá čistě rozdíl mezi autem s airbagy a bez nich, ovšem to není přesné označení - ANCAP (australská verze EuroNCAPu) v něm proti sobě poslal dvě auta odlišného věku. Samozřejmě, to starší airbagy nemá a to novější ano, ale také vidíme podstatné rozdíly v deformaci karoserie.

Na videu není jen jeden test dvou aut, byť to tak na první pohled může vypadat. Za starší auta bez airbagů tu je mj. Proton Jumbuck z let 2002 - 2010 a Toyota Corolla z roku 1998. To jsou 15 - 20 let stará auta. Na druhé straně barikády jsou už od pohledu relativně moderní vozy, pochopitelně vybavené airbagy.

Jak moc by ve starších autech řidiči airbag pomohl jen airbag, je otázkou - deformace A-sloupku a posunutí palubní desky je obrovské a řidič je zmáčknut mezi sedadlo a volant. Naopak v moderních autech vidíme, že se A-sloupek téměř nehnul, k deformaci prostoru pro posádku téměř nedochází.

Neznáme parametry testů, jako např. rychlosti nebo nic podobného, byť video bylo zveřejněné přímo na kanálu novozélandské automobilové asociace, která se o uspořádání testů zasadila a je jednou z organizací stojící za celým ANCAP. Snímek tedy není informačně příliš bohatý, až na to, že zcela správně říká, že si máte koupit „nejbezpečnější auto, které si můžete dovolit. Vždycky.”

To lze snadno přeložit jako nejnovější auto určité třídy, neboť mezigeneračně se vozy méně bezpečnými nestávají. Pouze může platit, že starší Audi Q7 obstojí při nárazu lépe než nová Škoda Fabia, ale tohle se testuje jen málokdy. Na rozdíl od videa je ale nutné podotknout, že nejen přítomnost či absence airbagů je podstatná, jakkoli tato věc pasivní bezpečnosti nesporně hodně pomohla. Klíčová je i konstrukce auta, s níž teprve dokážou airbagy konat skoro zázraky. Obojí ruku v ruce činí pasivní bezpečnost i 20 let starých aut tristní vedle těch o dekádu či více let novějších...


Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 1 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 01Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 2 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 02Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 3 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 03Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 4 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 04Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 5 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 05Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 6 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 06Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 7 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 07Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 8 - nehoda bez airbagu video ancap aanz 08
Takhle vypadá crash test v autě bez airbagu...

Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 9 - nehoda s airbagem video ancap aanz 01Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 10 - nehoda s airbagem video ancap aanz 02Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 11 - nehoda s airbagem video ancap aanz 03Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 12 - nehoda s airbagem video ancap aanz 04Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 13 - nehoda s airbagem video ancap aanz 05Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 14 - nehoda s airbagem video ancap aanz 06Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 15 - nehoda s airbagem video ancap aanz 07Kupte si nejnovější auto určité třídy, na které máte. Tady je důvod - 16 - nehoda s airbagem video ancap aanz 08
...a takhle s airbagem

Zdroj: AANewZealand@YouTube

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.