Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Majitel jen bezmocně sledoval, jak mu kroupy ničí jeho 600koňové Audi
20.6.2019 | Mirek Mazal
Letní měsíce s sebou přinášejí i jiné starosti než velké horko a otázky nad tím, jak co nejrychleji vychladit auto. K létu patří i krupobití, které během okamžiku dokáže zničit vše nekryté.
Aktuální počasí nahrává letním radovánkám, ale vysoké teploty často střídají prudké bouřky leckdy doprovázené průtrží mračen a někdy i krupobitím. Padající kroupy mohou dosahovat velikosti od pár milimetrů po několik centimetrů v průměru. Tyto zmrzlé ledové hrudky jsou nebezpečné především svojí kinetickou energií, nejmenší kusy letí k zemi rychlostí asi 40 km/h, největší zvládnou před dopadem na zem nabrat až 170 km/h. Nejhorší projektily mohou proniknout i střechou domu nebo zabít člověka.
Následky dramatického krupobití na vlastní kůži pocítili obyvatelé Bavorska. Nad jejich hlavami se rozzuřila letní bouřka a po chvíli na zem začaly padat velké kusy zmrzlého ledu obaleného vodou. Asi čtyřcentimetrové kroupy zničily vše, co jim stálo v cestě. Jeden z bezmocných majitelů mohl jen z úkrytu sledovat destrukci jeho milovaného Audi RS6 Performance.
Špičkový kombík s výkonem 605 koní stál pod otevřeným nebem a dostal přesný zásah sprchou letících krup. Rodinná raketa neměla šanci proti přírodnímu živlu, po smršti zůstalo rozbité přední sklo a karoserie plná důlků. Záběry z katastrofy vyvolávají lítostivé pocity, majitel už ve svém životě zažil lepší dny.
Vypadá to jako obtížně řešitelná situace, ani v tomto případě ale nejsme úplně bezmocní. Pokud bouřky alespoň trochu čekáme, není od věci s sebou v autě vozit starou deku nebo dvě a auto se začátkem bouřky zakrýt. Čím více toho zvládnete zakrýt, tím lépe, ale už střecha a čelní sklo řeší většinu problému - střecha se špatně mění a s rozbitým sklem se špatně jezdí. Zdevastovaná kapota motoru zabolí, ale je to relativně snadno vyměnitelný díl, třebaže ne levný.
Pokrývky jsou celkem standardním opatřením, ovšem v místech, kde padají kroupy pravidelně, lze jít i dál. Rusové dostali ochranu na novou úroveň a jejich kartonové krabice či improvizované stříšky z vlnitého plechu s vlastními dřevěnými upevňovacími systémy se už osvědčily. Může to znít komicky, ale člověka smích přejde, až se během krupobití stane ze zaparkovaného vozu pomačkaná změť plechů a skla...






Stačilo přes auto přehodit deku nebo jiný provizorní kryt a majitel krásného Audi nemusel teď vyjednávat s pojišťovnou
Rusové už dříve ukázali své neotřelé nápady, jak chránit auto před kroupami v místech, kde jsou takové situace velmi časté
Zdroj: superautos365@Instagram
Bleskovky
Srovnání s Ferrari teprve ukázalo nesmyslnost nového BMW M5. Už nikdy nebude jako dřív, říká úpravce
včeraBrutální Wankel s 12 rotory měl dávat 5 000 koní, při prvním měření výkonu ale selhal a začal hořet
10.5.2025Spalovací „dinosaurus” Koenigseggu stanovil další dynamický rekord produkčních aut, nestačí mu ani nejlepší elektromobil
9.5.2025
Nové na MotoForum.cz
- Vítězství lokalmatadora Zarca včera 15:51
- Moto2 vyhrál lídr Gonzalez, 7. Salač včera 15:28
- Vítězem Moto3 Rueda včera 11:58
- Mokrý warm-up pro Joana Mira včera 09:58
- Marc Marquez vítězem Tissot Sprintu 10.5.2025
Nejnovější články
Číňané zajdou ještě dál, upřesnili podstatné detaily ke svému novému velkému dieselu pro osobní auta
před hodinouNejnovější Honda je totální vzhledový bizár, podívejte se na tu příď jako z Pacmana. A to je jen začátek
včeraElektromobily se stávají finančně neúnosnými i pro služby na sdílení aut, jejich provoz stojí ročně o 185 tisíc víc než u spalovacích vozů
včeraKlasické Porsche 911 dostalo nový život s úchvatným novým motorem 4,0 bez turba, točí až 8 tisíc otáček
včeraKrize Audi se prohlubuje, firma v problémech začíná rozprodávat své rodinné stříbro
včera
Živá témata na fóru
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 05.11. 15:51 - pavproch
- Cyklistické vlákno 05.11. 15:07 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 05.11. 13:31 - pavproch
- Onboard videa 05.11. 13:18 - brnenska.odchytova
- whitelist & blacklist 05.10. 09:44 - Stepan
- Rychlodotazy 05.09. 16:22 - Stepan
- OT - zavírám krám, uklízím 05.09. 14:42 - pavproch
- OT: pavproch pomalu likviduje svou firmu 05.09. 14:38 - pavproch