Muž 3 roky čekal na dodání objednaného elektromobilu, po 2 dnech se mu porouchal

Neříkáme, že se to nemůže stát i u jiného auta, tady ale zrovna fakt, že jde o elektrický vůz od jednoho ze startupů zaměřených právě na takto pojaté vozy, hrál svou roli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Muž 3 roky čekal na dodání objednaného elektromobilu, po 2 dnech se mu porouchal

27.3.2023 | Petr Prokopec

Muž 3 roky čekal na dodání objednaného elektromobilu, po 2 dnech se mu porouchal

/

Foto: Rivian

Neříkáme, že se to nemůže stát i u jiného auta, tady ale zrovna fakt, že jde o elektrický vůz od jednoho ze startupů zaměřených právě na takto pojaté vozy, hrál svou roli.

Americká automobilka Rivian vznikla již v roce 2009. Její zakladatel a zpočátku i jediný zaměstnanec Robert „RJ“ Scaringe původně hodlal přijít s výkonným sportovním vozem, nicméně dvě léta po zrodu firmy přehodil výhybku. I když již měl hotový hybridní prototyp, chtěl oslovit širší publikum. Aby něco takového zvládl, potřeboval na svou stranu získat velké množství investorů, což se mu nakonec povedlo i díky tomu, že firma se rozhodla vydat ryze elektrickým směrem. V prosinci 2017 tak mohl Rivian odhalit své první dva produkty, a sice pětimístný pick-up a sedmimístné SUV.

Během následujících čtyř let se automobilka rychle rozrostla, neboť počet zaměstnanců se zvedl z 250 na více než devět tisíc. Došlo rovněž na otevření objednávkových knih, přičemž dle původních předpokladů měla sériová výroba odstartovat na počátku roku 2021. Jenže nakonec došlo na sérii odkladů. V březnu následujícího roku navíc Rivian výrazně zvedl ceny, přičemž se odvolával na čipovou krizi. Po obrovské kritice původních držitelů rezervací ale nakonec couvl a oznámil, že kdo si pick-up či SUV objednal dříve, pro toho platí původní sumy.

Jedním z těch lidí je i Chase Merrill, který si SUV zvané R1S objednal již v roce 2020. Dočkal se ho nicméně až letos, tedy po 3 letech. Pln radosti se s ním ihned rozhodl vydat za rodinou do Adirondack Mountains, jenž se nachází na severovýchodě státu New York. Po cestě nicméně narazil na sněhovou bouři. Jelikož však Rivian prezentuje svůj vůz jako všehoschopný, rozhodl se pokračovat. Krátce poté se však SUV zaseklo a odmítlo pokračovat. Merrill přitom věří, že nejspíše omylem aktivoval bezpečnostní funkci, jenž zabraňuje vozu v sesuvu ze svahu.

Tento krok nicméně vedl k tomu, že ústrojí SUV bylo zaseklé mezi jízdním a parkovacím režimem. Merrill tak musel zavolat odtahovou službu, která nicméně musela jeho vůz přesunout do pár stovek kilometrů vzdáleného servisu v Massachusetts. Účet za převoz tak činil tučných 2 100 dolarů (cca 46 300 Kč). Tuto sumu ovšem nešťastný majitel Rivianu zaplatil zcela zbytečně. Jak se totiž následně ukázalo, vůz stačilo pouze resetovat. Něco takového přitom mělo Merrrillovi oznámit servisní centrum, kam zavolal, to však pochybilo.

Rivian se sice posléze omluvil a oznámil, že bere na své triko náklady spojené se servisem, ovšem ty byly prakticky nulové. Za odtah měl i nadále platit majitel, který se ale ke svému štěstí s příběhem svěřil magazínu Business Insider. V té chvíli se automobilka zalekla negativní publicity a nakonec tedy Merrrillovi nabídla kompenzaci i za odtah. Souběžně s tím dodala, že tento případ je pro ni doslova požehnáním shůry. „Díky tomu totiž můžeme náš produkt zlepšit,“ uvedl viceprezident pro vývoj softwaru Wassym Bensaid.

Merrill pak sice nadále zůstává spokojeným zákazníkem značky, přestože se SUV, na které čekal tři roky, porouchalo po dvou dnech. Jeho příběh by tak měl být spíše varováním než požehnáním. Pokud totiž nakupujete u start-upů, je snadno možné, že dostanete horší produkt s ještě problematičtější servisní podporou. Nejde přitom jen o rady po telefonu, ale hlavně o nedostatek kamenných dílen, ve kterých by mohlo dojít na opravu. Občas je tedy opravdu lepší nebýt mezi prvními.


Muž 3 roky čekal na dodání objednaného elektromobilu, po 2 dnech se mu porouchal - 1 - Rivian R1S 2023 prvni foto 01Muž 3 roky čekal na dodání objednaného elektromobilu, po 2 dnech se mu porouchal - 2 - Rivian R1S 2023 prvni foto 02Muž 3 roky čekal na dodání objednaného elektromobilu, po 2 dnech se mu porouchal - 3 - Rivian R1S 2023 prvni foto 03
Elektrické SUV R1S sice již v základu nabízí přes 600 koní a zvládá pobrat až sedm cestujících, ovšem stejně jako spřízněný pick-up může dojet jak na neznalost servisního personálu, tak hlavně na nedostatek servisních center. Foto: Rivian

Zdroj: Business Insider

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.