Největší kombík Renaultu skončil jako totální propadák, dnes je z něj lákavá ojetina, která vám dá hodně za málo

Nedivili bychom se, kdybyste ani nezaznamenali, že se u nás tohle auto prodávalo, neboť zájem o něj byl minimální a v nabídce potichu skončilo jako prodejní fiasko. V bazarech je to ale dnes lákavý „normální” rodinný vůz, zvlášť za ceny, za které je k dispozici.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Největší kombík Renaultu skončil jako totální propadák, dnes je z něj lákavá ojetina, která vám dá hodně za málo

12.4.2024 | Petr Prokopec

Největší kombík Renaultu skončil jako totální propadák, dnes je z něj lákavá ojetina, která vám dá hodně za málo

/

Foto: Renault

Nedivili bychom se, kdybyste ani nezaznamenali, že se u nás tohle auto prodávalo, neboť zájem o něj byl minimální a v nabídce potichu skončilo jako prodejní fiasko. V bazarech je to ale dnes lákavý „normální” rodinný vůz, zvlášť za ceny, za které je k dispozici.

Spojení Renault Talisman vám možná moc neřekne, v nabídce značky se tento model dlouho neohřál. Francouzská automobilka ho začala prodávat v roce 2015 jako nástupce modelů Laguna a Latitude, v roce 2022 ale jeho výrobu ukončila. A plakal kvůli tomu málokdo, šlo prodejní propadák, který si koncem jeho éry nekupoval téměř nikdo.

Nemůžeme říci, že by nás to překvapovalo. Talisman svého času hýřil sebevědomím a cenově startoval dokonce výš než Škoda Superb. U té navíc bylo možné počítat s výkonnějším benzinovým motorem, zákazníkům však bylo umožněno sáhnout levněji než u škodovky také po dieselu. Superb byl nicméně pro Francouze menším z koncernových problémů, publikum totiž - jako obvykle - táhl hlavně Volkswagen Passat.

Talisman tak zůstal v pozadí, co ale bylo svého času problémem pro Renault, může být nyní výhodou pro vás. Auto lze pořídit výhodně jako ojeté a získat jím i pocit výjimečnosti - potkat na ulici druhý Talisman bude svátek. Přitom vás to finančně opravdu nezruinuje, neboť malé povědomí trhu o tomto autě způsobuje omezený zájem o něj i v bazarech. Ceny hodně jetých exemplářů tedy startují už okolo 160 tisíc korun, což je na tak velký rodinný kombík starý klidně sedm osm let pakatel.

I méně jeté vozy jsou ale levné - auta s nájezdem okolo 100 tisíc kilometrů pořídíte od nějakých 270 tisíc Kč. Něco takového by mohlo být potvrzením horší reputace značky, jejíž auta nezřídka bývají na štíru se spolehlivostí. Nicméně v případě své někdejší vlajkové lodi Renault tlačil právě tady na pilu nemalou měrou. Francouzi dokonce využili tehdejšího partnerství s Mercedesem a pozvali jeho experty, aby proklepli kontrolu kvality v továrně v Douai.

Ve finále tak není překvapením, že na trhu jsou k mání kousky, které mají najeto i víc než 400 tisíc kilometrů. Ovšem ani to neznamená, že byste mohli Talisman kupovat naslepo. Vyvarovat byste se měli hlavně aut vyrobených v letech 2018 a 2019, jenž jsou spojené s řadou problémů. Mezi ně patří únik paliva, možnost porouchaného turbodmychadla u 1,6litrového turbodieselu či předčasně vymlácené baterie. Protékat pak může i nádržka na roztok AdBlue.

Kritika míří také k automatickým převodovkám EDC, v tomto ohledu ovšem problém nevzešel od automobilky. Místo toho lze prstem ukázat na dosavadní majitele, kteří nedodržovali servisní intervaly spojené s výměnou oleje. Něco takového v prvé řadě vede ke zpomalení řazení, které navíc ani není jemné. Pokud navíc majitel ani v takové chvíli nezamířil k technikům, je možné, že automat je zralý na výměnu, přičemž veškeré náklady ponesete vy.

Kolegové z Auto Bildu upozorňují na zajímavý exemplář z roku 2022, který dále definuje minimální nájezd 22 tisíc km a špičková výbava Initiale Paris. Je to jistě parádní auto, s cenou 30 500 Eur (asi 773 tisíc Kč) ale není zrovna ukázkou láce, s jakou jsou dnes Talismany spojovány především.

Zamířili bychom tedy s představami níže pro dieselový kombík z nikoli problémových let výroby, který můžete mít za 300 až 350 tisíc Kč i s nájezdem pod 100 tisíc km, slušnou výbavou a dvěma sadami kol, takových aut se na trhu najde dost. V poměru hodnoty a ceny budete zajímavější nabídku hledat obtížně.


Největší kombík Renaultu skončil jako totální propadák, dnes je z něj lákavá ojetina, která vám dá hodně za málo - 1 - Renault Talisman 2020 ilustracni sada 04Největší kombík Renaultu skončil jako totální propadák, dnes je z něj lákavá ojetina, která vám dá hodně za málo - 2 - Renault Talisman 2020 ilustracni sada 05Největší kombík Renaultu skončil jako totální propadák, dnes je z něj lákavá ojetina, která vám dá hodně za málo - 3 - Renault Talisman 2020 ilustracni sada 06
Jako nový Talisman nezabodoval, dnes je ale zejména kombík kombík jako ojetý k mání relativně levně vzhledem k tomu, co všechno nabízí. Foto: Renault

Zdroj: Auto Bild, TÜV

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše