Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia

Škoda Octavia Combi je v České republice fenomén a v bazarech je jasně nejžádanější. Co ale když nechcete auto, jaké má kde kdo? Pak jsou tu alternativy a právě mezi nimi se Němci snažili vybrat tu nejlepší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia

12.9.2020 | Petr Prokopec

Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia

/

Foto: Ford, Opel a VW, koláž Autoforum.cz

Škoda Octavia Combi je v České republice fenomén a v bazarech je jasně nejžádanější. Co ale když nechcete auto, jaké má kde kdo? Pak jsou tu alternativy a právě mezi nimi se Němci snažili vybrat tu nejlepší.

Tuzemským bestsellerem je Škoda Octavia, a to nejen v případě nových vozů, ale také mezi ojetinami. Nicméně tu stále zůstává řada lidí, kteří nehodlají kráčet s davem a místo toho se chtějí lišit. Kam ovšem v té chvíli zamířit? Logickou volbou se stává Volkswagen Golf, tedy německý příbuzný českého vozu. Kromě toho je ovšem nadmíru populární rovněž Ford Focus a Opel Astra. Který vůz z této trojice je ale tím nejlepším? To se rozhodl zjistit německý magazín Auto Bild v testu právě těchto tří ojetých kombíků.

Jako první přichází na řadu Golf, který se může pyšnit nejvyššími prodeji mezi novými auty v celé Evropě. Vybírat tedy rozhodně budete mít z čeho, o to více je ale třeba mít se na pozoru. Sedmá generace je totiž na základě statistických dat spolehlivostně horší než ta předchozí. Před koupí je tedy třeba zkontrolovat hlavně brzdy, tlumiče a pružiny. Výskyt problémů je v těchto oblastech nadprůměrný, což pro Volkswagen není dobrá vizitka. Stejně jako nadměrná spotřeba či rovnou dokonce prosakování oleje.

Němci proto naznačují, pokud toužíte po Golfu a máte napjatější rozpočet, měli byste možná i poněkud paradoxně zamířit k šesté generaci, která sice bude mít více najeto a naroste tak riziko nutné výměny některých komponentů, ovšem ve srovnání s nástupcem je obecně spolehlivější. Pokud ovšem na generaci sedmé budete trvat, je třeba sáhnout do kapsy pro alespoň 200 tisíc korun.

Stejně tak ale má být lepší volbou než Golf č. 7 Opel Astra. Jakkoliv to samozřejmě neznamená, že je Opel zcela bezchybný, také v jeho případě je totiž třeba kontrolovat olej a dávat pozor na pružiny. Tím ale problémy u starších exemplářů víceméně končí, těm novějším pro změnu mohou odcházet předčasně komplexnější jednotky. Ideálem jsou tak kousky vyrobené okolo roku 2015, jejich cena se nicméně pohybuje výše než u Golfu.

Tím se dostáváme k Fordu Focus, který je z celé trojice nejlevnější. Ze statistik přitom vyplývá, že u třetí generace vyráběné v letech 2011 a 2019 jsou problémy se světly, pružinami a olejem. Od svých konkurentů se tedy kombík modrého oválu do jisté míry neliší, nicméně zejména ve srovnání s Volkswagenem je celkových závad méně. A vše samozřejmě kompenzují ony nižší pořizovací náklady.

Modrý ovál se tedy stává vítězem, a to i díky tomu, že je na tom nejlépe v oblasti, která je u kombíků nejdůležitější. Tedy v zavazadlovém prostoru, kde může nabídnout 608 až 1 653 litrů. U Opelu je vůči tomu možné počítat s 540-1 630 litry, zatímco s Volkswagenem je spojeno 605-1 620 litrů. A pokud by vám všechno tohle bylo málo, nezbude než se přece jen podívat po oné Octavii, která ve své třídě v případě prostornosti nemá konkurenci.


Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 1 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 01Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 2 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 02Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 3 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 03
Ford Focus třetí generace je dle Auto Bildu nejlepší volbou v poměru výkonu a ceny, pokud hledáte ojetý kombík. Foto: Ford

Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 4 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 04Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 5 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 05Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 6 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 06
Druhé místo patří Opelu Astra. Foto: Opel

Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 7 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 07Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 8 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 08Němci zjišťovali, po jakém ojetém kombi sáhnout, když nechcete Škodu Octavia - 9 - VW Golf vs Ford Focus vs Opel Astra 2020 ojete kombiky 09
VW Golf, tedy evropský bestseller, se musí spokojit až s třetí příčkou. Se spolehlivostí je na tom totiž hůře než předchozí šestá generace, za vyšší cenu ale pořád nabízí spoustu pozitiv. Foto: Volkswagen

Zdroj: Auto Bild

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše