Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů

Ceny ojetých aut znaly v posledních letech pohyb jediným směrem - nahoru. Nyní v Německu konečně míří dolů, zkoumání detailů ale ukazuje, že za to může v podstatě jen ztráta zájmu o ojeté elektromobily.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů

2.7.2023 | Petr Prokopec

Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů

/

Foto: Škoda Auto

Ceny ojetých aut znaly v posledních letech pohyb jediným směrem - nahoru. Nyní v Německu konečně míří dolů, zkoumání detailů ale ukazuje, že za to může v podstatě jen ztráta zájmu o ojeté elektromobily.

Za posledních pár let nová i ojetá auta neskutečně zdražila. Do budoucna nás pak zjevně nečeká posun k lepšímu, neboť politici se rozhodli zatopit pod elektrickým kotlem. Tato auta si nevyžádal trh, automobilky je ale nabízet a prodávat musí. Obvykle tak činí se ztrátami, které si kompenzují na cenách stále žádaných spalovacích vozů, které navíc stojí víc a víc kvůli větším regulatorním požadavkům na ně kladeným. To má logicky dopad i na trh s ojetinami.

Ceny ojetých vozů jsou tak též stále výš, podle nejnovějších dat stojí v Německu v průměru o 6 procent výš než před rokem. Nabídka je ale aktuálně větší a poptávka začíná ochládat s rostoucími životními náklady potenciálních kupců. Aktuálně jsme tak v Německu svědky toho, že průměrná cena ojetin za minulý měsíc klesla oproti tomu předchozímu o 0,8 procenta na 28 858 Eur (cca 685 tisíc Kč). To je pozitivní signál, jako vždy je ale třeba číst i mezi řádky.

Jednak není od věci si uvědomit, že za takové peníze jste ještě před pár lety mohli pořídit zcela nový Volkswagen Golf GTI či Škodu Octavia RS. V tomto kontextu je posun cen opravdu neskutečný. Mnohem zajímavější ale je, že ceny spalovacích aut téměř neklesají a za celým poklesem průměrných cen stojí hlavně elektromobily. Jejich hodnota se propadá mnohem rychleji, a tak jejich průměrná cena v červnu byla o 4,4 procenta nižší než v předchozím měsíci. Nabídka se totiž navýšila ještě větší měrou než u spalovacích aut, poptávka je nicméně omezená.

Ještě před nějakými dvěma třemi lety měla totiž elektromobilita mnohem větší podporu, s pořízením takového vozu počítalo velké množství lidí. I proto, že věřili slovům o jejich použitelnosti či levném provozu. Jenže nic z toho se nesetkalo s realitou. Lidé se tak z vybájených obláčků vrací zpátky na zem ke spalovacímu pohonu, který má vedle toho elektrického své nedostatky, zdrojem negativních nepříjemností.

Průměrná cena benzinových aut tak klesla pouze o 1,4 procenta na 26 098 Eur (asi 620 tisíc Kč), v případě dieselů tu pak máme pouze 0,5procentní pád a průměrnou cenu 29 587 Eur (cca 702 tisíc Kč). Pokud jste tedy loni pořídili auto s démonizovanou zkratkou TDI, dnes jej můžete prodat se ziskem, a to přesto, že jste jej po celou dobu používali. Něco takového dříve bylo možné pouze u výjimečných značek typu Ferrari. Ovšem vlastně jen za předpokladu, že jste nájezd udrželi na uzdě.

Prodejní manažer společnosti AutoScout24 Stefan Schneck přitom dodává, že ceny nejspíše v následujících dvou měsících ještě klesnou, i když pochopitelně ne na úroveň loňského roku, natož pak na úroveň předchozích let. S podzimem však má být znovu spojeno zdražování. To se bude týkat spíše spalovacích aut než těch elektrických, jejichž dojezd s pádem teplot výrazně klesá. Začátek topné sezóny navíc nejspíše povede ke zdražování elektrické energie.


Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů - 1 - Ojete auto vyber nejvetsi problemy 01Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů - 2 - Ojete auto vyber nejvetsi problemy 02Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů - 3 - Ojete auto vyber nejvetsi problemy 03
Ceny ojetých aut v Německu konečně klesly, benzinové a dieselové modely si ale ceny prakticky drží. Foto: Škoda Auto

Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů - 4 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 01Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů - 5 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 05Ojetá auta v Německu konečně zlevňují, starají se o to ale extrémně rychle se propadající ceny elektromobilů - 6 - Tesla Model 3 2021 poradna sada 13
O posun cen směrem dolů se starají hlavně hodnotu stále více ztrácející elektromobily. Foto: Tesla

Zdroje: Focus, AutoScout24

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše