Policisté jsou neponaučitelní, už se otáčejí i na dálnici (video)

Existuje ještě něco horšího, než se krkolomně otáčet v plném provozu na silnici první třídy? Ano, dělat suverénně totéž na cestě dálničního typu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policisté jsou neponaučitelní, už se otáčejí i na dálnici (video)

3.7.2012 | Walter Kraft | 43 příspěvků

Policisté jsou neponaučitelní, už se otáčejí i na dálnici (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Existuje ještě něco horšího, než se krkolomně otáčet v plném provozu na silnici první třídy? Ano, dělat suverénně totéž na cestě dálničního typu.

Někdy máme pocit, že si z nás česká policie dost mizerným způsobem utahuje. Koncem července jsme vám na videu ukázali, že policisté dále ohrožují ostatní řidiče nebezpečným otáčením v plném provozu a to pouhých pár týdnů poté, co si stejný manévr vyžádal život mladého motocyklisty v Dobříši. Co na to vedení policie? Je to v pořádku, říká Leoš Tržil, tak jak by se pak mohlo něco změnit...

A také se nic nezměnilo. Obezřetnost, ani používání zdravého rozumu mnohým policistům vlastní očividně není, a tak prostě dělají, co mohou. Tedy: dělají si co chtějí.

Nejnovější ukázku opatrnosti policejních hlídek při práci zaznamenal na video jeden z našich čtenářů, který nám zaslal přiložený snímek. Pořízen byl během včerejšího pozdního odpoledne na rychlostní silnici R4 z Prahy směrem na Příbram a Strakonice, kde policie velmi často sleduje dodržování nejvyšší povolené rychlosti. Asi tedy považuje za důležité, aby tam byla respektována, sama k ní ale respekt nechová.

Našeho čtenáře proto rozlítilo, že jej právě zde předjela hned dvě policejní auta rychlostí očividně o mnoho desítek kilometrů přesahující stokilometrovou hranici, a to bez použití majáků. Už to samo o sobě je k pozastavení, to ale ještě netušil, co se stane u zřejmě jediného přechodu na rychlostní silnici na světě - druhý zachycený policejní vůz tam podle jeho slovo znenadání prudce zabrzdil a bez použití blinkrů, sirény, pouze s krátkým rozsvíceným majáků se bez rozmyslu otočil do protisměru. To ostatně můžete sami vidět níže.

Kdo toto místo zná, ví, že přes keře umístěné ve středovém pruhu není vůbec možné sledovat provoz v opačném směru - auta vidíte sotva v náznacích, pokud vůbec. Přechod navíc následuje za táhlou pravou zatáčkou a i když je zde rychlost omezena na 50 km/h, nikde není garantováno, že tak každý pojede. A i kdyby jel, je i 50 km/h příliš mnoho na to, aby byl řidič přijíždějící v opačném směru schopen na tuto akci zareagovat, pokud by mu pod kola vjel policejní vůz na poslední chvíli.

Otáčení na dálnici (a nechytejte nás za slovíčko, jde pochopitelně o rychlostní silnici, ale to je snad ještě horší - rychlostní limity jsou stejné, poloměry zatáček menší, profil silnice náročnější, jízdní pruhy užší apod.) je jeden z nejnebezpečnějších manévrů vůbec a dopustit se jej může jen naprostý zoufalec. Zvlášť na takto nepřehledném místě je to v této rychlosti (navíc proč probůh bez sirény, kterou by aspoň ostatní mohli slyšet, když už auto není vidět) hotová ruská ruleta, hra na náhodu, nic jiného.

Je navíc otázkou, na kterou nám teprve musí odpovědět policie, co dotyční na místě vůbec dělali. Podle našeho čtenáře se připojili na R4 jen o pár kilometrů dříve na exitu z Lipence a opravdu nedává velký smysl, aby takto (navíc bez majáků) spěchali už směrem nahoru a záhy pospíchali opačným směrem po podobně riskantním manévru.

Ale nechceme spekulovat o tom, jestli jde o novodobou inkarnaci závodu Zbraslav-Jíloviště v policejním provedení, ono to není podstatné. Dokážeme si i představit, že by si situace vyžadovala otočení v takovém místě, ale asi ne zde - o nějakých 300 metrů dále je mimoúrovňové křížení. Na každý pád by muselo být provedeno úplně jinak. V autě byli tři policisté, jaký by byl asi problém zastavit v odstavném pruhu s majáky, přejít bezpečně (je tam přece přechod...) na střed silnice a dát řidiči znamení, že se může bezpečně přesunout na druhou stranu „rychlostky”, kde by v odstavném pruhu kolega zase nastoupil? I to by bylo zmatečné a riskantní, dotyční by ale aspoň udělali maximum proto, aby se nic nestalo.

Tady udělali všechno proto, aby se něco stalo, že k ničemu nedošlo je jen souhra okolností. Opravdu musí policie něco takového dělat? Už samotné porušování porušování rychlosti má máloco do činění s ideálem o tom, že by policisté měli jít příkladem, o zbytku ani nemluvě. Otáčet se na rychlostní silnici přes středový pruh 300 metrů od „legální” alternativy je zjevná pitomost.

Takové chování je zkrátka nepřípustné. Těžko se s ním ale ze strany řadových policistů přestaneme setkávat, dokud bude vedením policie otevřeně označováno za bezproblémové...


Toto je další ukázka toho, co jsou policisté schopni udělat. Co všechno asi provádějí, když je zrovna nikdo nenatáčí...

Video: Autoforum.cz

Walter Kraft

Diskuze 43 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše