Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu

Pokud jde o motory, Němci etalonem spolehlivosti rozhodně nejsou. Říká to statistika pojišťovny Warranty Direct, v níž je první německá značka čtrnáctá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu

17.7.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud jde o motory, Němci etalonem spolehlivosti rozhodně nejsou. Říká to statistika pojišťovny Warranty Direct, v níž je první německá značka čtrnáctá.

Koupě ojetého auta je vždycky trochu riziková, protože ve většině případů přesně nevíte, jak se majitel před vámi o auto staral. Pečlivě vyplňovaná servisní knížka a uschované faktury za posledních pět, osm let provozu jsou spíš výjimkou než standardem, bohužel. A i když něco takového k autu dostanete, nikde není záruka, že během pár týdnů po koupi nepadnou na nutné opravy desetitisíce korun.

Pravda, u auta s pečlivou údržbou je něco takového méně pravděpodobné, ale stát se to může. Pokud ale neexistují záznamy, je potřeba hledat jinde - na internetových diskusních fórech, zabývajících se konkrétním modelem v dané motorizaci, anebo také ve statistikách spolehlivosti. Jednu takovou máme před sebou, a to od pojišťovny Warranty Direct, které se věnujeme pravidelně při každé větší aktualizaci.

U této britské pojišťovny si můžete pojistit auto na poruchu - platíte nějaké pojistné a pokud se během té doby kdekoliv na voze vyskytne nějaká závada, pojišťovna hradí opravu. Můžete si tak auto pojistit, má-li najeto méně než 160 tisíc kilometrů, a pojištění trvá nanejvýš do proběhu 209 tisíc km. Průměrný věk aut je tu ve většině případů do 6 let, ale to jen tak na okraj - směrodatné jsou tady najeté kilometry.

Warranty Direct pak z dat o opravách aut, která jsou u ní pojištěna, vytváří tzv. index spolehlivosti. Vstupují do něj faktory jako počet poruch, náklady na opravu, doba, kterou auto stráví v servisu nebo právě průměrný věk a kilometrový proběh pojištěných aut. Výpočty jsou tedy asi poměrně složité - ale proto by měly nést i dobrou výpovědní hodnotu.

Statistika uvádí jen značky či modely, pro které má pojišťovna v databázi aspoň 50 aut. V tabulkách níže se tedy můžeme podívat na index spolehlivosti 39 značek od Volkswagenu přes Suzuki až po Bentley, Porsche nebo Maserati. Takže chystáte-li se koupit skoro cokoliv aspoň trochu běžného, dost pravděpodobně to tady najdete.

Co je pro nás zajímavé, statistika se věnuje nejen celkové spolehlivosti (jejíž index též v tabulkách najdete), ale i dílčím součástem, z nichž tou nejvýznamnější z hlediska provozuschopnosti vozu i ceny případných oprav je motor. A právě na spolehlivost motorů jsme si posvítili.

Ukazatel u motorů v tabulce se jmenuje index poruchovosti, ne index spolehlivosti, a je uveden v procentech. Tedy, čím nižší procento, tím menší je pravděpodobnost, že se s motorem auta dané značky něco stane. Pochopitelně, auta různých značek najíždějí různé porce kilometrů, takže pokud si chcete udělat představu o tom, kolik mají vozy té které značky pojištěné u Warranty Direct najeto, uvádíme i tento údaj.

Značky aut s nejvíce a nejméně poruchovými motory v roce 2017


Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 1 - Poruchovost motoru dle znacek 2017 Warranty Direct 01Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 2 - Poruchovost motoru dle znacek 2017 Warranty Direct 02

Výsledky leckoho překvapí - na špici jsou značky z Itálie, Francie, USA, dokonce i Velké Británie, které spolehlivostí zrovna neprosluly. Celkové výsledky nemají mnohdy skvělé ani tady (zejména pak Maserati a Bentley), ovšem s jejich motory problémy zjevně nejsou. Až šestý je v případě motorů celkově špičkový Lexus a deváté celkové ještě lepší Suzuki. Na osmém místě, tedy stále relativně vysoko, vidíme Volvo, což naznačuje, že statistiky odolnosti a kilometrové proběhy při vyřazení auta z provozu, kde se tato značka také umisťuje dobře, asi nebudou úplně mimo.

Co nikde na špici nenajdeme, jsou německé automobilky. Nejlepší je Mercedes-Benz na 14. místě a BMW nebo všechny značky koncernu Volkswagen je třeba hledat až v druhé polovině žebříčku. Audi je předposlední (38.), nejlepší je Porsche (21.) a z široce dostupných značek má nejlepší umístění Škoda (26.).

To jsou značky. Pokud vás zajímá vaše konkrétní auto, kompletní výsledky najdete na webu Reliability Index. Nejsou tam samozřejmě všechny modely, chce to vůz nanejvýš deset let starý, třeba BMW řady 3 je tu ale od modelového roku 1998. A zas tak dobře na tom není...

Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 3 - Test Maserati Granturismo 16Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 4 - Renault Megane RS 265 2014 test 094Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 5 - chrysler 300C lx poruchmotWD2017 03
Maserati, Renault či Chrysler patří překvapivě mezi značky s nejméně poruchovými motory

Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 6 - Test Audi S3 Sedan 2014 rychly 099Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 7 - Test Seat Leon Cupra 280 2014 prvni 88Poruchovost motorů aut podle značek v roce 2017: koncern VW i dál tře bídu - 8 - bmw 330ci e46 poruchmotWD2017 03
Motory Audi, Seat či BMW patří naopak mezi nejvíce poruchové

Zdroj: Warranty Direct Reilability Index

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše