Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené

Jsou auta, která do autobazarů táhnou zástupy zájemců a jejich ceny tomu odpovídají. Pak jsou tu ale levnější a zajímavé vozy, jichž si lidé nevšímají, ač by měli nebo alespoň mohli. Tady je šest takových.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené

21.9.2020 | Mirek Mazal

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené

/

Foto: Ford

Jsou auta, která do autobazarů táhnou zástupy zájemců a jejich ceny tomu odpovídají. Pak jsou tu ale levnější a zajímavé vozy, jichž si lidé nevšímají, ač by měli nebo alespoň mohli. Tady je šest takových.

V případě vyhledávaných ojetin jsou lidé už po léta nudně vyzpytatelní. Škodovky, volkswageny, německé prémiovky, pár fordů a korejských modelů - tímto výčtem snadno pokryjete valnou většinu trhu. Prakticky stejná situace panuje u našich západních sousedů, snad jen s tím rozdílem, že více než rozličným Škodám lidé fandí spíše Golfu, Passatu či Tigaunu.

Jde o právem vyhledávaná auta, přetlak na straně poptávky z nich ale dělá relativně drahé volby. Přitom v jejich stínu lze najít auta, která za méně peněz poskytují podobné množství muziky, na trhu jsou ale z různých důvodů přehlížená. Třeba jen nedostala tak zajímavý design, svého času měla na trhu příliš povedeného konkurenta nebo jej do role outsiderů pasují předsudky. Právě na takové vozy se pravidelně zaměřují kolegové z německého Auto Bildu a vybírají zajímavé dostupné ojetiny, které figurují stranou masivního zájmu.

Nedostatečná pozornost nevylučuje použití povedené a spolehlivé techniky obalené, všechny zvolené modely jsou tak velmi vysoko ve statistikách spolehlivosti. Jen nevšímavost lidu postupně snižuje jejich cenu, proto v nich lze s trochou trpělivosti lze najít opravdu zajímavé kandidáty na pořízení dobré ojetiny. Tady je šest takových modelů.

1. Honda Jazz

Kompaktní hatchback Honda Jazz generace GE opravdu nikoho neuchvátí, je to ale velmi spolehlivý pracant, který překvapí hlavně svým vnitřním prostorem - bez potíží jej lze používat jako rodinné auto, pokud dětem není 20 let. Do 5 tisíc Eur (135 tisíc Kč) prodejci nabízí verze s nájezdem okolo 100 tisíc kilometrů, které mají ještě nejlepší léta před sebou. Pozor na vadné brzdové vedení, špatný automat či občasnou korozi, nicméně tyto neduhy jsou často následkem nedostatečné údržby předchozích majitelů.


Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 1 - Levne hvezdy autobazaru foto 01Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 2 - Levne hvezdy autobazaru foto 02Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 3 - Levne hvezdy autobazaru foto 03
Foto: Honda

2. Toyota Auris

První a zároveň předposlední kompaktní Toyota tohoto jména je podobně nápadná, jako zbytek flotily japonské automobilky té doby - skoro vůbec. Téměř neviditelný Auris přitom plní svoji službu na výbornou. I vozy s nájezdem okolo 50 tisíc kilometrů, které lze označit za zánovní, se s cenou pohybují do 6 tisíc Eur (162 tisíc Kč), což z nich dělá velmi zajímavé nabídky. Trvanlivé odpružení, elektronika, převodovky i motory kromě dieselu D-Cat jsou považovány za nezničitelné části. Některé exempláře trápí problémy s ruční brzdou, osvětlením nebo lakováním.

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 4 - Levne hvezdy autobazaru foto 04Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 5 - Levne hvezdy autobazaru foto 05Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 6 - Levne hvezdy autobazaru foto 06
Foto: Toyota

3. Mazda 6

Mazda 6 druhé generace je další přehlíženou ojetinou, na trhu najdete vozy se stále mírným nájezdem lehce přes 100 tisíc kilometrů, za které prodejce požadují okolo 6 tisíc Eur (162 tisíc Kč). Kupující si musí jen rozmyslet, jestli je ochotný ušetřit za slabší antikorozní úpravu, poddimenzované části podvozku a méně spolehlivé diesely. Varování snadno řeší suché stání a volba ověřeného agregátu s nižším zatížením přední nápravy.

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 7 - Levne hvezdy autobazaru foto 07Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 8 - Levne hvezdy autobazaru foto 08Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 9 - Levne hvezdy autobazaru foto 09
Foto: Mazda

4. Volvo V70

Rodinné kombi se vším všudy, protože vhodný tvar velkého kufru pojme veškeré nezbytnosti nabalené manželkou a posádka uvnitř je chráněna kvalitní stavbou masivní konstrukce. Kousky staré okolo 10 let s nájezdy pohybujícími se na hranici 200 tisíc kilometrů vychází na cca 7 tisíc Eur (189 tisíc Kč) - může se to zdát jako hodně, technika hravě zvládne ujet ještě několikrát tolik pod pravidelnou kontrolou oleje, posilovače řízení a zapalování. Nezapomínejme, že V70 je už po léta auto se statisticky nejvyššími průměrným nájezdy, prostě vydrží.

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 10 - Levne hvezdy autobazaru foto 10Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 11 - Levne hvezdy autobazaru foto 11Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 12 - Levne hvezdy autobazaru foto 12
Foto: Volvo

5. Ford Kuga

Kuga s cenou nešla tak nízko jako většina dalších aut z tohoto přehledu, na dnes tolik populární kompaktní SUV je ale i cenově zajímavou alternativou. Desetileté kusy s nájezdem okolo 100 tisíc kilometrů vyjdou i na méně než 12 tisíc Eur (323 tisíc Kč). Relativně dostupný vůz nejlépe vynikne s 2,5litrovým pětiválcem na benzín, kterému stačí i podvozek. Diesely jsou problematičtější kvůli nejisté váze vzduchu a ucpávajícímu se filtru pevných částic. Nezávisle na motoru mohou některé verze z let 2008 až 2013 vykazovat vadná ložiska kol, nebo úbytek oleje.

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 13 - Levne hvezdy autobazaru foto 13Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 14 - Levne hvezdy autobazaru foto 14Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 15 - Levne hvezdy autobazaru foto 15
Foto: Ford

6. Mercedes-Benz SLK

Zájemci toužící po něčem emotivnějším mohou zvážit pořízení stylového Mercedesu se skládací střechou. Druhá generace SLK nikdy nedosáhla popularity předchůdce, a tak kusy vyrobené v druhé polovině minulé dekády vyjdou s nájezdem mezi 100 a 150 tisíci kilometry na ceny jen okolo 10 tisíc Eur (270 tisíc Kč). Slevy se dají vyjednávat, přestože je dvoumístný roadster váženého původu a skrývá kvalitní techniku. Vozy z let 2004 až 2011 jsou skutečné trvanlivé, drobný kompromis zastupují snad jen vzhled některých materiálů a brzdové vedení.

Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 16 - Levne hvezdy autobazaru foto 16Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 17 - Levne hvezdy autobazaru foto 17Skryté hvězdy autobazarů podle Němců: Jsou levné, spolehlivé a přesto přehlížené - 18 - Levne hvezdy autobazaru foto 18
Foto: Mercedes-Benz

Zdroj: Auto Bild

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše