Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km

Hledat auto, které vydrží jezdit co nejdéle bez vážných závad, jde lecjak, podle nás je ale nejvýmluvnější statistika ukazující vozy nejčastěji najíždějící vysoké porce km. Toto je jedna z nich a pro evropská auta pozitivně nevyznívá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km

3.3.2021 | Mirek Mazal

Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km

/

Foto: Toyota

Hledat auto, které vydrží jezdit co nejdéle bez vážných závad, jde lecjak, podle nás je ale nejvýmluvnější statistika ukazující vozy nejčastěji najíždějící vysoké porce km. Toto je jedna z nich a pro evropská auta pozitivně nevyznívá.

Nejnovější studie americké společnosti iSeeCars vyjmenovává vozy, které dominují v oblasti výdrže. Metodika byla poměrně prostá - firma analyzovala data o prodejích více než 11,8 milionu ojetin na americkém trhu v roce 2020 s cílem zjistit, které modely a jakých značek nejčastěji dosahují nájezdu přes 200 tisíc mil, tedy více jak 320 tisíc kilometrů. Pokud nějaké auto takové kilometry ujede a ještě je na prodej, je jasné, že je trvanlivé, řada vozů se takového čísla na tachometru jednoduše nikdy nedožije.

Výsledky jsou reprezentovány v podobě procentuálního zastoupení takových ojetin v nabídce. Probíhat studie čistě v Evropě, dočkáme se na předních místech doyenů, jako jsou starší Volva, Mercedesy nebo větší Volkswageny, jenže studie bere v potaz nejen vozy, které se prodávají i v Evropě, ale také mnohé jiné, které jsou k mání pouze či hlavně v USA. A ta ukazují, o co jsme se na starém kontinentu připravili.

Tabulka nejlepších začíná zastoupení 3,6 procenta, což je více než trojnásobek celkového průměru. Ostatní řádky zahrnují mix SUV, pick-upů, sedanů a minivanů, k překvapení mnohých tu ale není jedno jediné auto, které by bylo možné standardně koupit v Evropě vyjma vítězné Toyoty Land Cruiser - ta se dala koupit i v EU, už není. V Evropě k mání pořád je, ale jen na trzích, jako je ten ruský. Jistě i řada místních vozů vydrží hodně, s níže vyjmenovanými vozy se ale jednoduše nemohou statisticky rovnat, neboť ačkoli jsou mnohdy ve stejné podobě k mání i za oceánem, mezi „smetánku držáků” nepromlouvají.

„Při správné údržbě a péči mají dnešní vozidla potenciál dosáhnout 200 tisíc mil,“ uvádí l výsledkům šéf iSeeCars Phong Ly a připomíná, že nejschůdnější cestou k úspěchu bývá jednoduchost. V minulosti jsme tento aspekt detailně probírali dříve - nejdražší součástí auta je motor a ten má tím větší tendenci předčasně kapitulovat, čím je komplikovanější. Objemnější a jednodušší motory, které je možné prodávat v USA, tak dláždí cestu k lepší trvanlivosti, o které si vozy dostupné v Evropě mohou nechat jen zdát.

První místo patří zmíněné Toyotě Land Cruiser. Velké SUV vítězí naprosto dominantně s výsledkem 16,3 %. Následující příčky okupují Toyota Sequoia, Chevrolet Suburban, Ford Expedition a Toyota 4runner. Šestá příčka vyšla na Toyotu Avalon, ovšem už jen s 3,9 procenta. Prakticky celý žebříček je přehlídkou SUV a pick-upů japonské a americké provenience.

Podívejte se na kompletní výsledky níže, je to zajímavá statistika. Teoreticky by mohla usnadnit výběr dalšího automobilu, ale jak jsme již zmínili, ani jeden model není oficiálně dovážen do České republiky. Zájemce by musel oslovit zprostředkovatele, nebo vyrazit utrácet na vlastní pěst a při návratu řešit byrokratické překážky s registrací vozidla na našem území. I tak je statistika poučná - pakliže chcete auto co nejtrvanlivější, volba jednodušší techniky bude rozumná. Motor 0,9 se třemi válci a podobným počtem turb prostě není předurčen k tomu, aby vydržel sloužit věky, ať už se na jeho papírovou spotřebu dívá hezky jakkoli.

Statisticky nejtrvanlivější auta za rok 2020 dle iSeeCars tabulkou


Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 1 - Auta ktera nejpravdepodobneji najedou 320 tkm 2021 tab 01
Zdroj dat: iSeeCars, Grafika: Autoforum.cz

Statisticky nejtrvanlivější auta za rok 2020 dle iSeeCars obrazem

Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 2 - Auta ktera nejpravdepodobneji najedou 320 tkm 2021 01Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 3 - Spolehliva auta podle iseecars 01Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 4 - Spolehliva auta podle iseecars 02Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 5 - Spolehliva auta podle iseecars 03Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 6 - Spolehliva auta podle iseecars 05Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 7 - Spolehliva auta podle iseecars 12Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 8 - Spolehliva auta podle iseecars 06Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 9 - Spolehliva auta podle iseecars 07Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 10 - Spolehliva auta podle iseecars 11Statisticky nejtrvanlivější auta ukazují, která nejčastěji najíždí přes 320 tisíc km - 11 - Spolehliva auta podle iseecars 04
Zástupci aut, která v největším měřítku najedou více než 320 tisíc kilometrů, jsou vesměs velká a nekomplikovaná auta - u nás se oficiálně neprodává ani jedno. Foto: Automobilky

Zdroj: iSeeCars

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše