Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let

Index cen veteránů roste vytrvale od roku 1999, to ale neznamená, že je každé starší auto dobrou investicí. Toto jsou vozy s nimiž se nespálíte.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let

10.2.2017 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Index cen veteránů roste vytrvale od roku 1999, to ale neznamená, že je každé starší auto dobrou investicí. Toto jsou vozy s nimiž se nespálíte.

Ceny veteránů se v v roce 2016 oproti roku předešlému opět zvýšily. Ukazuje to „Oldtimer Index”, index cen historických vozů, který každoročně vydává Německé Sdružení automobilového průmyslu VDA (Verbandes der Automobilindustrie). Lze si tak udělat všeobecnou představu o trhu, nejen o cenách vybraných modelů.

Patrný je vytrvalý nárůst cen obecně, nikoliv o jednotlivých autech. Tento index je vypočítáván od roku 1999 a od té doby nepřetržitě roste, jen někdy rychleji, někdy pomaleji, jak ukáže graf. V roce 1999 byl stanoven hodnotou 1 000, v roce 2015 byl ve výši 2 413 a v roce 2016 vzrostl o 4,4 % na 2 516. Jinými slovy, starší auta za tu dobu v průměru rostla na ceně o více jak 150 %, což je obrovské tempo. Jen to ale podtrhuje dojem, který si z nabídkových cen některých starších vozů snadno uděláte i bez jakéhokoli indexu v zádech.

Graf vývoje cen historických aut od roku 1999


Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 1 - VDA Oldtimer Index 2017 dalsi 01 prehled

Co je zajímavější, VDA přidává i dvě tabulky, které ukazují konkrétní automobily s největším nárůstem hodnoty. Ta první ukáže největší skokany roku 2016 - vyhrál mezi nimi Mercedes-Benz 190 W121 z 50. let a trojcípá hvězda je i na třetím místě, konkrétně model 190 SL. Zajímavější je pro nadšené řidiče umístění Lancie Delta HF Integrale, o které se loni hovořilo jako o jednom z aut s nejrychleji rostoucí hodnotou vůbec a index VDA to jen potvrzuje.

Auta s nejrychlejším růstem cen v roce 2016

Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 2 - VDA Oldtimer Index 2017 dalsi 02 tab

Druhá tabulka dává věci do delších časových souvislostí a ukazuje auta s největším nárůstem hodnoty od roku 1999, tedy za posledních 17 let. Pokud byste tu čekali Mercedes 300 SL „Gullwing”, odhadovali byste velmi správně, ale je až na třetím místě. Překonává ho Volkswagen T2 Bus a Citroën 2CV.

Auta s nejrychlejším růstem cen mezi léty 1999 a 2016

Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 3 - VDA Oldtimer Index 2017 dalsi 03 tab

Marně tu hledáme něco jako Porsche 356A Super Speedster nebo třeba Ferrari F40, což má prostý důvod - bavíme se o největších relativních nárůstech cen a tahle auta měla vysokou hodnotu už před začátkem Oldtimer Indexu. Tabulky ukazují auta, kterým vzrostla hodnota za určitou dobu relativně nejvíce. Takže když se průměrná cena jednoho modelu v inzerci zvedla z jednoho na 10 tisíc Eur, bude v tabulce výše než jiný model, jehož průměrná cena vzrostla z 500 na 600 tisíc Eur.

Zároveň graf a tedy ani číselný index nezahrnuje extrémně vzácné a tedy extrémně drahé kousky. VDA ve spolupráci s partnerem zabývajícím se historickými vozy vybralo skupinu 88 veteránů nebo v některých případech youngtimerů, která jsou na trhu relativně běžná a která se prodávají relativně často, ne jednou za uherský rok a za sumy blízké státním rozpočtům nejednoho menšího státu.

V každém případě platí, že pokud jste někdy v minulosti investovali do některého z aut na těchto dvou tabulkách, můžete očekávat zhodnocení své investice už nyní. A pokud koukáte po nějakém vhodném kandidátovi na aktuální investici, také jich najdete dost. Delta vypadá stále lákavě. Spíše stále více lákavě...

Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 4 - Lancia Delta HF Integrale Martini na prodej lepsi 01Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 5 - lancia delta hf int martini na prodej 02Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 6 - lancia delta hf int martini na prodej 03Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 7 - lancia delta hf int martini na prodej 04Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 8 - lancia delta hf int martini na prodej 09Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 9 - lancia delta hf int martini na prodej 18
Lancia Delta HF Integrale potvrdila svou pozici jedné z nejlepších investic mezi řidičsky zajímavými auty - loni rostla na ceně lépe jen čtyři jiná auta

Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 10 - vw t2 bus oldtimerindex 01Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 11 - vw t2 bus oldtimerindex 02Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 12 - vw t2 bus oldtimerindex 03Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 13 - vw t2 bus oldtimerindex 04Toto jsou auta, která nejvíce rostou na ceně. Teď i během uplynulých 17 let - 14 - vw t2 bus oldtimerindex 05
Starý VW T2 Bus si drží první příčku za dobu od roku 1999

Zdroj: VDA

Marek Bednář

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše