Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru

Litá kola už nejsou tím, čím by žil dnešní svět aut, pozornost se přesouvá k diskům vyráběným 3D-tiskem, který dovoluje vytvořit úchvatné tvary. Jejich údržba ale bude boj.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru

23.5.2019 | Mirek Mazal

Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Litá kola už nejsou tím, čím by žil dnešní svět aut, pozornost se přesouvá k diskům vyráběným 3D-tiskem, který dovoluje vytvořit úchvatné tvary. Jejich údržba ale bude boj.

Kalifornská firma HRE je světoznámým výrobcem automobilových disků. Tři písmena jsou synonymem kvalitních kol, která bývají povětšinou k vidění na nejdražších automobilech. Vyráběna jsou přesně na míru podle specifikace daného vozidla a aktuálně společnost produkuje téměř 80 typů s volitelnou povrchovou úpravou.

Jejich výroba v současné době probíhá více či méně obvyklými postupy, americký podnik ale koncem minulého roku představil první ráfky částečně vzniklé za pomoci 3D-tisku. Nová éra automobilových kol s dosud netušenými možnostmi spočívá v jejich postupném „postavení” z titanu a karbonu. Výsledkem je prototyp mimořádně lehkých disků HRE 3D+, který se současně může pyšnit dosud nepoznaným členitým tvarováním.

Novinka vznikla z pěti samostatných částí, které byly následně spojeny se středovým dílem do jednoho ráfku. 3D-tisk přináší zatím nepoznanou hloubku designu z každého úhlu pohledu a snad aby se na novinku nezapomnělo, přichází HRE půl roku po premiéře původní verze 3D+ s druhá generací těchto disků.

V souvislosti s prezentací nového prototypu firma HRE představila nové záběry z výrobního procesu. Skládání jednotlivých vrstev pod vysokou teplotou v doprovodu chemických reakcí je poučná podívaná na to, jak může vzniknout funkční automobilová ozdoba z jemného prášku. A pochopitelně, zaujmout znovu dokáže i výsledek obutý tentokrát na Fordu GT.

Lichoběžníková struktura plná drobných detailů funguje jako magnet na oči, ale z praktického hlediska se chová přesně opačně. Vyčistit už dnešní kola bývá v případě členitějších typů oříšek a disky vzniklé za pomoci 3D-tisku zjevně celé trápení posunou ještě o úroveň výše.

Zbavit všechny spáry od zapečeného automobilového prachu bude otázkou pevných nervů i pro ty, kteří se čištěním aut baví či dokonce živí. Všechny štěrbiny HRE 3D+ jsou přesně tím místem, kde bude černá špína držet nejvíce a respekt všem, kteří budou muset jemným štětečkem odstraňovat nánosy usazených nečistot po prudším brzdění. Můžeme zas jednou hovořit o ceně krásy? Skoro to tak vypadá...


Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 1 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 01Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 2 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 02Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 3 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 03Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 4 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 04Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 5 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 05Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 6 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 06Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 7 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 07Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 8 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 08Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 9 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 09Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 10 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 10Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 11 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 11Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 12 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 12Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 13 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 13Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 14 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 14Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 15 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 15Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 16 - HRE titanova kola 3D tisk dalsi 16
Výrobní proces trojrozměrného tisku dovoluje použít úplně nové tvary

Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 17 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 01Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 18 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 02Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 19 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 03Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 20 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 04Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 21 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 05Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 22 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 06Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 23 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 07Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 24 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 08Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 25 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 09Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 26 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 10Umýt nejmodernější typ kol bude tvrdý oříšek i pro profesionály v oboru - 27 - HRE titanova kola z 3D tiskarny 11
Nová kola HRE 3D+ jsou mistrovským dílem

Zdroj: HRE Wheels, Inspirace: Jalopnik

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše