Reklama

Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video)

Malý hot hatch modrého oválu má sice nabídnout přes 200 koní, generovat je ale má pohonná jednotka vhodná leda do testů normované spotřeby paliva.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video)

22.2.2017 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Malý hot hatch modrého oválu má sice nabídnout přes 200 koní, generovat je ale má pohonná jednotka vhodná leda do testů normované spotřeby paliva.

Před pár dny nás Toyota nadmíru příjemně překvapila přiblížením pohonné jednotky nového Yarisu GRMN. Tato vrcholná verze totiž dostane do vínku 1,8litrový čtyřválec dopovaný kompresorem, tedy agregát, jaký užívá i Lotus Elise. Očekávat přitom můžeme výkon přes 210 koní a s ním spojenou působivou jízdní dynamiku, jenž hodí rukavici konkurenci.

Sebrat jí hodlá nová generace Fordu Fiesta ST, která se oficiálně ukáže tento pátek 24. února. Upoutávku ovšem modrý ovál poslal do světa již nyní. Souběžně s tím dorazily také první neověřené informace, které souvisejí s výše zmíněnou Toyotou Yaris GRMN. Vůči tomuto juniorskému hot hatchi totiž Fiesta ST dostane poněkud podvyživenou pohonnou jednotku.

Jak asi již tušíte, řeč je o tříválci EcoBoost, který by měl nahradit 1,6litrový čtyřválec, jímž disponovala odcházející generace. Agregát přitom produkoval 200 koní, které se staraly o zrychlení z klidu na stovku za 6,9 sekundy. Novinka by tento čas měla zlepšit, stejně jako se ponížení dočká papírová spotřeba a emise CO2. Výkon pro změnu zamíří lehce nahoru.

Ford ostatně již před časem představil Formuli, v jejímž případě tříválec produkoval 205 koní. Šéf vývoje Darren Palmer přitom uvedl, že „vidíme více a více, co můžeme v rámci vývoje udělat s motorem 1,0 EcoBoost, a výsledky jsou slibné. Je to skvělá pohonná jednotka - zní brilantně a má spoustu točivého momentu, takže se jím zabýváme v rámci příštího ST.“

Zda tříválec skutečně pod kapotu motoru zamíří, to je nyní sporné, hovoří se ale o objemu 1,5 litru. Tedy o něco větším objemu a motoru podobném tomu, který v cokoli dobrého nedokázalo proměnit ani BMW. A nedokáže to jistě ani Ford, protože opravdu dobrý motor z tříválce vykřesat nejde. Ať už to dopadne jakkoli, jistotou je, že Fiesta ST oproti standardnímu hatchbacku dostane do vínku agresivnější bodykit s výrazným střešním křídlem či větší litá kola. Poháněna přitom budou pouze ta přední, jako tomu ostatně bylo dosud.

Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 1 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 01Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 2 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 02Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 3 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 03
Nový Ford Fiesta ST se ukázal s menší...

Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 4 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 04Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 5 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 05Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 6 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 06Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 7 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 07Nový Ford Fiesta ST se začal odhalovat, má šokovat použitím tříválce (+ video) - 8 - Ford Fiesta ST 2017 prvni foto 08
...i větší kamufláží. Pod kapotu nejspíše dostane tříválec

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše