Reklama

Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí?

Karoq je vůbec první Škodou, která se umí obejít bez analogové přístrojovky, může být zcela digitální. Časem bude podobné řešení vlastní všem Škodám.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí?

19.8.2017 | Petr Miler | 6 příspěvků

Karoq je vůbec první Škodou, která se umí obejít bez analogové přístrojovky, může být zcela digitální. Časem bude podobné řešení vlastní všem Škodám.

Karoq se dnes nezdá být tou nejžhavější novinkou. Do detailu jsme vám jej představili už v květnu a v mezičase tento model Škoda začala vyrábět i prodávat. Jeho formální, tedy výstavní světová premiéra ale zatím neproběhla, ta se chystá až na zářijový autosalon ve Frankfurtu, kde si Karoq bude moci prohlédnout úplně každý. A snad abychom nezapomněli, že k tomu dojde, připomíná Škoda jednu z ne zcela nepodstatných novinek, kterou tento model do její nabídky přináší - digitální přístrojovku.

Karoq sice zdaleka není špičkou nabídky značky, je ale nejnovějším jejím modelem, a tak je v některých ohledech vybaven tou nejnovější technikou a elektronikou. Jako úplně první škodovka tak nemá nemusí mít klasickou přístrojovku s analogovými „budíky” a za příplatek nabízí tzv. Digital Instrument Panel, který známe z jiných aut koncernu VW, třeba Audi R8. A byť mu Škoda dala poněkud specifickou podobu, nabízí v zásadě totéž.

Přístrojovka tak nabízí celkem čtyři výchozí uspořádání:

- Klasické s velkým kruhovým otáčkoměrem (vlevo) a rychloměrem (vpravo). Prostor mezi nimi může zobrazovat navigaci či další data z infotainmentu,

- Digitální, u kterého mapa navigace či další data z infotainment systému zabírá téměř celou plochu displeje a rychlost jízdy, rychlostní stupeň a další základní údaje jsou zobrazovány v horní nebo spodní liště menším písmem,

- Infoprofile, u kterého se ve střední části displeje nachází velký ukazatel, například navigační mapa. Vpravo, vlevo a nad mapou je místo pro další informace, což může být znovu kde co od aktuální rychlosti po rozpoznané značky u silnice

- a Redukované, vhodné například pro jízdu v noci, kdy se na větším prostoru zobrazují pouze dvě vybrané informace. Po stranách displeje jsou pak ve všech uspořádáních zjednodušené ukazatele stavu paliva v nádrži a teploty chladicí kapaliny.

Tato zobrazení ale nejsou kompletním výčtem volitelných možností podobně, jako přiložená grafika není kompletním přehledem jejich podoby. Který údaj se zobrazí, v jaké části displeje, jestli bude velký nebo malý, si volí řidič individuálně prostřednictvím listovacího tlačítka pro každou část obrazovky. Vpravo, vlevo nebo uprostřed lze také zobrazit informace o audiosystému, telefonu, asistenčních systémech (Lane Assist, Front Assist atp.) nebo stav vozu. I to odpovídá možnostem zmíněného Audi a dalších koncernových sourozenců.

Jestli je vám podobné řešení blízké nebo nikoli, posuďte sami. Výhledově ale nelze očekávat, že by nová auta nabízela cokoli podstatně jiného - ať už půjde o škodovky, nebo modely jiných značek.

Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 1 - Skoda Karoq zive prvni 64Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 2 - Skoda Karoq zive prvni 65Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 3 - Skoda Karoq zive prvni 66Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 4 - Skoda Karoq zive prvni 67Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 5 - Skoda Karoq zive prvni 68Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 6 - Skoda Karoq zive prvni 69Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 7 - Skoda Karoq zive prvni 70Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 8 - Skoda Karoq zive prvni 71Škoda detailně představila digitální přístrojovku nového Karoqu. Co vše umí? - 9 - Skoda Karoq zive prvni 72
Překvapivým ani přelomovým zobrazené řešení není, vítaným doplněním nabídky ale snad je

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše