Reklama

Vyzkoušeli jsme Audi R8 V10 plus, takhle šíleně zrychluje až k 338 km/h (video)

Když dostanete do rukou auto, které má 610 koní, pohon všech kol a rychlý s-tronic nečekáte od něj málo. Jenže R8 dokáže i tak očekávání překonat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Vyzkoušeli jsme Audi R8 V10 plus, takhle šíleně zrychluje až k 338 km/h (video)

3.10.2016 | Autoforum.cz | 31 příspěvků

Když dostanete do rukou auto, které má 610 koní, pohon všech kol a rychlý s-tronic nečekáte od něj málo. Jenže R8 dokáže i tak očekávání překonat.

Schválně, kolik dokážete vyjmenovat aut, která přišla na trh během posledního roku a pod kapotou mají atmosféricky plněný motor? Ti, kteří volají „Dacie s tříválcem 0,9 SCe!” si zase sednou, o takových strojích dnes řeč nebude. Ale i kdyby byla a přidali bychom k nim zatím nedostupné novinky bez ohledu na třídu a zaměření, pravděpodobně nám na sečtení budou stačit prsty jedné ruky.

Taková je doba, atmosférické motory ze známých důvodů končí a vale jim dávají třeba i Korejci. Děje se to navzdory tomu, že downsizingy se nezřídka nepovedou, ale žehrat nad tím nemá smysl - však už jsme ve fázi, kdy testujeme downsizingy downsizingů, vrchol exodu nepřeplňovaných motorů už máme dávno za sebou a je to proces, který se nedá vrátit. Bohužel.

Za této situace je krajně neobvyklé, když automobilka jako Audi patřící pod křídla koncernu VW, v jehož evropské nabídce o atmosféricky plněný motor ani nezavadíte, přišla loni s novou Audi R8 s výlučně atmosférickými motory. Němci se s tím nepárali ani trochu a pod kapotou nechali jen motor 5,0 V10 ve dvou výkonových verzích, dál nic.

Zdálo se to jako minus. Tedy, nám se to zdálo jako plus, faktem ale je, že přeplňování ze známých důvodů nabízí skoro neomezené možnosti hrátek s výkonem. Turba sice přišla na scénu kvůli snížení normované spotřeby a eliminaci části pokut za nadlimitní emise CO2, současně ale začala hnát výkony aut výš. A nikdo přece nechce sporťák, který je možná charakterní a zvučný, jinak ale prohraje sprint i s přechipovaným hot-hatchem. I proto má dnes dnes všechno od Ferrari 488 GTB až po nové McLareny pod kapotou turbo.

Vyzkoušeli jsme Audi R8 V10 plus, takhle šíleně zrychluje až k 338 km/h (video) - 1 - Test Audi R8 V10 plus 2016 test preview 01Vyzkoušeli jsme Audi R8 V10 plus, takhle šíleně zrychluje až k 338 km/h (video) - 2 - Test Audi R8 V10 plus 2016 test preview 02
Vyzkoušeli jsme Audi R8 V10 plus, takhle šíleně zrychluje až k 338 km/h (video) - 3 - Test Audi R8 V10 plus 2016 test preview 03Vyzkoušeli jsme Audi R8 V10 plus, takhle šíleně zrychluje až k 338 km/h (video) - 4 - Test Audi R8 V10 plus 2016 test preview 04
Nové Audi R8 vypadá... všelijak. Jeho dynamika je ale bez otazníků dechberoucí

R8 se tak zdá být volbou puristů, kteří se dynamiky vzdají pro... ten pocit (pravda, manuál tu není, ale lepší něco než nic), jenže praxe už několikrát ukázala, že tohoto atmosférického hada od čtyř kruhů není radno dráždit bosým turbem. Nedávno R8 dokonce překonala všechny a všechno nové ve sprintu sporťáků na čtvrmíli a o to více více jsme byli zvědavi, jak si dynamicky stojí v praxi. A tak jsme ji zkusili, až k samé hranici možností.

Níže přiložené video naše testy dokumentuje. Všechny byly prováděny na silnici s minimální změnou převýšení a za standardních atmosférických podmínek pozdně letního večera. A dynamika vozu nás uchvátila. Je až neuvěřitelné, jak dobře tohle auto jede - ne z místa, ne na stovku, ne na 200 km/h, ale kdykoli a kdekoli. Prakticky v jakýchkoli otáčkách motor okamžitě reaguje dodávkou porce výkonu, která i ze zrychlení na šestku z 50 km/h udělá kalup. Natož pak z čehokoli dalšího.

Pochopitelně, chtěli jsme zkusit i maximální rychlost, tady nás ale auto trochu zklamalo - berte to s nadsázkou, ale když za něco málo přes 60 sekund zrychlíte na rovině z 0 na 330 km/h skutečné rychlosti, říkáte si, kolik by asi vůz jel z kopce či za jiných přívětivých podmínek. Více ale bohužel nedá - na 330 km/h má omezovač (329,6 km/h praví data z GPS, abychom byli přesní), 338 km/h ukáže tachometr, jak se ostatně budete moci za chvíli přesvědčit. Moc otáček motoru na sedmý rychlostní stupeň už mu nezbývá a výkonu ostatně také ne (330 km/h udržuje na nějakých 90 procent výkonu), i tak by tu ale menší prostor byl...

Podívejte se na to sami na přiloženém videu. Je to pochopitelně jen zlomek toho, co vám o R8 můžeme říci. Jak si stojí při takové dynamice se spotřebou? Jaký má jízdní projev, ovladatelnost, jak moc dokáže vtáhnout do děje? A je vůbec ještě takový výkon použitelný v jakémkoli reálném provozu? Povíme vám o tom, už brzy, samozřejmě zde na Autoforum.cz.

Autoforum.cz

Další zajímavé články:

Diskuze 31 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše