- -

Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi

Tento týden obletěla Českou republiku zpráva o havarijním stavu Libeňského mostu v Praze. Je to jistě problém, jinde si ovšem vystačí i s horšími stavy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi

20.1.2018 | Petr Miler | 43 příspěvků

Tento týden obletěla Českou republiku zpráva o havarijním stavu Libeňského mostu v Praze. Je to jistě problém, jinde si ovšem vystačí i s horšími stavy.

Mosty v České republice jsou kvalitní asi tak jako silnice, které přes ně nezřídka vedou. Neopravují se tedy průběžně, aby byly v co nejlepším stavu a co nejdéle sloužily svému účelu - problémy s nimi se hasí, až když opravdu hoří. Při všem tom aparátu, který z našich daní živíme, by člověk skoro očekával existenci někoho, kdo je bude pravidelně kontrolovat a případný vznikající problém začne včas řešit. To se ale zjevně neděje, pokud se pravidelně dozvídáme o tom, že stav nějakého mostu je zničehonic shledán „havarijním” a jediným řešením je jeho okamžité uzavření.

Stalo se to naposledy tento týden v případě Libeňského mostu v Praze. A nemusíme ani dlouho pátrat v paměti, abychom si vzpomněli na několik dřívějších případlů. S ohledem na to, co může havárie mostu způsobit, je to k naštvání, možná si ale budete připadat trochu úzkoprsí, až uvidíte, po čem se také jezdí jinde. A nejde o žádný divoký kout rozvojové země, přes něj kráčí pár odvážlivců s osly. Jde o relativně vyspělé Rusko a místo, které používají i těžké náklaďáky jako spojnici dvou frekventovaných silnic.

Řeč je o mostě přes řeku Vitim, která tvoří hranici mezi Zabajkalským krajem a Burjatskou republikou. Bavíme se tedy o jižní Sibiři, jistě ne nejcivilizovanějším místem světa, ale pořád součásti Ruské federace. Právě tady se nachází něco, co stěží vyhoví definici slova „most”, natož aby to obstálo před jakýmkoli bezpečnostními předpisy. Přesto o most jde a místní jej nazývají tím vůbec nejnebezpečnějším v Rusku.

Je 570 metrů dlouhý a 15 metrů široký, takže to není žádný drobek. Na šířku ale měří pouhé tři metry, nemá žádná zábradlí ani svodidla a vlastně nemá ani normální mostní svršek. Býval to běžný most, svého času ale shořel a stát z něj zůstaly jen dva půl metru široké kovové základy mostové konstrukce. Úřady jej opravit nechtěly nebo nemohly, místní se ale důležité spojnice dvou břehů vzdát nechtěli. A tak si most dali „do pořádku” sami.

Na oheň přeživší traverzy tak byly umístěny staré železniční dřevěné pražce a to... bylo v podstatě všechno. Na části mostu vidíme i podélně umístěná prkna, aby kola nezapadala mezi odsazené pražce, nic dalšího sem ale nepřibylo. A pokud máte pocit, že na něco takového se vydá jen pár místních bláznů se starými Ladami, mýlili byste se. Most v této podobě slouží jako důležitá spojnice i pro nákladní dopravu.

Níže můžete sami vidět, jaká auta se na mostě objevují - jsou to opravdu těžké náklaďáky. Pokud jsou řidiči místní, zvládnou obvykle přejezd sami s navigací závozníka, přespolní si někdy najímají místní řidiče, aby pro ně řeku Vitim přejeli. A jak vidíte, zvládají to s bravurou, třebaže na každé straně mostu zbývá jen pár desítek centimetrů místa a pohled z vozu dolů na skoro o 20 metrů níže protékající řeku musí být nezapomenutelný...

Nechceme tím říci, že české mosty jsou skvělé, náš názor na ně jste asi vytušili z prvních řádek. Je ale třeba dodat, že existují místa, kde by i za Libeňský most v jeho současném stavu byli vděční jako za něco luxusního. A tohle místo nepochybně patří mezi ně...

Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 1 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 01Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 2 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 02Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 3 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 03Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 4 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 04Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 5 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 06Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 6 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 07Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 7 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 08Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 8 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 09Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 9 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 10Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 10 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 11Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 11 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 12Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 12 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 13Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 13 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 14Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 14 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 15Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 15 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 16Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 16 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 17Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 17 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 18Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 18 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 19Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 19 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 20Tohle je nejnebezpečnější most v Rusku. Za ty v Praze ještě můžeme být rádi - 20 - Nejnebezpecnejsi most Rusko Sibir 21
Přejezd údajně nejnebezpečnějšího mostu v Rusku náklaďákem připomíná spíše chůzi artisty na laně. Podoba samotného mostu má ostatně k obvyklému pojetí těchto staveb dost daleko...

Zdroj: Pikabu

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 43 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše