Reklama

Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1?

Spousta supersportů vám nedovolí si vzít si sebou skoro žádné zavazadlo, ten kdysi nejrychlejší z nich, McLaren F1, k nim ale zdaleka nepatří.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1?

12.2.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Spousta supersportů vám nedovolí si vzít si sebou skoro žádné zavazadlo, ten kdysi nejrychlejší z nich, McLaren F1, k nim ale zdaleka nepatří.

Supersporty obvykle nejsou auta, která by hýřila praktičností. Je to pochopitelné, jsou určeny pro rychlou jízdu a tomu podřizují vše - pokud zbude krom nezbytné techniky a řidiče prostor pro něco dalšího, fajn, když ne, nedá se nic dělat. A podle toho také praktičnost většiny z nich vypadá. Například Lamborghini Huracán má kvůli své subtilní stavbě, torzní tuhosti, motoru uprostřed a pohonu všech kol vepředu jen prťavý zavazadelník o objemu 100 litrů, do kterého se pořádně nevejde ani jeden kufr velikosti příručního zavazadla do letadla, natož dva, chcete-li jet někam se svou drahou polovičkou.

Pochopitelně, pokud lidé touží po co největší praktičnosti a zároveň po rychlosti, jsou tu jiné nabídky. Třeba Mercedes-AMG E 63 S Kombi nebo Audi RS6 Avant mají dynamiku supersportů i s obřími kufry, ale... pořád se svými schopnostmi nemohou rovnat skutečným sportovním automobilům. RS6 Avant je extrémně rychlý stroj a v přímce si může troufat i na seriozní sporťáky, ale zkuste si vedle sebe postavit RS6 a Huracán na okruhu se srovnatelně schopnými řidiči - výsledkem rozhodně nebudou dvě stejné jízdy, akorát jen bez kufru a druhá bez. A to hovoříme o čase, ne o pocitech pro řidiče.

Naštěstí ne všechny supersporty jsou šity podle jednoho kopyta a je paradox, že vůz, který mezi nimi po léta zářil právě svou rychlostí, je zastiňuje i svou praktičností. Řeč je o McLarenu F1, které k nepraktickým sporťákům rozhodné nepatří. Věnovali jsme se mu detailně před nějakou dobou, protože tenhle legendární stroj za to opravdu stojí, ale zmínku o zavazadlových prostorech jsme vynechali. Možná to byla trochu škoda, protože jsou podobně zajímavé, jako zbytek auta.

Je jich tu totiž stejně jako sedadel pro cestující - tři. Pod miniaturní přední kapotou najdete jeden, nejmenší. Další dva, o poznání větší, jsou na bocích, mezi dveřmi a zadními koly. Panely se vyklápějí dolů a když jste v 90tých letech dostali svůj nový McLaren F1, byly uvnitř na míru dělané kufry, na každé straně dva. Ve výsledku tedy byl prostor pro zavazadla celkem velkorysý - celkem dle dobových tiskových materiálů nabízí až 280 litrů, tedy skoro třikrát více než zmiňovaný Huracán. A přitom byl tak neuvěřitelně rychlý...

Kromě kufříků byl k F1 dostupný i golfový bag dělaný na míru, ale ten bylo nutné připevnit na jedno ze sedadel spolujezdců, jinam se nevešel. A pokud si lámete hlavu, co ukrývá trojúhelníkový karbonový kryt u levého zavazadelníku, je to baterie, řídící jednotka a pojistková skříň, tam už se další „harampádí” nevejde.

Co na to říkají dnešní supersporty s motorem uprostřed? Vesměs nic, až na jeden - Pagani Huayra má prakticky na stejném místě jen trochu jinak dostupné zavazadelníky. Murrayho nápad tak žije dál...

Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 1 - mclaren f1 bocni kufry 01Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 2 - mclaren f1 bocni kufry 02Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 3 - McLaren F1 zavazadelnik dalsi 01Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 4 - McLaren F1 zavazadelnik dalsi 02Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 5 - mclaren f1 bocni kufry 03Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 6 - mclaren f1 bocni kufry 04Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 7 - mclaren f1 bocni kufry 05
Gordon Murray postavil perfektní supersport - byl nejen nejrychlejší, ale i nejpraktičtější

Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 8 - McLaren F1 zavazadelnik dalsi 03Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 9 - McLaren F1 zavazadelnik dalsi 04Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 10 - McLaren F1 zavazadelnik dalsi 05Víte, kolik zavazadelníků skrývá ve svých útrobách extrémní McLaren F1? - 11 - McLaren F1 zavazadelnik dalsi 06
Murrayovým nápadem se zjevně nechal inspirovat Horacio Pagani - Huayra má „kufry” řešené velmi podobně

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše