Reklama

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich

Prodejcům nových aut se na lepší časy opravdu neblýská. Automobilky ve snaze ponechat si i jejich marže touží po vlastním přímém prodeji a pevně v plánu je teď má i obří Volkswagen.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich

17.10.2018 | Petr Prokopec

Prodejcům nových aut se na lepší časy opravdu neblýská. Automobilky ve snaze ponechat si i jejich marže touží po vlastním přímém prodeji a pevně v plánu je teď má i obří Volkswagen.

Automobilový průmysl čeká v nejbližších letech zásadní obměna. Řeč přitom není o elektrifikaci, ale o vztahu k zákazníkům. Ti dosud až na drobné výjimky jednali pouze s prodejci, což pro výrobce bylo do značné míry výhodné. Stačilo jim totiž, aby na daném trhu vybudovali centrálu a stavbu showroomů již ponechali samostatných firmách, jejichž kroky mohli usměrňovat podle svých představ. Těm za to ovšem za prsty končila i podstatná část marže a jak se ukázalo na srovnání BMW a Tesly, jde obvykle o vyšší částku, než jakou zkasíruje automobilka.

Při dosavadních maržích to nebyl problém, stále přísnější regulace spotřeby a emisí ale manévrovací prostor omezují a automobilky nutí hledat nové úspory. Ve světle těchto faktů není překvapením, že výrobci začínají zvažovat, kterak by dealery mohli vynechat a jednat se zákazníky přímo. Ve Spojených státech k tomu zatím často nemají legislativní oporu, v rámci Starého kontinentu se ovšem jedná o snadno realizovatelnou věc. Cestou, na které se z prodejců v podstatě stanou jen předávací a servisní centra, se totiž již vydaly Hyundai či Ford. A naplno s ní nyní počítá i Volkswagen.

Německá automobilka momentálně všem svým evropským dealerům předložila k podpisu novou smlouvu, kterou je třeba podepsat do konce listopadu. Stěžejním bodem přitom je souhlas se spuštěním nových digitálních služeb, jenž umožní kupříkladu modernizaci aut přes internet - jako je tomu u Tesly. Kromě toho ovšem daným krokem VW získá i povolení k online prodejům.

„Volkswagen vyvíjí sdílenou internetovou platformu, která obsáhne celý proces nákupu do uzavření kontraktu přes zajištění financování až třeba po vykoupení starého vozu,“ uvádí automobilka v tiskovém prohlášení. Dle plánu má být tato strategie spuštěna v roce 2020, tedy v souladu s příchodem prvního člena nové rodiny elektrických modelů I.D.

Právě na elektromobilitu Němci v rámci rozvoje internetového prodeje nemalou měrou sází. Dodávají totiž, že při nákupu kromě vozu získáte i vlastní profil, skrze který bude možné bezhotovostně i bez platebních karet hradit dobíjení akumulátorů.

VW si chce sám obstarat úplně vše, stejně jako Ford. Dnešní dealeři tak mají převzít roli pouhých servisních center a ani tuto roli nemusí mít věčně. Je ale třeba jedním dechem dodat, že nic ze zmíněného se nestane překotně. Automobilka sice říká, že množství dealerů bude sice omezovat i bez ohledu na tuto alternativu, přímo ta ale zemětřesení nezpůsobí. Podle plánů VW by totiž online prodeje mělo využít do roku 2025 jen zhruba 5 % lidí, takže k eliminaci prodejů bude docházet velmi pozvolna.

Němci k naplnění svých cílů učinili již jeden podstatný krok, a tím je uzavření dohody s evropskou dealerskou asociací. Tím je Volkswagen z právního obliga, i když minimálně lokální spory s mnohými prodejci lze očekávat. Automobilka jim ovšem vzkazuje, že v nástupu digitalizace nemají hledat jen negativa, ale i pozitiva - třeba širší možnosti při prodeji ojetin, které si Volkswagen sám prodávat nechce a dealeři se budou moci více zaměřit právě na ně.

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 1 - VW dealerstvi konec 01Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 2 - VW dealerstvi konec 02Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 3 - VW dealerstvi konec 03
Dealerství Volskwagenu je dnes v Evropě bezpočet, do budoucna jich ale má jen ubývat. Automobilka plánuje omezení jejich počtu i bez ohledu na další kroky, její vlastní prodej pak má z mnohých udělat jen servisní místa

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 4 - VW Autostadt ilustracni foto 01Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 5 - VW Autostadt ilustracni foto 02Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 6 - VW Autostadt ilustracni foto 03
O prodej nových vozů a jejich expedici ze svých skladů se Volkswagen postará kompletně sám, dealeři tomu mají do budoucna stále více jen asistovat

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše