Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich

Prodejcům nových aut se na lepší časy opravdu neblýská. Automobilky ve snaze ponechat si i jejich marže touží po vlastním přímém prodeji a pevně v plánu je teď má i obří Volkswagen.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich

17.10.2018 | Petr Prokopec

Prodejcům nových aut se na lepší časy opravdu neblýská. Automobilky ve snaze ponechat si i jejich marže touží po vlastním přímém prodeji a pevně v plánu je teď má i obří Volkswagen.

Automobilový průmysl čeká v nejbližších letech zásadní obměna. Řeč přitom není o elektrifikaci, ale o vztahu k zákazníkům. Ti dosud až na drobné výjimky jednali pouze s prodejci, což pro výrobce bylo do značné míry výhodné. Stačilo jim totiž, aby na daném trhu vybudovali centrálu a stavbu showroomů již ponechali samostatných firmách, jejichž kroky mohli usměrňovat podle svých představ. Těm za to ovšem za prsty končila i podstatná část marže a jak se ukázalo na srovnání BMW a Tesly, jde obvykle o vyšší částku, než jakou zkasíruje automobilka.

Při dosavadních maržích to nebyl problém, stále přísnější regulace spotřeby a emisí ale manévrovací prostor omezují a automobilky nutí hledat nové úspory. Ve světle těchto faktů není překvapením, že výrobci začínají zvažovat, kterak by dealery mohli vynechat a jednat se zákazníky přímo. Ve Spojených státech k tomu zatím často nemají legislativní oporu, v rámci Starého kontinentu se ovšem jedná o snadno realizovatelnou věc. Cestou, na které se z prodejců v podstatě stanou jen předávací a servisní centra, se totiž již vydaly Hyundai či Ford. A naplno s ní nyní počítá i Volkswagen.

Německá automobilka momentálně všem svým evropským dealerům předložila k podpisu novou smlouvu, kterou je třeba podepsat do konce listopadu. Stěžejním bodem přitom je souhlas se spuštěním nových digitálních služeb, jenž umožní kupříkladu modernizaci aut přes internet - jako je tomu u Tesly. Kromě toho ovšem daným krokem VW získá i povolení k online prodejům.

„Volkswagen vyvíjí sdílenou internetovou platformu, která obsáhne celý proces nákupu do uzavření kontraktu přes zajištění financování až třeba po vykoupení starého vozu,“ uvádí automobilka v tiskovém prohlášení. Dle plánu má být tato strategie spuštěna v roce 2020, tedy v souladu s příchodem prvního člena nové rodiny elektrických modelů I.D.

Právě na elektromobilitu Němci v rámci rozvoje internetového prodeje nemalou měrou sází. Dodávají totiž, že při nákupu kromě vozu získáte i vlastní profil, skrze který bude možné bezhotovostně i bez platebních karet hradit dobíjení akumulátorů.

VW si chce sám obstarat úplně vše, stejně jako Ford. Dnešní dealeři tak mají převzít roli pouhých servisních center a ani tuto roli nemusí mít věčně. Je ale třeba jedním dechem dodat, že nic ze zmíněného se nestane překotně. Automobilka sice říká, že množství dealerů bude sice omezovat i bez ohledu na tuto alternativu, přímo ta ale zemětřesení nezpůsobí. Podle plánů VW by totiž online prodeje mělo využít do roku 2025 jen zhruba 5 % lidí, takže k eliminaci prodejů bude docházet velmi pozvolna.

Němci k naplnění svých cílů učinili již jeden podstatný krok, a tím je uzavření dohody s evropskou dealerskou asociací. Tím je Volkswagen z právního obliga, i když minimálně lokální spory s mnohými prodejci lze očekávat. Automobilka jim ovšem vzkazuje, že v nástupu digitalizace nemají hledat jen negativa, ale i pozitiva - třeba širší možnosti při prodeji ojetin, které si Volkswagen sám prodávat nechce a dealeři se budou moci více zaměřit právě na ně.

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 1 - VW dealerstvi konec 01Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 2 - VW dealerstvi konec 02Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 3 - VW dealerstvi konec 03
Dealerství Volskwagenu je dnes v Evropě bezpočet, do budoucna jich ale má jen ubývat. Automobilka plánuje omezení jejich počtu i bez ohledu na další kroky, její vlastní prodej pak má z mnohých udělat jen servisní místa

Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 4 - VW Autostadt ilustracni foto 01Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 5 - VW Autostadt ilustracni foto 02Další velká automobilka se rozhodla obejít dealery. Auta bude prodávat zcela bez nich - 6 - VW Autostadt ilustracni foto 03
O prodej nových vozů a jejich expedici ze svých skladů se Volkswagen postará kompletně sám, dealeři tomu mají do budoucna stále více jen asistovat

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama