Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon

24.8.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Nový koncept se za dva roky dočká sériové verze. Ta počítá s tempomatem, autonomními brzdami či automatickým parkingem.

Na příchod nového ruského SUV nás v uplynulých dnech a týdnech připravovala řada upoutávek. Nyní je koncepční Lada XCode venku se vší parádou, i když mnoho o ní značka vlastně neřekla. Podstatný je ovšem fakt, že očekávat máme produkční verzi, a to přibližně za nějaké dva roky. V mezičase totiž musí AvtoVAZ dotáhnout do finále spoustu věcí, které jsou pro značku zcela nové.

Abychom zbytečně dlouho nemlžili, rovnou můžeme zmínit, že vůz dostal do vínku přeplňovanou pohonnou jednotku, která je spřažena s automatickou převodovkou a pohonem všech čtyř kol. Konkrétní detaily bohužel již chybí, jistou nápovědou by nám ovšem mohla být Dacia Duster. Právě na základech rumunského SUV je totiž to ruské částečně postaveno.

Je ovšem třeba dodat, že do hry zasáhly i další vozy aliance Renault-Nissan, jenž drží v ruském AvtoVAZu nemalý počet akcií. XCode totiž dostal do vínku přední zavěšení a řízení z Lady Vesta, zatímco pomocný prostorový rám motoru pochází z modelu Kalina. Koncepční SUV má kromě toho blíže k rozvoru tohoto vozu (2 476 mm) než k rozvoru Dusteru (2 673 mm).

Jak jsme ovšem uvedli výše, konkrétní parametry zatím zveřejněny nebyly. O rozměrech lze tedy jen spekulovat, nicméně podle všeho by Lada XCode měla být o trochu menší než rumunské SUV, ovšem zároveň větší než sesterský X-Ray, jenž pro změnu využívá základů Dacie Sandero. Tím máme ale zákulisí zmapováno, spekulovat tedy můžeme o motoru.

Je přitom velmi pravděpodobné, že onou přeplňovanou jednotkou bude buď 0,9litrový tříválec nebo 1,2litrový čtyřválec z produkce Renaultu. S ohledem na použití automatu se jako pravděpodobnější jeví druhá verze, která je v případě francouzské značky spřažena s převodovkou EDC. Tříválec ale u Dacie dostal do vínku i robotizovaný manuál Easy-R.

Jaká varianta nakonec bude zvolena, to se dozvíme časem. Momentálně tak již jen dodáme, že vůz dostal do vínku rovněž systém Lada Connect, který umožňuje ovládání některých prvků za pomoci chytrého telefonu. Značka přitom dodává, že vylepšení konektivity je jedním z jejich primárních úkolů a dočkat bychom se jej měli záhy u celé řady modelů.

Mimo to produkční XCode má počítat s aktivním tempomatem, který zvládá udržovat vzdálenost od vpředu jedoucích vozů. Dorazí i automatické brzdy, stejně jako možnost samočinného podélného nebo příčného zaparkování. Sériový model se tedy již postaví plně na úroveň vozů evropských značek, pročež s jeho exportem i mimo Rusko můžeme počítat.

Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 1 - Lada XCode Concept oficialni sada 02Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 2 - Lada XCode Concept oficialni sada 01
Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 3 - Lada XCode Concept oficialni sada 04Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 4 - Lada XCode Concept oficialni sada 05
Lada XCode má již po debutu na moskevském autosalonu...

Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 5 - Lada XCode Concept oficialni sada 07Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 6 - Lada XCode Concept oficialni sada 08Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 7 - Lada XCode Concept oficialni sada 09Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 8 - Lada XCode Concept oficialni sada 10Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 9 - Lada XCode Concept oficialni sada 11Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 10 - Lada XCode Concept oficialni sada 12
...mimo to můžeme posloužit i sadou oficiálních fotek

Lada XCode plně odhalena, ruské SUV dostalo turbo a ovládání přes telefon - 11 - Lada Xcode Concept interier prvni foto
Na interiér překvapivě došlo zatím jen v rámci předchozích upoutávek

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama