Reklama

NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana

Tenhle vůz představila NASA, ale nevyrobila ho. Na svědomí ho má firma připravující auta pro filmy. A Mars Rover Concept vypadá podle toho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana

7.6.2017 | Marek Bednář | 9 příspěvků

Tenhle vůz představila NASA, ale nevyrobila ho. Na svědomí ho má firma připravující auta pro filmy. A Mars Rover Concept vypadá podle toho.

Těšíte-li se na budoucnost, kdy budou lidé žít i na Marsu, máme tu návrh automobilu, kterým by se tam mohli přemisťovat. Jmenuje se Mars Rover Concept Vehicle a byl představen veřejnosti v Kennedyho vesmírném středisku v USA samotnou NASA. Nevypadá jako nic, co jezdí po zemi - tedy, mimo filmy o Batmanovi.

Futuristický design je samozřejmostí, ohromná velikost také - na Marsu nejsou těsná parkovací místa, do kterých byste se museli vejít - a podle toho, co vidíme, budou terénní schopnosti dost dobré i přes asi dost vysoko položené těžiště; výška auta je 3,3 metru, délka přes 8,5 metru a hmotnost cca 2,7 tuny. Uvnitř je místo pro čtyři lidi a vzadu je prostor, kde je možné provádět vědecký výzkum.

O pohon se stará elektřina a detaily jako dojezd či kapacitu baterií neznáme, víme jen o maximální rychlosti 112 km/h a také o tom, že na Marsu by jezdil většinou okolo 20 km/h. Čtete správně, „jezdil by” - tohle auto se na Mars těžko kdy podívá. Je to koncept, návrh, jak by auto pro pohyb na cizí planetě mohlo vypadat. A a i když ho NASA představila, nepostavila ho - na svědomí ho má firma Parker Brother Concepts, která stojí např. i za futuristickými motocykly ve filmu Tron: Legacy z roku 2010.

Zároveň je nutno podotknout, že tenhle koncept má určité rezervy. Klínovitý profil možná vypadá dobře na Zemi nebo v postapokalyptickém filmu, ale na Marsu bude aerodynamika k ničemu. Jednak proto, že by vůz jezdil 20 km/h, a jednak proto, že tamní atmosféra je ve srovnání se zemskou velice řídká. Lepší využití prostoru na daném půdorysu by tedy nabídla trochu zakulacená krabice.

Poněkud zvláštní je také použití pneumatik, které mají díry v běhounu. Možná tomu jen nerozumíme, ale dovedeme si představit situaci, kdy se do díry zaklesne kámen a posádka si musí obléct skafandry a vylézt z auta ven, aby jej uvolnila a vůz mohl pokračovat dál. A třebaže pneumatiky ve tvaru blízkém kouli nejsou špatný nápad, plný běhoun s agresivním vzorkem by v reálu asi fungoval lépe.

Tohle prostě vypadá spíš jako terénní vůz pro Batmana, než jako skutečné vozidlo pro expedice na Mars. Mnohé by asi lákalo v něčem takovém jezdit, ať po Zemi či po Marsu, ale že to je opravdu realistické, máme pochybnosti. Vypadá však opravdu dobře.

NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana - 1 - mars rover concept vehicle 01NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana - 2 - mars rover concept vehicle 02NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana - 3 - mars rover concept vehicle 03NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana - 4 - mars rover concept vehicle 04NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana - 5 - mars rover concept vehicle 05NASA ukázala speciál pro ježdění po Marsu, vypadá spíš jako pro Batmana - 6 - mars rover concept vehicle 06
Tohle by klidně mohlo být vesmírné vozidlo, ale je to jen koncept, na Mars se nepodívá

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše