Reklama

Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C

Dojet kamkoli a v případě potřeby také v cíli cesty zajistit slušné „bydlení” chce nový Kamaz Arktika. S až 700 koňmi má kombinovat vnitřek luxusních karavanů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C

28.4.2018 | Petr Prokopec | 19 příspěvků

Dojet kamkoli a v případě potřeby také v cíli cesty zajistit slušné „bydlení” chce nový Kamaz Arktika. S až 700 koňmi má kombinovat vnitřek luxusních karavanů.

Pokud přijde řeč na ruské automobily, řada z nás si nejspíše na první dobrou vzpomene na Volhu. Nebo na Ladu Niva, tedy na kousky obstarožní techniky, z nichž jeden nechvalně proslul zejména v souvislosti s tajnou policií bývalého režimu, zatímco ten druhý u nás zdomácněl na televizních obrazovkách díky seriálu Návštěvníci. Že jde o minulost dávno minulou, snad již nemusíme dodávat. Stejně tak vás můžeme ujistit, že dopředu se posunul i Kamaz.

Tuto automobilku jsme zmiňovali vcelku nedávno, nikoliv však v souvislosti s kamiony, nákladními vozy či tanky, jež vyrábí. V její továrně v Naberežnyje Čelnym pracuje hezká řádka žen, kterými se firma neváhá pochlubit. Tomuto tématu se ale dnes již dále věnovat nebudeme, místo toho zůstaneme tentokrát opravdu jen u automobilů.

Kamaz totiž odprezentoval informace o chystaných produktech. Mezi ty patří i terénní vozidlo Arktika, které se nyní ukazuje na prvních ilustracích. Za vývojem kromě značky stojí také Moskevský polytechnický institut či firmy SKB-Mami a MSTU. Účelem spolupráce je vznik vozu, který projede naprosto vším. Vzorem jsou mu extrémní stroje z časů SSSR, které vznikaly s naprosto stejným účelem. A je třeba říci, že už na pohled se jim Kamaz Arktika docela blíží.

Chystaná novinka bude k dispozici ve dvou variantách, z nichž jedna dostane tři a druhá dokonce čtyři nápravy. Hnaných bude všech šest či osm kol, přičemž v prvním případě se o to postará již postarší dieselový osmiválec, ve druhém pak zcela nový benzinový řadový šestiválec. Ten může produkovat 400 až 700 koní, na starosti bude mít až 40 tun hmotnosti.

Pokud vás to číslo zaráží, je třeba dodat, že Arktika není jen neortodoxním off-roadem, ale mobilní stanicí polárníků, znovu po vzoru sovětských speciálů. Ubytovat na několik dní dokáže hned tři osoby, které mají k dispozici kromě pohovek i provizorní koupelničku a kuchyňku s nezávislým generátorem a ohřevem. Problémy tedy speciál nemá mít ani na Sibiři při teplotách pod -60°C, stejně jako je určen k pokoření pouštních dun.

Testování prototypů odstartovalo v březnu v Jakutsku. Pokud vše půjde podle plánu, prodej bude zahájen na konci letošního roku. Kamaz přitom dodává, že Arktika má být kromě terénních schopností i relativně ohleduplná vůči životnímu prostředí, o což se mají starat hlavně nízkotlaké pneumatiky, které neponičí přejížděnou plochu - přejet s nimi lze i člověka, pochopitelně bez následků pro jeho zdraví...

Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 1 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 01Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 2 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 02Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 3 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 03Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 4 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 04Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 5 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 05Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 6 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 06Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 7 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 07Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 8 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 08Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 9 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 09Podívejte se do nového ruského náklaďáku. Je jak z SSSR, projede vše, odolá i -60° C - 10 - Kamaz-Arctic 2018 prvni ilustrace 10
Kamaz Arktika má oslovit zejména vědecké expedice, třem výzkumníkům totiž snadno poslouží jako mobilní stanice

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 19 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše