Reklama

Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další

Autosalon v Paříži neukázal jen známý Kodiaq, stal se i místem upřesnění dalších plánů Škody. A je jich vážně hodně, i pro nejbližších 12 měsíců.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další

3.10.2016 | Petr Prokopec | 9 příspěvků

Autosalon v Paříži neukázal jen známý Kodiaq, stal se i místem upřesnění dalších plánů Škody. A je jich vážně hodně, i pro nejbližších 12 měsíců.

Mladoboleslavská automobilka má za sebou živý debut nové Škody Kodiaq, k němuž došlo na aktuálně probíhajícím pařížském autosalonu. Mohlo by se tedy zdát, že si v Boleslavi mohou dát nohy na stůl a jen přepočítávat výdělky, které toto až sedmimístné SUV přinese. Nicméně pravdou je pravý opak, pro Škodu s koncem jednoho náročného období okamžitě startuje další. Do roka a do dne se dočkáme hned dvou dalších velkých premiér a dalších pozoruhodných novinek.

Další plány upřesnili lidé ze Škody přímo v Paříži a stojí za probrání. Víme tak už jistě, že další novinkou na řadě je facelift Škody Octavia, který se na veřejnosti poprvé oficiálně ukáže na březnovém autosalonu v Ženevě. Do té doby nás ovšem automobilka rozhodně bude škádlit a do placu hodí víc než fotky odhalující tu zrcátko, tu kus nárazníku. Auto by mělo být venku už dlouho před Ženevou a z „dvouoká“ (nebo „čtyřoká”, záleží na úhlu pohledu...) novinka odhalí svou tvář už začátkem roku 2017.

Po stránce mechanické mnoho novinek nečekáme, koneckonců litrový tříválec jsme dostali již letos. Spíše se dá očekávat, že facelift bude zaměřen na konektivitu a hlavně čelní partie, kde se objeví dvoudílné světlomety nahrazující jednotlivé. Pro Škodu se jedná o nové poznávací znamení, které nyní dostanou všechny další novinky - pro SUV půjde o vertikální členění, pro zbytek portfolia o horizontální.

Po modernizaci Octavie přijde řada na druhou generaci Škody Yeti, která má pro změnu debutovat na podzimním autosalonu ve Frankurtu, její premiéra nás ale též bude zaměstnávat s předstihem několika měsíců. Designově se bude do značné míry jednat o druhý Kodiaq, jen ve zmenšeném měřítku. To nakonec nepřímo potvrdil šéfdesignér Škody Jozef Kabaň: „Není tajemstvím, že Kodiaq nebyl vyvíjen v izolaci, a že má ve svém DNA aspekty, které mohou vypadat dobře v každém segmentu,“ uvedl na adresu novinky.

„Řekl bych ovšem, že příští Yeti bude jen připomínat většího sourozence, nebude však přímo identický. Jako v každé rodině má větší bratříček vliv na mladšího, ale každý člen této rodiny má své vlastní talenty,“ dodává k tématu Kabaň. A dostupné informace naznačují, že kromě velikosti bychom větší či menší nuance měli hledat hlavně v oblasti světlometů, čelní masky, nárazníků a bočních linií či prahů.

Mechanicky bude mít nový Yeti více společného se Škodou Octavia než s SUV Kodiaq. Či Seatem Ateca, chcete-li. Také v případě Yeti můžeme pod kapotou očekávat litrový tříválec. A stejně jako mladoboleslavský liftback a kombík nejspíše dostane i navýšenou bezpečnost, jež by dokonce mohla přinést jistou formu autonomního řízení v podobě funkce Traffic Jam Assist.

Nakolik se tyto informace ukážou být reálnými, to zjistíme poměrně brzy. O poznání delší dobu ovšem musíme počkat na rozhodnutí značky, zda se skutečně vrátí do Spojených států. Šéf automobilky Bernhard Maier uvedl, že „vše stále zvažujeme, ale nespěcháme. Může to klidně zabrat i další rok, než uděláme konečné rozhodnutí.“ Amerika pro Škodu aktuálně není prioritou.

Místo toho značka v příštím roce zamíří na jihokorejský a íránský trh. „Začneme s exportem kompletně vyrobených vozů, než usoudíme, zda dává smysl zajít o trochu dále a spojit se s lokálními partnery,“ uvedl k expanzi do Íránu Maier. Zároveň dodal, že seznamovací schůzky již proběhly. Tento krok navazuje na konec ekonomických sankcí vůči Íránu.

Kromě této expanze pak Škoda zvažuje i další, jež má pro změnu spojitost s rozšířením nabídky především o užitkové vozy. V tomto směru by mladoboleslavská značka mohla těžit z portfolia Volkswagenu, které zahrnuje i pick-up Amarok. Toho bychom se s logem „okřídleného šípu“ skutečně mohli dočkat, byť dle prodejního šéfa značky Wernera Eichhorna vše závisí na prodejních šancích.

„Musíme vyhodnotit, jaké jsou reálné možnosti pro malou značku, jakou je Škoda, a co skutečně znamená vstup do dalšího velkého segmentu trhu. Dokážete si představit, co to znamená, když chcete z nulové image a povědomí zamířit někam dále? Je to ohromná investice pro samotný produkt i značku. Momentálně jsme s naší profitabilitou vcelku spokojeni, nechceme jí ovšem přecenit.“

Rozhodnutí přitom nejspíše nenapomůže ani možný vstup na severoamerický trh, neboť tamní picku-upy se mohou pochlubit hlavně nízkou cenou. A právě proto „řada zahraničních značek zkusila své štěstí, ale povětšinou šlo o neúspěch“. Jak tedy expanze Škody dopadne, ať již v rámci USA, tak pick-upu a dalších užitkových vozů, je nyní ve hvězdách. Vše ostatní výše řečené je ale jistotou.

Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 1 - Skoda Yeti 2017 novy render
Příští Škoda Yeti...

Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 2 - Skoda stanek Pariz 2016 zive 08Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 3 - Skoda stanek Pariz 2016 zive 09Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 4 - Skoda stanek Pariz 2016 zive 10Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 5 - Skoda stanek Pariz 2016 zive 11Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 6 - Skoda stanek Pariz 2016 zive 12Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 7 - Skoda stanek Pariz 2016 zive 20
...se nechá inspirovat větším SUV Kodiaq

Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 8 - Skoda Octavia 2017 facelift spy prvni 01Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 9 - Skoda Octavia 2017 facelift spy prvni 02Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 10 - Skoda Octavia 2017 facelift spy prvni 03Škoda do roka a do dne: facelift Octavie, nový Yeti, útok na Írán a další - 11 - Skoda Octavia 2017 facelift spy prvni 04
Ještě před jejím příchodem ale dorazí faceliftovaná Octavia, která už testuje na českých silnicích

Zdroje: Auto News, Autocar, Motoring

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama