Reklama

VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi

Zatím bezejmenný vůz se má dostat do výroby jako druhé z pěti elektroaut. Na jedno nabití má ujet více než kdokoli ze srovnatelných konkurentů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi

23.9.2016 | Marek Bednář | 15 příspěvků

Zatím bezejmenný vůz se má dostat do výroby jako druhé z pěti elektroaut. Na jedno nabití má ujet více než kdokoli ze srovnatelných konkurentů.

Pařížský autosalon, nikoliv nečekaně, potěší i příznivce elektromobilů a značky Volkswagen zároveň. Tahle automobilka představí koncept pětidveřového auta na elektřinu, o kterém jsme se poprvé konkrétně zmiňovali už v půlce měsíce a o pár dnů později vám ukázali i první oficiální obrázky. Ty zachycovaly jen části vozu, celý si jej nyní můžeme prohlédnout na oficiálních ilustracích.

Do produkčního auta se zdají mít daleko, ale leccos z toho nepochybně dělá umělecká nadsázka pro podobné kresby typický. A ty toho i tak ukazují docela dost. Design je futuristický, otevřenými dveřmi vidíme hranatý volant, vzadu je jasně patrná snaha o co nejlepší aerodynamické vlastnosti, na které ukazují hrany okolo zádě a spoiler nad zadním oknem. Vpředu téměř chybí převis, protože tu není potřeba místo na spalovací motor, a ze stejného důvodu bychom také marně hledali masku chladiče. Ilustrace ukáží i pár dalších pozoruhodných detailů, třeba plán na posuvné či snad spíše výklopné zadní dveře, které by se takto neotevíraly vpřed, ale vzad.

Jako celek vůz působí docela zajímavě, byť trochu připomíná model up!. Velikostí ale bude jinde, má být podobně velký jako Golf, ale uvnitř má být místa jako v Passatu. Na jedno nabití má dojet až 480 km daleko a podle Matthiase Müllera, šéfa VW Group, má nabíjení trvat jen 15 minut. Takhle velký dojezd bude znamenat potřebu baterií kapacitou srovnatelných s Teslou Model S a tu za 15 minut rozhodně nenabijete; s jakou technologií VW přijde, se zatím necháme překvapit.

Christian Senger, člověk zodpovědný za vývoj tohoto nového elektromobilu, říká, že konstrukce auta bude konvenční. Karoserie má využívat zejména ocel. „Nebudou žádné radikální koncepty karoserie,” uvádí Senger. Vpravdě, při obrovské úspěšnosti Golfu je nasnadě postavit elektromobil, který bude v podstatě stejný jako Golf.

Vůz má nabízet velmi široké možnosti konektivity včetně připojení k internetu a k obchodu s aplikacemi Volkswagenu. Každý řidič bude mít své unikátní „Volkswagen ID”, něco jako přihlašovací jméno, pod kterým se přihlásí do dalších takto vybavených aut VW a synchronizuje si různá nastavení a snad i hudbu, uložená místa v navigaci a případné další věci. Detailů tu zatím moc není.

Víme, že tento elektromobil by měl stát na nové modulární platformě MEB a že by měl na trh přijít v roce 2019 jako druhé z pěti elektroaut, kterými se VW Group chce „distancovat” od Dieselgate. Po hatchbacku má následovat crossover, luxusní sedan a sporťák. Předcházet mu má MPV, jehož koncepční verzi jsme dost pravděpodobně viděli v Budd-e zkraje letošního roku.

Volkswagen chce do konce roku 2025 prodávat milion elektromobilů. Nevíme, jestli tak ambiciozní číslo platí pro roční produkci, nebo zda VW chce do roku 2025 celkem prodat milion elektroaut, ovšem ani druhá možnost nevypadá příliš reálně. Přesto - nechme se překvapit. Zatím bezejmenný koncept, který máme nyní před sebou, aspoň docela dobře vypadá.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2016.

VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 1 - vw elektromobil pariz2016 skica 01VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 2 - vw elektromobil pariz2016 skica 02
VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 3 - vw elektromobil pariz2016 skica 03VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 4 - vw elektromobil pariz2016 skica 04
Tenhle elektromobil se představí v Paříži

VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 5 - VW EV 2016 novy teaser full 01VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 6 - VW EV 2016 novy teaser full 02VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 7 - VW EV 2016 novy teaser full 03
Dříve jsme se mohli s autem seznámit konkrétněji, ovšem jen pohledem na jeho dílčí části

VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 8 - VW EV 2016 teaser 01VW ukázal celý svůj revoluční elektromobil na skicách, zaujme i dveřmi - 9 - VW EV 2016 teaser 02
První, interní prezentace Volkswagenu se soustřeďovala hlavně na dojezd a jeho srovnání s konkurencí

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama