Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě

Po letech strávených vývojem Chironu a Veyronu se „Král Midas” vrací do rodné Itálie. I tady ale bude mít na starosti vývoj tisícikoňového supersportu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě

21.6.2017 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Po letech strávených vývojem Chironu a Veyronu se „Král Midas” vrací do rodné Itálie. I tady ale bude mít na starosti vývoj tisícikoňového supersportu.

Loris Bicocchi je stejně jako třeba Valentino Balboni jedním z legendárních testovacích jezdců. Jeho schopnosti dalece přesahují standardy lidí, kteří na těchto pozicích působí, a tak nejde „jen” o člověka schopného odřídit cokoli a nechat techniky, ať se poperou se zaznamenanými daty. Je to pochopitelně též výjimečně nadaný řidič obdařený ne zrovna rozvinutým pudem sebezáchovy, je to ale také technicky velmi zdatný člověk, který dokáže vývojářům dávat nejen zpětnou vazbu, ale na vývoji se i aktivně podílet.

Podobně jako Balboni, také on odstartoval svou kariéru u italské automobilky s rozzuřeným býkem ve znaku. Pozoruhodné je, že pro Lamborghini začal pracovat po přerušení studií již v roce 1974, kdy mu bylo pouhých 16 let. Tehdy byl skladníkem, toužil ale výš a v 17 letech už pracoval jako mechanik. Od 18 let se pak pod vedením Lucy Molinariho a Stanislaa Stenzela aktivně účastnil na vývoji modelu Countach, při němž získal potřebné ostruhy.

U Lamba setrval až do roku 1989, kdy jej „ulovil“ Romano Artioli, který o dva roky dříve získal do svého vlastnictví Bugatti a pro svou firmu chtěl všechny nejlepší kapacity v oboru. Bicocchi byl už tehdy - ve svých 31 letech - esem mezi testery a dodnes zapáleně vypráví o tom, s jakým nadšením pomáhal vyvíjet tehdy nový model EB110. A stanovil s ním i většinu jeho rychlostních rekordů. Tady také pokračoval v práci s Paolem Stanzanim, dalším z geniálních tvůrců Lamborghini Countach.

Kariéra u tehdejšího Bugatti ale měla jen krátkého trvání, stejně jako sama existence této automobilky v 90. letech. Poté Bicocchi zamířil na volnou nohu, během závodů v Monaku se ale potkal s někdejším pilotem F1 Jochenem Dauerem, se kterým vyvinul speciál Dauer 962 Le Mans naladěný na 730 koní. Vzniklo jen deset exemplářů, pět z nich koupil sultán z Bruneje. Ten následně Bicocchiho angažoval, aby o tyto vozy pečoval, stejně jako o další kousky značek Bugatti a Lamborghini.

Krátce poté Bicocchimu zavolal Horacio Pagani, který jej znal ze svého působení u Lamborghini. Slovo dalo slovo a tak se testovací jezdec až do září 2002 podílel na vývoji dnes již legendární Zondy. Kromě toho přispěl cennými radami a zkušenostmi Christianu von Koenigseggovi, se kterým se potkal již v roce 1994. Na dva roky se dokonce přestěhoval i do Švédska, aby pomohl zrodu firemní prvotiny.

Je přitom neuvěřitelné, že v této době Bicocchi dělil svůj čas mezi Koenigsegg a Bugatti. K návratu k této značce došlo v roce 2003, kdy byl pověřen testováním modelu Veyron. O čtyři léta později již byl spojován se značkou KTM, které pomohl vyvinout její první silniční model se čtyřmi koly, extrémní speciál X-Bow. Poté se - už potřetí - nechal najmout Bugatti, tentokrát kvůli modelu Chiron, který označuje za své dítě.

Bicocchi má tedy za sebou neuvěřitelnou kariéru, která je navíc spojena s těmi nejrychlejšími automobily všech dob. Není proto divu, že se mu často říká Král Midas světa supersportovních aut - čeho se dotkl, z toho se stal uznávaný sporťák svého druhu. U Bugatti ale teď zřejmě není „do čeho píchnout”, a tak se cesty Bicocchiho a této značky už potřetí rozcházejí. Nyní se po dlouhých letech vrací do rodné Itálie, neboť nejnověji byl najat značkou Mazzanti, kde bude působit jako šéf výzkumu a vývoje. V první fázi bude ladit hlavně model Millecavalli, který sice byl odhalen již před rokem, nicméně výroba začne až letos.

Bicocchi má tedy již jen pár měsíců na to, aby vůbec nejvýkonnější italský supersport všech dob vypiplal k dokonalosti. V plánu je sice jen 25 exemplářů monstra s tisícem koní pod kapotou, nicméně tím Bicocchiho práce neskončí. Společnost Mazzanti tedy dozajista počítá i s dalšími modely a legendární pilot a vývojář v jedné osobě bude jejich duchovním otcem.

„Po mnoha letech strávených po celém světě vývojem důležitých projektů pro řadu prestižních značek je pro mne uspokojující vidět, že budoucnost ručně vyráběných supersportů je opětovně spojena s Itálií,“ uvedl ke svému angažmá Bicocchi. A dodal, že setkání s Lucou Mazzantim jej inspirovalo, neboť cítil, že mají mnoho společného a že filozofie zatím nepříliš známé značky je mu vlastní.

Jsme zvědavi, čeho se v příštích letech od značky Mazzanti dočkáme - s Bicocchim na palubě ale rozhodně půjde o projekt, který by mohl tak jako ty předchozí zanechat slušný otisk v historii. Jestli dostojí své přezdívce, bude italská novinka znovu něčím zcela výjimečným...


Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 1 - Loris Bicocchi Bugatti dalsi 01Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 2 - Loris Bicocchi Bugatti dalsi 02Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 3 - Loris Bicocchi 01Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 4 - Loris Bicocchi Bugatti dalsi 03Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 5 - Loris Bicocchi Bugatti dalsi 04Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 6 - Loris Bicocchi 02Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 7 - Loris Bicocchi 03Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 8 - Loris Bicocchi 04
Loris Bicocchi má za sebou neuvěřitelnou kariéru trvající už čtyři dekády...

Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 9 - Bugatti Chiron akcelerace technika 01Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 10 - Bugatti Chiron akcelerace technika 05Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 11 - Bugatti Chiron akcelerace technika 08Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 12 - Bugatti Chiron akcelerace technika 12
...která vyvrcholila vývojem Bugatti Chiron

Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 13 - Loris Bicocchi 05Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 14 - Loris Bicocchi 06Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 15 - Loris Bicocchi 07Bugatti přišlo o svého nejlepšího testovacího pilota, nový Chiron je jeho dítě - 16 - Loris Bicocchi 08
Nyní bude pracovat pro značku Mazzanti jako šéf vývoje a výzkumu

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše