Reklama

Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu?

Modrý ovál už ví, kdo komu dovolí na jeho účet převést více než 11 milionů korun za kupé osazené přeplňovaným 3,5litrovým šestiválcem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu?

1.8.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Modrý ovál už ví, kdo komu dovolí na jeho účet převést více než 11 milionů korun za kupé osazené přeplňovaným 3,5litrovým šestiválcem.

Prakticky celý letošní rok se zabýváme omezenou dostupností Fordu GT. Modrý ovál uvedl, že během příštích dvou let vyrobí pouze 500 exemplářů tohoto stroje, čímž se značka dostala do neobvyklé situace - eviduje totiž mnohonásobně větší zájem. Z toho důvodu se rozhodla přikročit k praktikám Ferrari a zákazníky vybírá podle jejich loajality, obsahu garáže a sociálního statutu.

Automobilka uvedla, že v první vlně obdržela zhruba 10 800 žádostí, z nichž posléze vykrystalizovalo 6 505 vážných zájemců. Mezi nimi pak Ford vybíral ty, kteří budou mít to štěstí a budou moci převést na účet modrého oválu minimálně 450 tisíc dolarů (cca 11,06 milionu korun). Daná selekce je přitom u konce, neboť v minulém týdnu dostali všichni zájemci e-mail.

Pouze v případě pěti set ovšem došlo ke schválení, přičemž mezi vybranými figuruje skotská zpěvačka Amy MacDonald či kanadský DJ Deadmau5, civilním jménem Joel Zimmerman. Oba dva jsou přitom fanoušky rychlých vozů, což dávají jaksepatří najevo právě na sociálních sítích. Je proto logické, že Ford doufá v publikaci řady fotek a dalších materiálů, v nichž bude GT v souvislosti s nimi figurovat.

Dále se již vyvolenými a odmítnutými nebudeme zabývat, na samotnou omezenou sérii si ovšem ještě posvítíme. Internetem aktuálně začínají kolovat názory na to, že Ford dělá chybu, když nenabízí více exemplářů. Exkluzivita totiž prospívá značkám jako Ferrari, v případě modrého oválu by ale mohla zafungovat kontraproduktivně.

Ford je vnímán jako mainstreamová automobilka, jejíž model GT by měl být pro každého pracujícího tatíka stimulem pro ještě náročnější každodenní dřinu. Pokud by pak v takovém zápřahu vydržel ještě několik málo měsíců, mohlo by jeho úsilí být korunováno právě koupí supersportu s přeplňovaným 3,5litrovým šestiválcem.

Jak jsme ovšem naznačili výše, k tomu nedojde, alespoň ne v příštích dvou letech, navíc i pozdější servisní péče bude mít daleko k běžné. Nové GT tak skončí spíše v klimatizovaných garážích, než abychom jej často vídali na silnicích či okruzích. Tím se kupé výrazně liší od předchozí generace osazené 5,4litrovým osmiválcem, jíž během dvou let vzniklo více než čtyři tisíce exemplářů.

S ohledem na tyto rozdíly v produkovaném množství se proto každý ptá, co za omezením výroby nového GT stojí. Mluví se totiž nejen o zachování exkluzivity, ale také o prodělku, jenž značku v souvislosti s každým kusem čeká. Čím menší tedy produkce bude, tím méně financí bude modrý ovál tratit.

Dále se spekuluje o navýšení produkční kvóty po oněch dvou letech, kdy by Ford dal do placu další sérii, ovšem již početnější. Musíme však znovu zdůraznit, že jde jen o dohady, které nemusí mít reálný základ. Pravý důvod může být zcela jiný a modrý ovál jej dost možná nakonec nikdy neprozradí.

Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu? - 1 - Ford GT 2016 e-maily 01Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu? - 2 - Ford GT 2016 e-maily 02
Zatímco 500 lidí dostalo příležitost si nový Ford GT pořídit...

Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu? - 3 - Ford GT 2016 e-maily 03
...více než šesti tisícům lidí modrý ovál tuto možnost odepřel

Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu? - 4 - Ford GT 2016 e-maily 04Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu? - 5 - Ford GT 2016 e-maily 05Ford vybral hrstku lidí, jimž dovolí koupit nové GT. Nedělá si tím medvědí službu? - 6 - Ford GT 2016 e-maily 06
Je přitom otázkou, co za omezenou dostupností nového GT skutečně stojí

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše