-

Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik?

Pohled na částku téměř čtvrt miliardy Kč zaplacenou za pouhou registrační značku zdvihá obočí. Její kupec ale pro všechno má svá vysvětlení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik?

9.11.2016 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Pohled na částku téměř čtvrt miliardy Kč zaplacenou za pouhou registrační značku zdvihá obočí. Její kupec ale pro všechno má svá vysvětlení.

Pokud přemýšlíte nad tím, proč někdo utratí 10 tisíc korun za věc, jako je personalizovaná značku na autě, jistě nejste sami. A možná vás při sumách, které se za značky utrácejí jinde, berou mrákoty. Pravdou je, že byznys s registračními značkami, které jsou nějakým způsobem zajímavé, je docela velký. A před pár dny zažil svůj vrchol, když jeden byznysmen koupil dubajskou značku „D 5” za neskutečnyćh 243 milionů korun.

Balwinder Sahani, také známý jako Abu Sabah, je původem z Indie a je to vlastník developerské firmy RSG International, která podniká kromě Indie i ve Spojených arabských emirátech, Kuvajtu a USA. V Dubaji také žije, alespoň část roku, a má tu auta. Mimo jiné dva vozy Rolls-Royce Phantom a na jeden z nich putovala právě ona nedávno koupená značka. Druhý nese značku „O 9”; Sahani má prostě v oblibě číslo devět.

„Sbírám unikátní značky a jsem hrdý na to, že tohle číslo mám,” uvedl Sahani po aukci. Vítězství mu přineslo značnou popularitu, bohužel nikoliv pouze v kladném slova smyslu. Nemůže prý jít po ulici, aniž by ho někdo nezastavil a nechtěl se s ním vyfotit. Někteří ho ale prý osočují z plýtvání penězi. „Je to složité, lidé komentují, aniž by věděli, jaký jsem člověk,” řekl Sahani pro CNN Money.

Není to první takový nákup Sahaniho, zmíněnou značku „O 9” pořídil vloni v přepočtu za 183,7 milionu korun. Kam tyto peníze putují, neví, dotyčný ale věří, že půjdou na zlepšování infrastruktury Dubaje a on tak svými nákupy podpoří město v dalšími rozvoji. Dubaj nemá žádnou daň z příjmu a Sahani vidí tyto značky jako jeden ze způsobů, jak přispět do veřejné pokladny. „Věřím v oplácení. Tohle město mi hodně dalo,” vysvětlil.

Dubajský dopravní inspektorát nicméně na otázky CNN Money, jak s vybranými penězi nakládá, neodpověděl. Víme ale, že podobných aukcí bývá několik do roka a že značky nejen lze prodat za milionové částky v dirhamech, dokonce může nad milionem dirhamů (cca 6,7 milionu korun) i začínat přihazování.

Samozřejmě se vytváří také trh se značkami z druhé ruky. Jedním z míst, kde se takovéto obchody koncentrují, je web Numbers.ae, projekt bratrů Arsanovových. Založili ho, když před dvěma lety neměli jak prodat vlastní sbírku značek, a prozatím největší obchod zprostředkovaný přes tento web měl hodnotu 18,1 milionu korun. Můžete si tam koupit i dubajská telefonní čísla.

Sahaniho relativně široce medializovaný obchod zvedl denní návštěvnost zmíněného webu na desetinásobek, což znamenalo problémy a nutnou investici do vylepšení techniky. Arsanovovým prý zatím web nevydělává, ale v budoucnu prý chtějí ze zprostředkovaných obchodů brát provizi. Proč to nedělají už nyní, nevíme. Značky tu začínají na 1 dirhamu (6,72 Kč) a aktuálně nejdražší nabízená je „X 98” s cenou 2,25 milionu dirhamů, tj. 15,1 milionu korun.

U nás podobný obchod možný není a zdráháme se věřit tomu, že kdy možný bude, alespoň takto soukromě. Jestli ČR jednou umožní obchody s personalizovanými značkami pod vlastní taktovkou, ukáže čas - při vidině částek, jaké jsou někteří lidé ochotní za specifické registrační značky dát, to nelze vyloučit...

Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 1 - nejdrazsi znacka rolls-royce sahani 01Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 2 - Nejdrazsi znacka Rolls-Royce Sahani dalsi 01Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 3 - Nejdrazsi znacka Rolls-Royce Sahani dalsi 02Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 4 - nejdrazsi znacka rolls-royce sahani 02
Balwinder Sahani vedle svých dvou Rollsů s výjimečnými registračními značkami

Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 5 - Nejdrazsi znacka Rolls-Royce Sahani dalsi 03
Ovšem, nejsou to jediné jeho Rolls-Roycy...

Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 6 - ind koupil znacku D5 za 243m 01Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 7 - ind koupil znacku D5 za 243m 02Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 8 - ind koupil znacku D5 za 243m 03Jak vypadá nejdražší značka světa na autě? A proč za ni majitel dal tolik? - 9 - Nejdrazsi znacka Rolls-Royce Sahani dalsi 04
Sahani na aukci, na které dal skoro čtvrt miliardy za pouhou registrační značku

Zdroj: CNN money

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama