James May konečně popsal, jak přesně ho vyhodili z Autocaru a co následovalo poté

Dnes veleslavný moderátor Top Gearu a The Grand Tour začínal jako redaktor Autocaru a už tam se dokázal projevit svým obvyklým způsobem. Vedení za to rádo nebylo a přišel vyhazov.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

James May konečně popsal, jak přesně ho vyhodili z Autocaru a co následovalo poté

15.7.2019 | Petr Prokopec

Dnes veleslavný moderátor Top Gearu a The Grand Tour začínal jako redaktor Autocaru a už tam se dokázal projevit svým obvyklým způsobem. Vedení za to rádo nebylo a přišel vyhazov.

V dnešní době nejspíše neexistuje nikdo, kdo by nechtěl mít na seznamu zaměstnanců Jamese Maye. Popularita Kapitána Šneka je obrovská, z čehož může těžit každé médium. A nemusíme zůstávat pouze u automobilismu, věhlasné je i Mayovo kutilství. Tak tomu je ovšem nyní, před Top Gearem ale neexistovalo zaměstnání, ze kterého by James dříve nebo později nedostal za dramatických okolností padáka.

Nejznámějším vyhazovem je ten, kterého se v roce 1992 dočkal v Autocaru. Jak May nyní vůbec poprvé do detailu vzpomíná, šlo o jeho vůbec první práci v automobilové branži. Z toho důvodu není podivné, že nebyl ihned povolán za volant coby špičkový tester nových aut. Místo toho byl pověřen sestavením ročenky testů, což je zdlouhavá a zejména nudná práce. Musíte totiž pročíst veškeré recenze svých kolegů, a z těch následně udělat „výcuc“ na nějakých zhruba 150 slov.

Každou recenzi v rámci ročenky uvádělo zvýrazněné velké písmeno prvního odstavce, což byla dle Jamese v časopisech 90. let velká móda. Právě na nich se rozhodl May dát vtipně najevo své utrpení. Ony „výcucy“ totiž začal koncipovat tak, aby první zvýrazněná písmena každého z nich nakonec vytvořila skrytý vzkaz.

Něco takového se snadno řekne, ale hůře udělá. May totiž musel vyrukovat s mnoha neobvyklými slovy. A zároveň musel celý článek sepsat tak, aby v něm posléze editoři a korektoři nezměnili hlavně úvod a s ním spojené velké písmeno. To se ale nakonec podařilo a v nejstarším automobilovém magazínu se tak po sestavení prvních zvýrazněných písmen objevil vzkaz: SO YOU THINK ITS REALLY GOOD YEAH YOU SHOULD TRY MAKING THE BLOODY THING UP ITS A REAL PAIN IN THE ARSE.

Do češtiny přeloženo: „Takže si myslíte, že je to opravdu dobré viďte? Měli byste si zkusit tu zatracenou věc dát dohromady, je to opravdová osina v zadnici“. Tento ukrytý vzkaz přitom prošel skrze veškeré čtení a povšimli si jej až čtenáři, kteří na něj upozornili redakci. Nikoliv však proto, že by si žádali Jamesovu hlavu, nýbrž proto, že jim to přišlo vtipné a domnívali se, že po odhalení zprávy něco vyhrají.

Výsledek byl ale zcela opačný, výhra se nekonala. Místo toho May přišel jednoho dne do kanceláře, která byla neobvykle tichá. Ihned se dozvěděl, že má jít na kobereček, kde mu bylo řečeno, že má padáka, a to kvůli onomu vzkazu, na který James mezitím zapomněl. Jak jsme totiž zmínili, práce na ročence byla časově náročná, a než vyšla, May se uchýlil k jiným - zřejmě zábavnějším - činnostem. Člověk se může zrovna v případě britského média podivit, neboť takový vzkaz svědčí u autora o velké kreativitě, třebaže neaplikované zrovna šťastným způsobem. Plácnutí přes prsty by šlo pochopit, ale vyhazov? May ho každopádně dostal a až nyní řekl, co následovalo.

Jak nyní smutně připouští, tato zkušenost pro něj byla značně devastující, po oznámení faktu, že vyhozen, byl prý zničen. Mimo jiné i proto, že ten den musel jít domů pěšky, což bylo asi 13 km. Ani dnes na to nevzpomíná úplně s úsměvem, nicméně za jeho padáka nejspíše být svým způsobem vděčni. Dá se totiž předpokládat, že pokud by z Autocaru nebyl vyhozen, nejspíše by postupoval po firemním žebříčku výše a výše. Jako takový by pak nejspíše nikdy nezamířil do původního a následně i do nově zformovaného Top Gearu. A bez něj by trojice velmi pravděpodobně nikdy nebyla tak úspěšná, jako byla a je.


James May konečně popsal, jak přesně ho vyhodili z Autocaru a co následovalo poté - 1 - James May Autocar vyhazov videoscreen 01
Tato ročenka a zejména v ní ukrytý vzkaz...

James May konečně popsal, jak přesně ho vyhodili z Autocaru a co následovalo poté - 2 - James May Autocar vyhazov videoscreen 02James May konečně popsal, jak přesně ho vyhodili z Autocaru a co následovalo poté - 3 - James May Autocar vyhazov videoscreen 03
...stály Jamese Maye místo v Autocaru. Dnes za to nejspíše můžeme být vděčni

Zdroj: Drive Tribe

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše