Reklama

Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí

Poškození tohoto auta je tak malé, že jej zdálky pouhým okem sotva spatříte. Přesto jeho oprava stála tolik jako celý, už slušný ojetý vůz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí

26.5.2018 | Petr Miler | 26 příspěvků

Poškození tohoto auta je tak malé, že jej zdálky pouhým okem sotva spatříte. Přesto jeho oprava stála tolik jako celý, už slušný ojetý vůz.

Teslu Model 3 už od prvních zmínek o ní provází image elektromobilu, který konečně zlomí jejich vnímání. Zatímco dnes jsou elektrická auta buď nepříliš atraktivní a přesto velmi drahá, nebo atraktivní a extrémně drahá, v případě Modelu 3 měla Tesla přijít s žádoucím vozem za zajímavou cenu. Od začátku se hovoří o cifře 35 tisíc dolarů coby základní ceně bez jakýchkoli dotací. To je dnes asi 770 tisíc Kč, tedy určitě ne málo peněz, ale představte si konkurenta BMW řady 3 schopného zrychlit na stovku za pár sekund a nabídnout tu nejmodernější techniku. Navíc jsou tu všemožné dotace, které takovou cifru dokážou snížit i o statisíce, to už by byla opravdu zajímavá nabídka.

Model 3 je na trhu, za tyhle peníze se ale neprodal jediný. Většina aut stojí kupující okolo 1,2 milionu Kč, což už není moc přitažlivá cifra. Hlavním důvodem je fakt, že Tesla základní Model 3 se zmíněnou cenou nenabízí a asi ani jen tak nenabídne - sám Elon Musk prohlásil, že kdyby to firma dnes udělala, zkrachuje. A tak se dnes soustředí spíše na vývoj ještě dražších verzí s logicky vyšší marží. Je to ale jediný problém, který strhává image Model 3 coby relativně levného elektromobilu? Zjevně nikoli.

Ukazuje to případ jednoho z majitelů Modelu 3, kterému se přihodila vcelku obvyklá věc. Při parkování přehlédl dopravní značku a levému přednímu blatníku způsobil asi 10centimetrovou promáčklinu. Je to prkotina, drobný parkovací šrám, jehož oprava by na většině aut stála pár tisíc korun. A pokud by šlo o pětimístnou sumu, pak by se vešla bezpečně do 20 tisíc korun. U Modelu 3 se oprava nevešla ani do 100 tisíc korun a tato hranice nebyla překročena zrovna o fous.

Majitel vozu, Chris Boylan z webu Clean Technica, měl auto pojištěné a svěřil jej firmě Precision Autoworks v New Yorku, jednomu z mála tamních servisů autorizovaných k opravám Tesel. Když se mu o pár dnů servis ozval s odhadem ceny opravy, nestačil se divit - v návrhu stálo 6 789,77 USD, tedy bezmála 150 tisíc Kč. Sto padesát tisíc korun za takovou prkotinu.

Pokud si nyní myslíte, že si hamižný servis rozhodl namastit kapsu na úkor naivního teslisty, mýlíte se - dělal jen to, co musel. I když na výrobu Modelu 3 měla být použita hlavně ocel, auto stále používá dost hliníku, který... „je přítomen” také v onom blatníku. Jednoduchá oprava už vzhledem k tomu nebyla možná, musel se objednat nový díl. To ještě není tak drahá věc (asi 5 500 Kč), vůz ale není poskládán příliš chytře, a tak se i kvůli výměně tak tak snadno zranitelné části musela demontovat spousta dalších dílů, třeba i v vnější zpětné zrcátko a rekalibrovat elektronika (protože když sundáte přední nárazník, odmontujete třeba i parkovací a další senzory). Komplikovanější dále bylo také lakování kvůli specifické modré barvě.

Věřit tomuto odhadu nemohla ani Boylanova pojišťovna, likvidátor ale servisu nakonec schválil opravu za 6 256,28 USD, tedy bezmála 140 tisíc Kč. Část nákladů se tedy podařilo eliminovat, velká část to ale zrovna nebyla - oprava takové prkotiny za 140 tisíc korun, co je skoro noční můra každého majitele auta. A posvěcení pojišťovnou jasně říká, že to prostě levněji udělat nešlo - servis na opravě strávil desítky hodin práce.

Ukazuje to, že Tesla Model 3 opravdu není levný elektromobily pro masy, ani trochu. Taková věc zdraží vlastnictví skrze cenu oprav nebo cenu pojištění. Překvapeni jsou i jinak loajální lidé sdružujících se na fórech majitelů Tesel, kteří to přičítají nezkušenosti firmy s vývojem a výrobou aut - ta je třeba postavit nejen tak, aby dobře vypadala a fungovala, ale i tak, aby se osinou v zadnici nestaly drobné opravy, které život s vozem nutně přináší. To se o Modelu 3 očividně nestalo...

Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí - 1 - Tesla Model 3 oprava lehkeho promacknuti blatniku cena 01Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí - 2 - Tesla Model 3 oprava lehkeho promacknuti blatniku cena 02
Při pohledu na celý vůz si sotva čehokoli všimnete, až bližší zkoumání ukáže promáčklinu na levém předním blatníku

Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí - 3 - Tesla Model 3 oprava lehkeho promacknuti blatniku cena 03
Prkotina? Fakticky možná, cenou opravy ani trochu - první odhad servisu hovořil o asi 155 tisících Kč

Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí - 4 - Tesla Model 3 oprava lehkeho promacknuti blatniku cena 04Kolik stojí oprava lehce ťuknutého blatníku Tesly Model 3? Image levného elektromobilu se dál hroutí - 5 - Tesla Model 3 oprava lehkeho promacknuti blatniku cena 05
Pojišťovnou posvěcená, tedy jistě cenově nikoli neadekvátní oprava pak přišla na bezmála 140 tisíc korun. To opravdu není levné a připomíná to spíše ceny podobných věcí u aut jako jsou ta od Porsche či ještě exkluzivnějších značek

Zdroj: Clean Technica

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 26 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše