Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí

(doplněno) Německá automobilka se musí potýkat s další nepříjemností. Britové tvrdí, že když se ji to hodí, umí vystopovat jakýkoli vůz, který prodala.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí

21.8.2019 | Mirek Mazal

(doplněno) Německá automobilka se musí potýkat s další nepříjemností. Britové tvrdí, že když se ji to hodí, umí vystopovat jakýkoli vůz, který prodala.

Doplněno: Podle dalších zveřejněných informací Mercedes nezneužívá systému eCall, ale do prodaných nových i ojetých aut na leasing instaluje specifické zařízení, které umí ve výjimečných případech aktivovat. Takto alespoň prezentují celou věc zástupci automobilky. Zákazníci jsou prý o této možnosti řádně informováni a jejich poloha nemá být průběžně sledována. Na další podrobnosti čekáme.


Od dubna 2018 musí být všechna nově vyrobená vozidla prodávaná v Evropě vybavena nouzovým systémem eCall. V případě nehody zařízení automaticky vytočí jednotné evropské číslo tísňového volání 112 a odešle potřebná data pohotovostním centrálám. Funkce má zabránit tomu, aby lidé umírali v nabouraných autech proto, že si nikdo nevšimne jejich nehody. To je jistě prospěšná, ovšem také ke zneužití svádějící funkce.

S instalací tohoto systému jsou totiž všechny vozy vybaveny řešením, které dovoluje posílat z auta prakticky kamkoli libovolná data, nikoli jen ta o nehodě. A podle britských médií jej Mercedes právě takovým způsobem zneužívá v případech, kdy se mu to hodí.

Automobilka podle Britů „špehuje řidiče tajnou instalací sledovacích zařízení do automobilů a předáváním informací soudním vykonavatelům“. Palubní technologie má být používána bez vědomí zákazníků třeba v případech, kdy leasingoví nájemci neplní své povinnosti a automobilka jim chce vůz odebrat. Neplatiči jsou prostřednictvím takto snadno vystopováni a jejich auto může být zabaveno, ať už se jej pokusí schovat kdekoli.

Mercedes něco takového nepopírá, třebaže z jeho vyjádření není jasné, jestli k takovým praktikám používá eCall nebo jinou technologii. Podle mluvčí automobilky zákazníci podepisují souhlas s možností sledování polohy ve smlouvách o financování vozů. Něco takového ale má přijít ke slovu „jen ve výjimečných případech a pouze jako poslední možnost“.

Jak jsme ale zmínili, hardware umožňujícím vysledovat polohu auta jsou vybaveny všechny prodané vozy bez ohledu na formu vlastnictví a samotná možnost dálkového sledování bez vědomí majitelů je varovná - vyvolává obavy z možného narušení soukromí. Bývalého britského ministra Davida Davise toto podezření vedlo k tomu, že požádal vládu o prošetření možného špehování.

„Nebylo by to poprvé, co by se velký podnik choval jako Velký bratr, ale je vzácné, aby to bylo tak zrádné, jako v tomto případě. Musím si položit otázku, zda je vůbec legální předávat informace jiným lidem, jakými jsou soudní vykonavatelé. Domnívám se, že by se příslušný ministr měl podrobně zabývat legalitou tohoto postupu,“ sdělil Davis před novináři.

Britská agentura obhajující lidská práva uvedla, že aktivita Mercedesu je znepokojivá. Konkurenti německého výrobce jako BMW, Jaguar Land Rover či Volkswagen se od podobných praktik distancovali, prý nic podobného neprovádějí.


Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí - 1 - Mercedes mozna spehuje zakazniky 01Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí - 2 - Mercedes mozna spehuje zakazniky 02Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí - 3 - Mercedes mozna spehuje zakazniky 03Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí - 4 - Mercedes mozna spehuje zakazniky 04Mercedes prý špehuje zákazníky, informace o poloze auta zneužívá, když se mu to hodí - 5 - Mercedes mozna spehuje zakazniky 05
Mercedes podle všeho umí zjistit polohu jakéhokoli auta, které prodal. A v některých případech se tyto informace nezdráhá poskytnout třetí straně

Zdroj: CNN

Mirek Mazal

Reklama

Autobazar

zobrazit vše