Reklama

Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady

Zprvu zdánlivě okrajový problém se teď má týkat až 10 procent všech Focusů RS a nikdo neví, jestli je to finální číslo. Ford potíže přiznává, řešení ale nemá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady

10.11.2017 | Petr Prokopec | 49 příspěvků

Zprvu zdánlivě okrajový problém se teď má týkat až 10 procent všech Focusů RS a nikdo neví, jestli je to finální číslo. Ford potíže přiznává, řešení ale nemá.

Ford Focus RS je jistě vozem, po kterém není těžké zatoužit. Vedle zajímavého designu nabízí ještě zajímavější technická data - přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec EcoBoost dává výkon 350 koní, který míří na všechna čtyři kola skrze šestistupňový manuál. Umí překonat 250 km/h a na stovku zrychlí pod 5 sekund. A nedávno k tomu všemu přibyla ještě ruční brzda „ve stylu Kena Blocka“.

Již z tohoto výčtu vychází Focus RS nadmíru kladně, české zastoupení Fordu pak vše ještě korunovalo cenou startující pod milionem korun. To je opravdu bezkonkurenční nabídka, zvláště s ohledem na to, co nabízí ostatní. Mělo by to vzbuzovat velký zájem a soudě podle toho, kolik Focusů RS vídáme, jej to skutečně vzbudilo. Jenže tak úplně výhra to pro Ford není, kvůli technickým problémům. Už v září se začaly objevovat zprávy, že Focus RS má potíže s výdrží motoru, a nyní se ukazuje, že opravdu nejde o banální problém.

Za vším vězí již zmiňovaný 2,3litrový EcoBoost, tedy stejná pohonná jednotka, jakou disponuje i čtyřválcový Ford Mustang. Vůči němu však Focus RS nabízí i trochu vyšší výkon, kterého bylo dosaženo za pomoci turbodmychadla typu twin-scroll s větším kompresorem a mezichladičem, méně restriktivním sáním a výfukem o větším průměru. Focus RS má také mít hlavu válců vyrobenou z lepší slitiny, má tak zvládat vyšší teploty, navíc je usazena na robustnějším těsnění.

Nicméně právě tyto úpravy jsou zdrojem problému, jenž je spojen s únikem chladicí kapaliny. Ono vylepšené těsnění, jež má odolávat větší termální zátěži, se rychle opotřebovává, až nakonec zejména mezi prvním a druhým válcem přestane těsnit zcela. V té chvíli se do motoru dostává chladicí kapalina, jejíž přítomnost je signalizována nejen nefunkčností válce, ale i bílým kouřem proudícím z výfuku.

Zprávy o výskytu této závady přichází z celého světa. Jeden z německých majitelů s přezdívkou mcloud0102 uvedl, že s vozem najel 19 000 km, ani jednou přitom nebyl na okruhu a ani jednou nevyzkoušel driftovací režim. Přesto mu ubylo asi 200 mililitrů chladicí kapaliny. Navíc mu kvůli špatnému těsnění motor fungoval jen na tři válce, problematické bylo i topení.

Do horšího světla staví tyto informace fakt, že má jít již o druhý motor tohoto uživatele. Přitom právě výměnou pohonných jednotek Ford řadu stížností majitelů Focusu RS na problematické těsnění řešil. Navýšení výkonu o 40 koní vůči Mustangu se tedy jeví jako zásadní problém, se kterým si navíc automobilka neví rady. Momentálně od ní slyšíme jen to, že „si je vědoma stížností a celou záležitost vyšetřuje“. Pokud prý lidé ony vady zaznamenají, mají navštívit dealera a nechat si vůz opravit.

Nicméně to není řešení, jak potvrzuje třeba americký majitel vozu Brett, který v závěru srpna měl problémy se startováním. Na přístrojovém štítu se navíc objevila kontrolka signalizující závadu motoru, proto vůz nechal prohlédnout diagnostikou ve společnosti Advance Auto Parts. Hlášeno bylo „náhodné vynechávání motoru“, načež nechal svůj Focus RS s 33 800 km odtáhnout do nejbližšího servisu Fordu.

Dealerství jej posléze informovalo o ztrátě kompresí ve druhém a třetím válci, což naznačovalo vadné těsnění. Objednána tak prý byla sada komponentů na opravu, nicméně ani po šesti týdnech nebyl Focus RS opraven. Až teprve před pár dny, 2. listopadu, Brett dostal svůj vůz zpátky, dokonce rovnou s novou hlavou válců, která měla dorazit na zásah někoho z vyššího vedení Fordu. Stran toho byl Brett i „adekvátně“ odškodněn.

Je otázkou, zda tímto byla celá záležitost skutečně vyřešena, jak naznačuje německý případ a montáž druhého motoru. Ostatně o jeho instalaci mluví i řada dalších majitelů, kteří zaznamenali obdobný problém. Mnozí přitom ani nenajeli takový počet kilometrů jako výše zmíněný Brett, na níže přiloženém videu je třeba Focus RS majitele s přezdívkou maschoff69, který má na tachometru pouze 17 300 km. Přesto „kouří jako parní lokomotiva“.

Bude tedy zajímavé sledovat, co se odehraje dále, nicméně pouhá výměna těsnění prý nestačí. Mezi hlavou a blokem dochází při práci motoru k mikropohybům, které vedou k obrušování onoho těsnění. Jeho vylepšená verze sice má celou plochu mezi válci pokrytu elastomerem, navíc bylo i zesíleno, nicméně s těmito modifikacemi zatím nikdo nenajel dostatek kilometrů, aby mohl za dané opravy dát ruku do ohně.

Jakkoliv je tedy Focus RS nadmíru žádoucím vozem a na českém trhu je k mání opravdu levně, možná byste v případě zájmu měli vyčkat, než Ford přijde s finálním řešením problému. Snadno se může stát, že po několika málo tisících kilometrů budete řešit stejný problém jako lidé v Německu, Velké Británii či USA, prostě kdekoli na světě.

Můžete mít ale samozřejmě i štěstí na kus, závada se dle odhadů prý 5 až 10 procent prodaných aut. I to je ale obrovské číslo a je otázkou, zda se problém u zbytku lidí neprojeví během následujících měsíců. Koneckonců vždy záleží na namahání pohonné jednotky i okolních podmínkách. A pokud je přitom motor vadný již v rámci svého designu, pak prostě dříve nebo později může selhat každému...

Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 1 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 01Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 2 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 02Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 3 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 03Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 4 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 04
Problémy s Fordem Focus RS...

Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 5 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 05Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 6 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 06Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 7 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 07Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 8 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 08
...jsou hlášeny z celého světa

Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 9 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 09Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 10 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 10Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 11 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 11Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 12 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 12
Jednou z příčin je špatné těsnění pod hlavou...

Nejsilnějším Focusům se dál porouchávají motory, Ford si s tím neví rady - 13 - Ford Focus RS problemy tesneni nove foto 13
...je však otázka, zda vše vyřeší nový typ

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 49 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše