Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný

Formule 1 už není tak zajímavou podívanou, jakou bývala, a většina lidí to přisuzuje formulím a způsobu závodění s nimi. Realita je ale přinejmenším složitější - i většina okruhů z pera jediného designéra na tom má svůj nemalý podíl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný

9.6.2019 | Petr Prokopec

Formule 1 už není tak zajímavou podívanou, jakou bývala, a většina lidí to přisuzuje formulím a způsobu závodění s nimi. Realita je ale přinejmenším složitější - i většina okruhů z pera jediného designéra na tom má svůj nemalý podíl.

Pokud jste fanoušky Formule 1, velmi pravděpodobně již po většinu nedělních odpolední nezažíváte takové vzrušení, jako před pár lety. Královská motoristická disciplína se neskutečným způsobem proměnila, což je patrné také na pohonných jednotkách. Minulostí jsou ukřičené atmosférické osmiválce či desetiválce, místo nich dorazily turbohybridní šestiválce, jejichž zvuk bývá často přirovnáván k vysavačům. Řada závodů se navíc rozhoduje od zeleného stolu, a to pomalu již během kvalifikace. Není tak překvapivé, že mnoho diváků usíná již po druhém kole.

Noví majitelé se tento stav pochopitelně snaží zvrátit, nicméně otázkou je, zda náhodou nebojují s větrnými mlýny. Problémů je více a ten dost možná hlavní je zakopaný daleko hlouběji. Dvorním architektem okruhů celého šampionátu se stal Hermann Tilke, který se možná sice snaží, seč může, jak dostát zadání, ovšem nekonečné množství nápadů nemá. Pro závodní tratě tak používá prakticky stejnou koncepci, jíž pouze tu a tam pozmění a přidá některý unikátní prvek. Jím navržené okruhy tak působí charakterově velmi podobně, třebaže se na první pohled výrazně liší.

Řada Tilkeho okruhů je oblíbená, jak mezi diváky, tak mezi jezdci. Třeba do amerického Austinu se piloti těší již s několikaměsíčním předstihem. Zábavný je rovněž Bahrajn. Nicméně takové Abú Zabí je již jasným důkazem toho, že Tilke kladl daleko větší důraz na opulentnost okolního prostředí než na vzrušení dosahované při závodech. Okruh vznikl na uměle navozené půdě, proto je zcela plochý. A ve všech ostatních ohledech architekt postupoval jako dříve.

Co přesně to znamená? V podstatě tolik, že třeba takové Lego by klidně mohlo spustit novou řadu stavebnic, jež by byla zaměřena jen na skládání světových okruhů. Společnost by ji navíc uvedla na trh při minimálních nákladech, neboť by pomalu stačilo jen pár univerzálních kostiček, aby bylo poskládáno hned několik tratí. Nevěříte? Stačí si pustit následující video, ze kterého zjistíte, že pro Tilkeho jsou prioritou dlouhé a široké rovinky, ideálně zakončené úzkými zatáčkami, do nichž se musí prudce brzdit.

Mimo to lze zmínit ještě rychlá esíčka či chirurgicky přesné zatáčky, to je ale prakticky vše. Daleko více inovací je spojeno spíše se zbytkem lokality, zmiňované Abú Zabí tak kupříkladu dostalo hotel usazený přímo nad tratí. Singapur se pochlubil nočním osvětlením, zatímco Soči vedlo skrze historickou část města, kde díky tomu vznikla nejužší zatáčka v celém seriálu. Nicméně krom těchto specifik najdeme na trati prakticky tytéž pasáže, často navíc okopírované z tradičního okruhu v Silverstone.

Nechápejte nás špatně, nemáme nic proti Tilkemu. Je to respektovaný architekt, obecně vzato odvádí dobrou práci a je jistě značně limitován požadavky organizátorů i majitelů okruhu. Nicméně je třeba si uvědomit, že aktuálně je plně podepsán pod polovinou okruhů v celém kalendáři. Zbývající navíc zčásti zmodernizoval, kvůli čemuž celý šampionát začíná být jednolitý. Bylo by tak zkrátka záhodno, kdyby řešení části okruhů bylo svěřeno někomu jinému.


Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 1 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 01Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 2 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 02Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 3 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 03Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 4 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 04Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 5 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 05Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 6 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 06Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 7 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 07Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 8 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 08Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 9 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 09Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 10 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 10Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 11 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 11Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 12 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 12Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 13 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 13Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 14 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 14Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 15 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 15Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 16 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 16Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 17 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 17Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 18 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 18Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 19 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 19Pozadí vzniku moderních okruhů Formule 1 ukazuje, proč je dnes šampionát tak nudný - 20 - Hermann Tilke okruhy 2019 videoscreen 20
Hermann Tilke je plně podepsán již pod polovinou okruhů v kalendáři. Není tedy divu, že závodní víkendy začínají být značně jednotvárné, třebaže na první pohled se okruhy liší

Zdroj: Chain Bear F1@Youtube

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama