- -

Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS

Čínské sdružení se nedohodlo s kdysi mateřskou firmou automobilky na opětovném používání značky Saab. Nyní chce prorazit se svou vlastní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS

21.6.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Čínské sdružení se nedohodlo s kdysi mateřskou firmou automobilky na opětovném používání značky Saab. Nyní chce prorazit se svou vlastní.

O čem se dlouhou dobu jen spekulovalo, to se nyní stává skutečností. Saab jakožto automobilová značka je po dlouhých peripetiích a snahách o záchranu mrtev. Tím sice neříkáme, že jde o smrt definitivní, do budoucna však zájemce může usilovat pouze o název a logo. Jinak ovšem musí začínat od nuly, neboť zbytek majetku značky připadl čínskému sdružení NEVS (National Electric Vehicle Sweden).

Tato společnost měla původně v držení i práva na značku Saab, nicméně v důsledku žádosti o ochranu před věřiteli, ke které došlo v roce 2013, o ně z vůle společnosti Saab Group přišla. Ta přitom fungovala a funguje nezávisle na někdejší automobilce, přičemž se zabývá výrobou letadel, naváděných střel a další vojenskou technikou. Mimo to před dvěma roky koupila i loděnice Kockums.

To jsme ovšem poněkud odbočili, proto rychle zpátky ke sdružení NEVS. To se z pokraje bankrotu dokázalo vyškrábat opět na světlo světa, když získalo hned dvě lukrativní zakázky na odběr celkově 170 tisíc nových elektrických sedanů 9-3. Ty se vzhledem podobají svému někdejšímu švédskému předobrazu, pohonnou jednotku však již mají naprosto odlišnou.

Číňané doufali, že budou znovu moci profitovat z názvu a loga Saabu, jednání se švédskou mateřskou společností ale zkrachovala. NEVS tedy aktuálně oznámil, že veškeré vozy bude prodávat pod svou vlastní značkou. Ostatní plány ale prý zůstávají v platnosti, což znamená, že nejprve se o výrobu postará továrna v Trollhättanu.

Pokud následně vše půjde dobře, pak bychom se v roce 2018 měli od NEVSu dočkat zcela nového modelu. I ten ovšem bude duchovním odkazem Saabu, neboť vznikne na základě platformy Phoenix, kterou se Švédům podařilo dovyvinout krátce před krachem. Na této architektuře by přitom měly vzniknout tři SUV a sportovní sedan ve stylu fastbacku.

Právě tyto kroky jsou podle prezidenta firmy Mattiase Bergmana pravým důvodem, proč se NEVS rozhodl opustit logo Saabu. Nová identita má „podporovat naši velkou a stále důležitější vizi - vytvořit mnohem udržitelnější budoucnost mobility“. Nakolik se to přitom povede, to je sporné, zvláště v Evropě. Možná i proto NEVS prozatím počítá pouze s čínským trhem.

Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 1 - NEVS logo
NEVS odhalil nové logo...

Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 2 - saab zahajil vyrobu 01Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 3 - saab zahajil vyrobu 02Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 4 - saab zahajil vyrobu 03Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 5 - saab zahajil vyrobu 04Saab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 6 - saab zahajil vyrobu 04aSaab jako automobilka je definitivně mrtev, elektrická 9-3 už bude jen NEVS - 7 - saab zahajil vyrobu 05
...pod kterým bude prodávat elektrický sedan 9-3

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše