Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Škoda Roomster nedostane nástupce, nahradí ji jedno ze dvou nových SUV
6.3.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Česká automobilka čichá úspěch modelů SUV. Plánuje proto kompakt, sedmimístného mastodonta i levného prostorného stěhováka.
Dění na ženevském autosalonu není zajímavé pouze konkrétními novinkami přímo na výstavišti Palexpo, ale také rozličnými avízy věcí budoucích. Takových, které prozatím existují pouze na rýsovacím prknu či mnohdy jen v hlavách vedení. Jedním z nich je i malé SUV, které by podle šéfa mladoboleslavské automobilky Dr. Winfrieda Vahlanda mělo v příštích letech nahradit současné MPV Roomster. Důvodem jsou, jak už také jinak, slábnoucí prodeje. V loňském roce totiž brány továrny opustilo jen 35 000 exemplářů Škody Roomster, což opravdu není mnoho.
Vahland ve své zpovědi rovnou připustil, že jedním z důvodů, proč kupci dávají přednost jiným vozům, je svérázný vzhled. Kromě toho se ovšem trh s vozy kategorie MPV lehce „smrskává“, zatímco segment kompaktních SUV míří vzhůru. Díky tomu by příspěvek značky, která v Ženevě představila novou Octavii III Combi, byl trefou do černého.
Malé SUV ovšem není jedinou novinkou v segmentu vozů s off-roadovitým vzhledem. Podle Franka Welsche, šéfa technického oddělení Škodovky, se značka zabývá už dříve probíraným sedmimístným SUV, které by v hierarchii firmy stálo nad modelem Yeti. Celkem tak má Škoda v plánu vyrábět tři různá SUV, to je docela odvážné.
Mimo to se zvažuje ještě výroba prostorného rodinného stěhováku, který by použil prodlouženou platformu Volkswagenu Caddy, ale to je jeden ze vzdálených cílů. Ty aktuální se týkají hlavně nástupce Škody Superb, který by podle Vahlanda měl být „opravdovým mezníkem“. Očekávat tak máme nadstandardní evoluci stávající generace, ale nejsme si jisti, jestli pan Welsch nepřehání - první fotografie spíše hovoří jen o běžném faceliftu než radikální změně.
To ovšem není jediný krátkodobý cíl značky. Mladoboleslavská automboilka by totiž velmi ráda co nejdříve začala prodávat na 500 000 kusů třetí generace Škody Octavia ročně. Pomoci má přitom hlavně nová továrna na platformy MQB, která se staví v Číně necelých 100 km od Šanghaje.
Je tak jasné, jaký trh je pro Škodu nejvýznamnější. Tomu ostatně odpovídají i současné výsledky. Za rok 2012 totiž značka prodala na 930 000 vozů, z nichž 240 tisíc skončilo právě v Číně. Mimo to se Škoda zaměří ještě na Rusko (v pořadí třetí hlavní trh po Německu), které by mělo být klíčovým faktorem k navýšení prodejů na 1,5 milionu vozů v roce 2018.
Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2013, máme pro vás i galerii živých fotografiích přímo ze Ženevy.



Škoda Roomster se neprodává tak, jak by si značka představovala. Pro letošek tak nabídku má oživit edice Fresh, do budoucna Škoda počítá s nahrazením kompaktního MPV kompaktním SUV

Sedmimístné SUV značky Škoda se objevilo již na první neoficiální ilustraci
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Ferrari pošle své zpackané elektrické Luce přímo do zdi
dnes
Na nenápadném místě v polském vnitrozemí stojí nedaleko od Česka ráj superaut, kde vedle sebe jen tak postávají Ferrari, Bugatti či Pagani
včera
Moderní poctu ikonickým Lanciím pohání 1000koňový motor od Koenigseggu a je to něco, jeho projev nahání husí kůži
1.6.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Škoda Superb vyšla z testů Němců jako auto s vůbec největším dojezdem v reálném provozu. Takových aut jmenovali 15
před 3 hodinami
Ford se najednou staví proti zákazu spalovacích aut, ještě před 3 roky hystericky bojoval už proti jeho odkladu
před 5 hodinami
Zatímco Audi láká na podobu dveří, novou Q7 kompletně odhalil únik. Takhle bude vypadat zvenčí i zevnitř
před 6 hodinami
Mechanik si sám udělal servis, za který si Bugatti účtuje 560 tisíc Kč, jen za 33 tisícovek. A ukázal, na čem všem si automobilka mastí kapsu
před 8 hodinami
BMW dál maže rozdíly mezi M4 a M2. Po poslední modernizaci menší model líp opravdu nevypadá, nabízí ale prakticky to samé
před 9 hodinami
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.03. 15:10 - Truck Daškam
- Fiat a vše kolem nich 06.03. 14:19 - pavproch
- STK - jak jít štěstíčku naproti? 06.03. 10:59 - jerry
- S větrem ve vlasech.... 06.03. 10:56 - pavproch
- e90 330i 2006 250kkm + náhradní motor 06.03. 06:08 - pavproch
- Elektromobily a vse kolem nich 06.02. 06:55 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 06.01. 15:43 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.31. 19:29 - řidičBOB
