Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz

Stačilo prodloužit oblíbenou disciplínu kalifornských elektromobilů ze 400 metrů na půl míle a dominance byla rázem pryč. I tak předvedl Model 3 velmi slušný výkon, o dost horší je to v případě prodejů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz

25.6.2019 | Petr Prokopec

Stačilo prodloužit oblíbenou disciplínu kalifornských elektromobilů ze 400 metrů na půl míle a dominance byla rázem pryč. I tak předvedl Model 3 velmi slušný výkon, o dost horší je to v případě prodejů.

V neděli jsme se nedočkali jen extra nudné Velké ceny Formule 1 ve Francii, ale také druhé epizody sedmadvacáté série Top Gearu. Chris Harris usedl za volant Tesly Model 3 ve verzi Performance, ze které byl docela uchvácen. S kalifornským automobilem proto zamířil na start závodu ve zrychlení, přičemž soupeři mu byly tradiční benzinové výkonné sedany, tedy Alfa Romeo Giulia QV, BMW M3 a Mercedes-AMG C63S. Pokud ovšem myslíte, že Tesla všechny sfoukla jako svíčku, čeká vás nepříjemné překvapení.

Je totiž třeba dodat, že Harrisovi nikterak neunikly schopnosti elektromobilů ve zrychlení na krátkou vzdálenost. Proto se rozhodl, že test nebude probíhat jako obvykle jen na 400 metrech. Místo toho byl cíl vzdálen 800 metrů, což se pro Model 3 ukázalo být oříškem. A to přesto, že Harris se postaral o neskutečný rozjezd Tesly, kterého v kratších sprintech obvykle nejsme svědky. Zbývající trojka tak na první pohled vypadá, jako když její řidiči zaspali. Než se jejich vozy pohnuly, měla Tesla za sebou již několik metrů.

Náskok elektrického vozu se ale postupně začal zmenšovat, byť nakonec to byla pouze třícípá hvězda, která si mohla připnout na opasek skalp Tesly. Navíc se tak stalo jen velmi těsně, takže bychom Modelu 3 měli zatleskat. Nicméně tady fanouškům vozu zůstávají spíše oči pro pláč, neboť vítězstvím elektromobility si bezesporu byli jisti již od chvíle, kdy Top Gear na zorganizování testu vůbec pomyslel. Jak se ale ukazuje, spalovací pohonné ústrojí stále má co říct - přibýt na sprintu další stovky metrů, dorazili by i zbylí soupeři.

Pro Teslu to není dobrá zpráva, neboť o porážku benzinové konkurence nemůže opřít marketingové úsilí. Automobilka by přitom nyní potřebovala i takový stimul, aby mohla navýšit prodeje. Zejména ty evropské totiž rychle klesají. Zatímco v březnu bylo registrováno 15 755 kusů Modelu 3, v dubnu to již bylo pouze 3 659 aut a v květnu dokonce jen 2 820 kusů. Úspěšnější tak byl i Renault Zoe, o kterém v médiích pomalu nepadne slova - Model 3 se skloňuje den co den.

Již v Americe Tesla víceméně narazila na strop svých možností, zpomalení odbytu v Evropě je pro ni další problém. Značce zbývá k zasycení víceméně jen Čína, která sice je neuvěřitelně lidnatá, ovšem Model 3 je pro tamní populaci příliš drahý. A takový zůstane i po dostavení lokální továrny, tedy Gigafactory 3. Je tak pochopitelné, proč značka již nekupuje zaměstnancům na záchod ani toaletní papír - když klesají příjmy, musí klesat i náklady...


Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 1 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 01Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 2 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 02Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 3 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 03Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 4 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 04Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 5 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 05Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 6 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 06Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 7 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 07Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 8 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 08Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 9 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 09Tesla Model 3 narazila na vrchol svých možností, převálcoval ji Němec i Francouz - 10 - Tesla Model 3 vs Alfa Romeo Giulia QV vs BMW M3 vs Mercedes-AMG C63S 2019 videoscreen 10
Ani s Chrisem Harrisem za volantem nedokázala Tesla Model 3 pokořit Mercedes-AMG C63S. Prodejně pak byl tento vůz překonán Renaultem Zoe

Zdroje: Top Gear@Youtube, JATO Dynamics

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama