Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci

Kejkle automobilek s oficiálními prezentačními fotkami evidentně neznají hranic. Snímky nových Škod z poslední doby zašly tak daleko, že skutečné na nich není už vůbec nic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci

10.4.2018 | Petr Prokopec | 13 příspěvků

Kejkle automobilek s oficiálními prezentačními fotkami evidentně neznají hranic. Snímky nových Škod z poslední doby zašly tak daleko, že skutečné na nich není už vůbec nic.

Jak pořídit působivé fotografie automobilu? Škoda se vcelku nedávno vytasila s návodem, který pro ní připravil Julian Calverley. Známý britský fotograf se kvůli tomu s Octavií Scout vydal do Walesu, přičemž sebou nevláčel drahé přístroje, nýbrž pouhý mobil. Přesto i tak za pomoci zkušeností a několika aplikací, ve kterých kupříkladu upravil ostrost a textury, vytvořil snímky, jež by automobilka z fleku mohla využít při propagaci.

Nicméně Škoda tak trochu káže vodu, ovšem sama pije víno. V rámci oficiálních fotogalerií nepostupuje dle jediného bodu Calverleyho seznamu - svůj štáb nevláčí po kopcích a nenutí sledovat, kdy vyjde slunce či může pršet. Místo toho jednoduše osloví své dodavatele z řad firem zaměstnávajících špičkové grafiky a ti ji vytvoří dokonalou iluzi čehokoli.

Nebojte, neprobudili jsme se z dekád umělého spánku a víme, že snímky publikované automobilkami realitu neodráží už roky. Stačí se podívat třeba na nedávné obrázky VW T-Roc a je vám hned jasné, že auto nebylo ani na jednom z míst, kde je zachyceno a fotky, na kterých se pohybuje, neukazují jedoucí vůz - má obvykle jen kola „roztočená” na počítači.

Tohle se dělá už roky - firma nechá pořídit zvlášť záběry exteriérů a zvlášť záběry auta ve studiu a výsledek vznikne „slepením” těchto záběrů. Ukazovali jsme vám i poněkud fiktivnější metody, ke kterým se uchyluje Audi nebo pozoruhodně falešné první video s Bugatti Chiron, které bylo natočeno ještě dříve, než vzniklo samo Bugatti. To pořád ale byla částečná realita.

Důvody, proč se automobilky k těmto praktikám uchylují, jsou obvykle pragmatické. Není nic těžkého vzít auto do města, do hor nebo kamkoli jinam a udělat pár fotek, pak jste ale konfrontováni s tím, co se nedávno stalo Fordu s novým Focusem nebo VW s novým Touaregem - auto je nafoceno bez maskování už měsíce před premiérou. V době, kdy má mobil s foťákem skoro každý, je prakticky nemožné focení utajit.

Tohle chápeme, proto třeba u T-Rocu vznikly snímky tak, jak vznikly, v tomto i dalších zmíněných případech ale šlo o částečnou realitu upravenou v digitálním světě. Škoda - a nejen ona - ale zašla v poslední době ještě dál. Některé její prezentační fotky vznikají tak, že skutečný na nich není jediný pixel a ani nejmenší část záběrů nebyla pořízená pomocí fotoaparátu.

Pár důkazů můžete vidět níže. Pochlubila se jimi česká firma Punctum Images, která tyhle fotky pomáhá automobilkám vytvářet. Poznáte mezi nimi minimálně nedávnou prezentační fotku Kodiaqu Laurin a Klement, který se tvářil, jako že se nachází poblíž luxusního horského hotelu. Nebyl tam a být ani nemohl - žádný takový neexistuje. A ani samo auto se v této poloze s danou značkou a dalšími detaily nikdy nikde nevyskytovalo, graiku dodala jiná česká firma Fallon .

Docela by nás zajímalo, kolik taková sranda stojí - levná rozhodně nebude. A nejsme si úplně jisti, proč firma zachází tak daleko. Autoři „fotek” by nám patrně řekli, že něco tak dokonalého nikdy nejde nafotit, ani kdybyste si návod Juliana Calverleyho přečetli stokrát. Nemluvě o tom, že dokonalý hotel s ideálním prostředím neexistuje, podobně jako nejde ani ve studiu do naprosto perfektního světla postavit ono auto - počítačový svět meze nemá.

Na druhou stranu je výsledkem jedna jediná fotka, která... je dokonalá, až to bolí. Přes veškerou snahu nepůsobí úplně přirozeně a snaha ukázat nové produkty v co nejlepším možném světle se tak možná míjí účinkem. To už ale posuďte sami, třeba na to budete mít jiný názor...

Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 1 - Skoda a digitalni foceni 2018 01Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 2 - Skoda a digitalni foceni 2018 02Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 3 - Skoda a digitalni foceni 2018 03Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 4 - Skoda a digitalni foceni 2018 04
Společnost Punctum Images připravila digitální luxusní hotel pro „focení“ Škody Kodiaq Laurin & Klement...

Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 5 - Skoda a digitalni foceni 2018 05Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 6 - Skoda a digitalni foceni 2018 06Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 7 - Skoda a digitalni foceni 2018 07Uhádnete, co je skutečné na této fotce Škody Kodiaq? Snad ani nemáte šanci - 8 - Skoda a digitalni foceni 2018 08
...i venkovní prostředí pro sportovní modely značky. To dokonce vzniklo ve dvou verzích, pokaždé je ale vše zcela umělé. Auta „dodal” Fallon Prague a jsou to znovu jen rendery

Petr Prokopec

Diskuze 13 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama