Reklama

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne

Dvanáctiválce jsou snad nejlákavější motory. Jenže ne každý z nás si může koupit nové Lamborghini. Tady jsou levnější alternativy, nikoli bez rizika.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne

26.5.2018 | Petr Miler

Dvanáctiválce jsou snad nejlákavější motory. Jenže ne každý z nás si může koupit nové Lamborghini. Tady jsou levnější alternativy, nikoli bez rizika.

Pořizovat si starší dvanáctiválcové auto za pár set tisíc korun je z racionálního hlediska velmi špatný nápad, protože provozní náklady něčeho takového bývají enormní. První majitelé, kteří za takové auto dali tři, čtyři, šest milionů korun, s něčím takovým jistě počítali a asi to pro ně nebyl velký problém.

Jenže když člověk za patnáctiletou V12 dá pár set tisíc korun, provozní náklady se nezmenší proporcionálně. Přinejlepším zůstanou stále stejné, přinejhorším budou růst, protože takové auto bude už mít něco za sebou. Protože se pohybujeme mezi prémiovými značkami, hodinové sazby v autorizovaných servisech hravě přesáhnou tisíc korun.

Další věcí jsou náhradní díly - třeba vzduchové tlumiče mohou stát klidně 30 tisíc za kus. Zapalovací svíčky a cívky nejsou čtyři, je jich dvanáct. A úplně všechno ovládané elektricky znamená, že úplně všude jsou elektromotory, které se mohou pokazit. Zkrátka - spotřeba, která se těžko dostane pod 15 litrů na sto, klidně může znamenat v provozu dvanáctiválce jen drobné.

Ale také nemusí. Můžete natrefit na vynikající kousek, jehož údržba bude sice stále dražší oproti Volkswagenu Passat, ale nemusí jí být o mnoho víc a poruchy se vám také můžou vyhýbat. Je však mylné předpokládat, že to tak bude jistě, když auto jako nové bylo drahé. Vysoká cena auta totiž neznamená adekvátně vyšší odolnost ve srovnání s běžnými auty. Proč tomu tak je, resp. může být, jsme se kdysi rozepisovali v článku o přepychových autech za cenu Octavie.

Osmiválce bývají lehčí, spolehlivější, mívají nižší spotřebu i provozní náklady. Také výběr je větší a klidně i v tom samém modelu bývá V8 levnější na pořízení i na provoz. Jenže pro nadšence je dvanáctiválec magický, přitažlivý, ušlechtilý. Co na tom, že není v Lamborghini. Pokud jste na tom stejně, tady je pět relativně levných aut s V12, která by za to stála.

1. Aston Martin DB7

Možná to vypadá jako nesmysl, jednak na první pohled a jednak při pohledu na ceny DB7, ale protože na světě moc dvanáctiválců není, tenhle sexy Aston opravdu patří k nejlevnějším dvanáctiválcům na trhu. Šasi má základ v Jaguaru XJS a pod kapotou je motor o objemu 5,9 litru, který vznikl spojením dvou šestiválců od Fordu, ale plebejským původem se nenechte odradit - sametový je úplně stejně jako jiné V12 a používá se dodnes.

Ovšem, není to jediná součástka Astonu DB7 s plebejským původem - další jsou třeba zadní světla. Takové vypůjčení není žádná výjimka a kvality DB7 rozhodně nesnižuje, ale přesto - chcete-li Aston s dvanáctiválcem, dá se silně doporučit novější a designově víc nadčasový model DB9. Ten už ale levný není...

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 1 - aston martin db7 v12 vantage 6levnychV12 015 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 2 - aston martin db7 v12 vantage 6levnychV12 025 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 3 - 6 levnych aut s V12 ktera vas zruinuji dalsi 01

2. BMW 750iL

Přitažlivost řady 7 generace E38 není omezena jen na dvanáctiválcovou verzi, křivky vozu navržené Boykem Boyerem jsou dosud mnohými fanoušky považovány za vrchol designu BMW. Navíc tohle auto vypadá, jako že uvnitř sedí někdo, jehož ďábelské plány dokáže překazit jedině James Bond. Nebo naopak - agent 007 osobně.

Špičkový komfort v kabině je samozřejmostí a pod kapotou je motor, který se stal základem pro dvanáctiválec v McLarenu F1. Největším slabým místem motoru je údajně chladicí systém.

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 4 - bmw 750i 6levnychV12 015 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 5 - bmw 750i 6levnychV12 025 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 6 - 6 levnych aut s V12 ktera vas zruinuji dalsi 02

3. Jaguar XJS

Tohle auto se vyrábělo celkem 20 let, od roku 1976 do roku 1996, a design se za celou tu dobu nijak zásadně neproměnil. Někomu se líbí, jinému ne, ovšem podstatné je, že pod kapotou mohl být i dvanáctiválec, zprvu o objemu 5,3, později rovných 6 litrů. Je to perfektní grand tourer, ale také má obzvláště velký potenciál se stát bezednou dírou na peníze, a to i v téhle společnosti. Problémy má vůz zejména s korozí a s úniky různých kapalin.

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 7 - jaguar xjs 6levnychV12 015 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 8 - jaguar xjs 6levnychV12 025 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 9 - jaguar xjs 6levnychV12 03

4. Mercedes-Benz CL 600

Tohle ohromné kupé je v podstatě dvoudveřová třída S a v generaci C215 je to dost možná nejelegantnější moderní Mercedes, včetně nového kupé třídy S. Pod kapotou je téměř 400 koní. Ovšem propracované hydraulické odpružení Active Body Control je zdrojem potenciálních problémů, zejména netěsností různých částí systému.

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 10 - levne v12 mercedes cl 600 025 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 11 - levne v12 mercedes cl 600 045 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 12 - levne v12 mercedes cl 600 06

5. Mercedes-Benz SL 600

Pokud vám vzhled CL přijde příliš moderní a máte radši první půlku 90. let co do designu a otevřené nebe nad hlavou místo kusu plechu, můžeme nabídnout SL 500 generace R129. Dvanáctiválec tu má označení M120, dává necelých 400 koní a stal se základem pro motor v prvních verzích Pagani Zonda. I zde jsou problémem úniky kapalin, zejména pokud má daný kus hodně najeto.

5 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 13 - mercedes sl600 r129 6levnychV12 015 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 14 - mercedes sl600 r129 6levnychV12 035 levných aut s motorem V12, která vás postupně zruinují. A nebo také ne - 15 - 6 levnych aut s V12 ktera vas zruinuji dalsi 03

Petr Miler

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama