Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita

Teploty klesají, tma už zkrátila dny na minimum, zbývá sněhová nadílka a můžeme zimu prohlásit za zahájenou. Ještě předtím se podívejme, jak se daří startovat různá auta během velmi studených dnů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita

15.11.2018 | Mirek Mazal

Teploty klesají, tma už zkrátila dny na minimum, zbývá sněhová nadílka a můžeme zimu prohlásit za zahájenou. Ještě předtím se podívejme, jak se daří startovat různá auta během velmi studených dnů.

Navzdory pokročilému podzimu se teploty v posledních týdnech držely hodně vysoko, druhé babí léto ale nyní zřejmě definitivně končí. Začínají se objevovat první noční mrazy a byť nelze říci, jestli je to první varování před tuhou zimou, teplo už zkrátka nebude.

Konkrétní předpovědi se liší a v simulacích na další měsíce nemají jasno. Většinu z nás asi arktická zima tak jako tak nečeká, ale stejně se párkrát za zimu nejspíše potkáme s ranními teplotami, při kterých člověku zamrzá i kapka u nosu. Nám dnes ale nejde o lidi, tedy ne přímo. Zajímají nás jejich denní starosti, mezi které patří i obavy o naskočení motoru jejich automobilu při chladných ránech.

Jak zvládají různé vozy tyto náročné podmínky, můžeme sledovat na videu, jež věnuje pozornost jejich zimním startům. Různé typy aut na něm překonávají ztuhlost motorů čelících teplotám až 37 stupňům Celsia pod nulou. Takový přírodní úkaz se Česku snad letos vyhne, ale je poučné pozorovat snahu jednotlivých agregátů čelit ledovému klimatu.

Pohonné hmoty v chladu tuhnou, zejména motorová nafta. Vytváří se v ní krystalky pevného parafinu, které ucpávají palivový filtr. Může zatuhnout i olej a oslabená baterie se pořádně nadře s roztočením všech komponentů pohonné jednotky. Něco podobného probíhá v desetiminutovém kompilačním videu, několik nejzajímavějších částí vypíchneme.

1. Fiat Punto, -26 °C, čas videa 0:13

Zhruba v čase videa 0:13 je vidět pokus italského Fiatu překonat -26 stupňů Celsia. Palubní počítač vypadá ospale, ale benzínový motor po otočení klíčkem po chvíli naskočí. Zvukový doprovod je lepší nevnímat, motor nezní zrovna zdravě.


Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 1 - Startovani studenych motoru Rusko 01Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 2 - Startovani studenych motoru Rusko 02

2. Toyota Hilux, -29 °C, čas videa 0:43

Další pokus předvádí pracant jménem Toyota Hilux. Diesel první pokus vzdá, druhé kolo zafunguje a hlasité bouchání ohlásí život pod kapotou.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 3 - Startovani studenych motoru Rusko 03Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 4 - Startovani studenych motoru Rusko 04

3. Audi Q5, -28,5 °C, čas videa 1:25

Po terénním pick-upu následuje benzínové SUV od Audi. Q5 nemá problém s teplotou -28,5 stupně Celsia. Volnoběh krátce po startu dokonce začíná mírně klesat, ale jinak žádné drama.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 5 - Startovani studenych motoru Rusko 05Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 6 - Startovani studenych motoru Rusko 06

4. Smart, -29 °C, čas videa 2:37

Nic klidného se naopak neděje se Smartem. Jeho vznětový tříválec těžce bojuje se zimou. Problikávající palubní přístroje, rozsvícené kontrolky a zadušený chod drobného motoru přesně odpovídají dramatickým zvukům linoucích se z motorového prostoru.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 7 - Startovani studenych motoru Rusko 07Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 8 - Startovani studenych motoru Rusko 08

5. Opel Insignia, -31 °C, čas videa 3:17

Zoufalé divadlo jsme mohli sledovat i samostatně, snímek původem ze Slovenska si užil chvíle slávy i u nás. Insignia s moderním benzínem na přídi bojovala s mrazem -31 stupňů Celsia. Rafičky jezdily sem a tam, ale motoru se moc nechtělo. Až sedmý pokus vysvobodil Opel ze zimního spánku. Tady musel majitel zimní přípravu hodně zanedbat.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 9 - Startovani studenych motoru Rusko 09Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 10 - Startovani studenych motoru Rusko 10

6. Lamborghini Gallardo, -15 °C, čas videa 6:12

Asi nejzajímavější je pohled na zimní start auta, které normálně teplé garáže ani neopouští, natož aby mimo ně trávilo noc. Teplomilné Gallardo hlásilo prostřednictvím palubního počítače spoustu chyb, ale samotnému motoru zima blízká hodně chladnému středoevropskému ránu nečinila výraznější potíže.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 11 - Startovani studenych motoru Rusko 11Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 12 - Startovani studenych motoru Rusko 12

7. Dodge Cummins, -22 °C, čas videa 7:09

Velký naftový motor s objemem 6,7 litru nedostane dostatek energie na roztočení řadového šestiválce. Úspěšně se postrach ekologů roztočí na druhý pokus.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 13 - Startovani studenych motoru Rusko 13Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 14 - Startovani studenych motoru Rusko 14

8. BMW řady 7 (E32), -37 °C, čas videa 7:44

Pořádná prověrka čekala limuzínu od BMW. Stará řada 7 byla neuspěla při prvním i druhém startu. Až třetí otočení klíčem zabralo.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 15 - Startovani studenych motoru Rusko 15Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 16 - Startovani studenych motoru Rusko 16

9. Audi A6, -23 °C, čas videa 9:16

Třílitrový dieselový šestiválec zdánlivě rezignoval, ale chvilka práce startéru byla vystřídána běžícím motorem. Zde se žádné známé zimní problémy neprojevily.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 17 - Startovani studenych motoru Rusko 17Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 18 - Startovani studenych motoru Rusko 18

10. GMC Duramax Diesel, -22 °C, čas videa 10:07

Vznětové ústrojí velkého amerického pick-upu naskočí, ale hned zhasne. Po chvíli se protočí rafičky přístrojů a celá ledová krize se opakuje ještě dvakrát, než zasněžený vůz začne spolupracovat.

Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 19 - Startovani studenych motoru Rusko 19Jak různá auta startují v tuhém mrazu? Podívejte se, vidět Lamborghini je rarita - 20 - Startovani studenych motoru Rusko 20

Video se zmíněnými starty naftových i benzinových aut

Zdroj: Best Car Compilations@Youtube

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše