Audi R8 e-tron a jeho rekord na Severní smyčce pod dohledem kamer (video)

Nejrychlejším produkčním elektromobilem na Nordschleife je auto, které se ještě nevyrábí. O to větší smysl má prohlédnout si jej v akci na videu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi R8 e-tron a jeho rekord na Severní smyčce pod dohledem kamer (video)

3.7.2012 | Petr Miler | 4 příspěvky

Audi R8 e-tron a jeho rekord na Severní smyčce pod dohledem kamer (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejrychlejším produkčním elektromobilem na Nordschleife je auto, které se ještě nevyrábí. O to větší smysl má prohlédnout si jej v akci na videu.

Že si R8 e-tron zatím nejde koupit je ale drobný detail, který Audi jistě brzy napraví. A s cenou přes 5 milionů Kč ho to - na rozdíl od Nissanu - snad ani nebude muset mrzet. Jestli to ale nebude mrzet ty, kteří si jej pořídí, to je otázka docela jiná.

Že elektromobily dokážou nabídnout kvalitní i rychlou jízdu je mimo veškerou pochybnost, to se ví už dávno. „Třídní” rekord R8 e-tron ze Severní smyčky německého Nürburgringu výrobcem odprezentovaný minulý týden tak není žádným překvapením, jakkoli si zaslouží úctu. Jeho „ale” je však tolik...

Předně je třeba říci, že označit zmíněný výsledek za nejlepší výkon mezi produkčními auty není troufalé jen proto, že R8 e-tron zatím není produkční auto, ale i proto, že nebyl dosažen s vozem v předpokládaném sériovém stavu. Vzhledem k vysokým energetickým nárokům rychlé jízdy totiž bude pro zákazníky maximální rychlost omezena na 200 km/h, což je optikou ambic auta typu R8 bída s nouzí. S tímto omezovačem se vůz na Nordschleife těžko dostává pod 8:30 a to už je na jeho 381 koní výkonu opět dosti nepřesvědčivé.

Bez něj pak pro změnu daleko nedojede. Audi tento údaj nechce zveřejnit ani přes naše naléhání, dovolím si ale být skeptičtější než kolega, který mu hádal na nabití dojezd tímto stylem okolo 45 kilometrů. To by musel při dané jízdě (20,6 km, 8:09 min, tedy průměrná rychlost necelých 152 km/h) schopen vydržet pracovat po 17 minut a 48 sekund a průměrně odebírat jen 165 kW (225 koní), tedy jen něco málo přes polovinu svého výkonu. A obávám se, že na Norschleife nebude v případě elektromobilu problémem pracovat alespoň po tři čtvrtiny trati na výkon plný, ne-li ještě více. A navíc jsou tu jisté ztráty, které nejsou vyváženy přínosy, při maximálně ostré jízdě budou možnosti rekuperace kinetické energie omezené, ať už kvůli výkonu elektromotorů, nebo kvůli nutnosti udržovat je v optimální pracovní teplotě.

A teď si vezměte, jak dlouho budete takových 49 kWh kapacity akumulátorů dobíjet...

Ať už si ale o pokusu Audi myslíte cokoli, níže si můžete prohlédnout bezmála 22minutové oficiální video, které se vozu věnuje ze všech myslitelných úhlů. Úplně klasický, nesestříhaný „onboard” sice chybí, ale i tak je na co koukat.

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.